Konkurs ma na celu uhonorowanie wybitnych osiągnięć przedsiębiorstw, instytucji oraz osób fizycznych zasłużonych dla społecznego i gospodarczego rozwoju Raciborza i Powiatu Raciborskiego.
Organizatorami konkursu są Raciborska Izba Gospodarcza, Prezydent Miasta Racibórz oraz Starosta Powiatu Raciborskiego.
Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach:
I – duża firma
II – mała / średnia firma
III – rzemiosło
IV – kupiec
V – życie społeczne
Nagroda wręczana jest w formie statuetki, która przedstawia filar – jako słowo pochodzące od łacińskiego pilar symbolizujące ostoję, podporę w tym przypadku naszej raciborskiej gospodarki, życia społecznego. Oprócz filaru jako elementu przewodniego na statuetce znajduje się gałązka liścia laurowego według wierzeń starożytnych Greków boskiego drzewka Apollina jako symbolu zwycięstwa w równej walce. Elementem regionalnym statuetki jest raciborska renesansowa Baszta Miejska, która jak warto przypomnieć stanowi również część składową loga Miasta Racibórz. Laureaci nagrody uprawnieni są do posługiwania się jej wizerunkiem podczas imprez targowych i wystawienniczych, innych akcji promocyjnych, na papierze firmowym, folderach, katalogach i innych formach materiałów marketingowych.
Zgodnie z regulaminem – dopuszcza się możliwość przyznania ZŁOTEJ STATUETKI trzykrotnym laureatom Nagrody. Nagroda przyznawana jest przez powołaną specjalnie do tego celu Kapitułę. Kapituła reprezentowana jest przez 9 osób powoływanych przez: Radę Nadzorczą RIG – 3 osoby, w tym przewodniczącego, Prezydenta Miasta Racibórz -2 osoby, Starostę Powiatu Raciborskiego -2 osoby, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców „Kupiec Śląski” – 1 osoba, Cech Rzemiosł Różnych -1 osoba.
Kapituła ocenia działania podmiotów ubiegających się o nagrodę na podstawie zamkniętego roku kalendarzowego. Kapituła przyznaje nagrodę pięciu podmiotom. Zmiana liczby nagrodzonych wymaga jednomyślnej decyzji Kapituły. Kapituła, wyłaniając podmioty nagradzane, kieruje się następującymi kryteriami: wysoka jakość wyrobów i usług, polityka kadrowa, inwestycje i rozwój, dbałość o ochronę środowisk, wspieranie inicjatyw społecznych, kulturalnych i charytatywnych, nowoczesność oferty produktowej i usługowej, działalność na rzecz promocji Miasta i Powiatu, efektywna współpraca z samorządem gospodarczym i terytorialnym.
KAPITUŁA dokonuje punktowej oceny kandydatur do nagrody na podstawie prawidłowo wypełnionego Formularza Zgłoszenia Kandydatury do Konkursu o tytuł FILAR ZIEMI RACIBORSKIEJ. Podstawą wyłonienia pięciu Podmiotów nagrodzonych jest suma punktów. Zgłoszenia Kandydatur do nagrody dokonują: Członkowie Kapituły, Laureaci nagrody z poprzednich lat. W tym roku zgłaszali tylko Członkowie Kapituły, bo jest to pierwsza edycja konkursu.
Nagrody wręczane są na corocznej uroczystej GALI. Wręczenia nagrody dokonują: Przewodniczący Rady Nadzorczej RIG, Prezydent Miasta Racibórz i Starosta Powiatu Raciborskiego. Gala w tym roku odbędzie się prawdopodobnie w maju.
/k/
Fot. interia.pl