Nieliczny udział rodziców w targach edukacyjnych

Trzydniowe targi edukacyjne skierowane są dla gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a także ich nauczycieli i rodziców. Tych ostatnich niewielu jednak przychodzi.   

- reklama -

W poniedziałek, 27 kwietnia, rozpoczęły się trzydniowe targi edukacyjne w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Celem targów zorganizowanych po raz ósmy – jak mówi Beata Jakubik koordynator przedsięwzięcia – jest umożliwienie uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zdobycie informacji o ofercie edukacyjnej szkół powiatu raciborskiego. W pierwszym i drugim dniu targów prezentowane są oferty edukacyjne wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu raciborskiego. W tym roku prezentują się wszystkie szkoły ponadgimnazjalne. Zaś jutro 29 kwietnia ofertę edukacyjną przedstawią uczelnie wyższe, szkoły policealne i średnie szkoły uzupełniające. W tym samym dniu będzie istniała też możliwość spotkań młodzieży z doradcą zawodowym z Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu.

 

Zdaniem dyrektorki Poradni Danuty Hryniewicz – targi można określić jako zwieńczenie procesu edukacji młodego człowieka z zakresu doradztwa zawodowego. – Młody człowiek nie jest w pełni dojrzały, aby sam zdecydować o wyborze szkoły. Często potrzebuje wskazówek – mówi Beata Jakubik. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna prowadzi warsztaty dla uczniów 2 i 3 klas gimnazjum oraz dla uczniów przedostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Dla uczniów 2 klasy gimnazjum są to zajęcia pod nazwą – Przygotowuję się do wyboru zawodu i szkoły, dla uczniów 3 klas – Wybieram zawód i szkołę, zaś dla młodzieży ponadgimnazjalnej – Kreowanie własnej przyszłości – przygotowujące do wyboru zawodu i wejścia na rynek pracy. Uczniowie podczas zajęć mają możliwość zapoznania się m.in. z rynkiem pracy, w tym z zawodami, dzięki którym łatwo znaleźć pracę po szkole. – Obecnie ofert pracy jest zdecydowanie mniej. Jest jednak praca dla sprzedawców, spawaczy, budowlańców, pracowników biurowych, kucharzy, kelnerów – mówi Beata Jakubik. – My przewidujemy zapotrzebowanie na zawody usługowo – opiekuńcze w związku ze starzejącym się społeczeństwem – podkreśla dyrektorka. Młodzież – jak dodaje Jakubik – interesuje się głównie informatyką, pracą z ludźmi, zawodami technicznymi, pracą w biurze, banku.

 

Dzięki targom uczniowie mogą poznać ofertę edukacyjną szkół, ale mogą je również odwiedzić w tym samym czasie. – Podczas gdy u nas w poradni odbywają się targi, w szkołach są dni otwarte. W związku z tym młodzież ma możliwość odwiedzenia szkoły, która ich zainteresuje w tym samym dniu – dodaje dyrektorka.  

 

Wśród prezentujących się szkół ponadgimnazjalnych jest Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu. Uczniowie wraz z nauczycielami zachęcają do nauki w ich szkole. Nauczycielka przedmiotów gastronomicznych Mirosława Bajsarowicz-Placek podkreśla, że ZSZ w Raciborzu nie ma problemów z naborem. Przyznaje, że największą popularnością cieszą się zawodówki – fryzjerstwo i gastronomia. – Kierunek gastronomiczny ma przyszłość. Ciągle się rozwija. Po ukończeniu szkoły nie ma problemów ze znalezieniem pracy. W Raciborzu cały czas szukają kucharzy, kelnerów – zachwala szkołę. 

 

 

Już w pierwszym dniu targi odwiedziło ponad 450 osób. Byli to głównie gimnazjaliści i nauczyciele. Uczniowie odwiedzający targi podkreślają, że są one bardzo potrzebne i pomocne przy wyborze szkoły.

 

Rodziców uczniów na targi przychodzi niewiele. Dyrektorka ośrodka Danuta Hryniewicz i Beata Jakubik przyznają, że nie ma dużego zainteresowania ze strony rodziców. – Często rodzice nie mają świadomości, jak ważne jest, aby dziecko trafiło do odpowiedniej szkoły – mówią.

 

/k/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj