Stowarzyszenie walczy o komendę ŚOSG w Raciborzu

Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Ziemi Raciborskiej zwróciło się do rad gmin ziemi raciborskiej z prośbą o wsparcie działań zmierzających do utrzymania komendy ŚOSG w Raciborzu poprzez wystosowanie apelu do MSWiA.

Do rad gmin ziemi raciborskiej (w tym Rada Miasta Kornowac, Rada  Miasta Krzanowice, Rada Gminy Krzyzanowice, Rada Miasta Kuźnia Raciborska, Rada Gminy Nedza, Rada Gminy Piertowice Wlk., Rada Gminy Rudnik, Rada Miasta Racibórz) Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Ziemi Raciborskiej wystosowało pismo z prośbą o wsparcie działań zmierzających do utrzymania komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.  – Od wielu lat Ziemia Raciborska jest marginalizowana. Jest to kolejna instytucja, podobnie jak wiele innych w przeszłości, której grozi zniknięcie z Ziemi Raciborskiej. Mając na uwadze rzeczowe argumenty za dotychczasową lokalizacją prosimy o wsparcie naszych działań poprzez wystosowanie odpowiedniego apelu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – piszą.

- reklama -

 

 

Stowarzyszenie przygotowało również radom gmin powiatu raciborskiego projekt uchwały – apelu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pozostawienia siedziby komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. W uzasadnieniu do uchwały piszą – Za pozostawieniem Komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu przemawiają względy finansowe, techniczne, organizacyjne. Racibórz położony jest w niewielkiej odległości od ponad czterystutysięcznej Aglomeracji Rybnickiej oraz blisko trzymilionowego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. W Cieszynie i Zebrzydowicach odbywa się największy w Polsce Południowej ruch samochodowy w kierunku południowej granicy. Budowana jest autostrada A1, której przebieg jest wytyczony w niedalekiej odległości od Raciborza. Bliski międzynarodowy port lotniczy w Katowicach-Pyrzowicach jest trzecim, co do wielkości lotniskiem w Polsce. Śląsk będąc największą aglomeracją w kraju stanowi poważne zagrożenie w zakresie nielegalnej migracji oraz przestępczości zorganizowanej, co stawia przed Strażą Graniczną szczególne wyzwania. Dodatkowym argumentem dla pozostawienia komendy w Raciborzu jest najkorzystniejsza infrastruktura drogowa i kolejowa, ułatwiająca komunikację, co ma istotny wpływ na zwiększenie efektywności pracy funkcjonariuszy straży granicznej. Koszty utrzymania obiektów w Raciborzu okazują się trzy razy mniejsze od siedziby w Kłodzku, co ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji kraju. Niezwykle ważny jest czynnik ludzki. Komenda Oddziału w Raciborzu jest jednym z najważniejszych urzędów i pracodawców, mających swą siedzibę w tym mieście. Przeniesienie komendy oddziału do Kłodzka skutkować będzie przeniesieniem 200 funkcjonariuszy w inne miejsca oraz zwolnieniem ponad 200 pracowników cywilnych. Wszystkie te argumenty przemawiają, za pozostawieniem siedziby Komendy nowego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

 

Stowarzyszenie prowadzi również akcję zbierania podpisów osób popierających apel o pozostawienie siedziby ŚOSG w Raciborzu.

 

Przypomnijmy, w artykule Za późno na apel Rady Miasta o raciborską komendę ŚOSG informowaliśmy, że radny Roman Wałach na sesji miejskiej 25 marca postulował, aby Rada Miasta Racibórz wystąpiła z apelem do MSWiA o pozostawienie komendy straży granicznej w Raciborzu. Podkreślił, że do podobnych apeli można by zachęcić gminy ościenne. Wówczas prezydent Mirosław Lenk uznał, że  apel Rady Miasta  nie ma w chwili obecnej jakichkolwiek podstaw. Co więcej mógłby tylko pogorszyć sprawę. – Apel o pozostawienie komendy wystosował Racibórz razem z Subregionem Zachodnim Województwa Śląskiego i Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów wraz z dużymi miastami jak Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Gliwice, Sosnowiec – dodał na sesji.

 

Zobacz również Poseł rozczarowany odpowiedzią na interpelację w zw. z ŚOSG

 

/k/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj