MOW z Jaworza laureatem Kowadła 2009

1 czerwca w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej odbył się Koncert Galowy XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych MOW "Kowadło".

Udział w 23. edycji tego festiwalu wzięły grupy młodzieży z 13 miast z całego kraju; łącznie 130 osób. Podczas trzydniowej imprezy (dwa dni przesłuchań eliminacyjnych plus koncert finałowy) na scenie kuźniańskiego domu kultury zaprezentowały się zespoły z: Jaworza (woj. śląskie), Kamionka Wielkiego (woj. warmińsko-mazurskie), Kolonii Szczerbackiej (woj. mazowieckie), Krupskiego Młyna (woj. śląskie), Łękawy (woj. łódzkie), Mszany Dolnej (woj. małopolskie), Różanegostoku (woj. podlaskie), Rud (woj. śląskie), Samostrzela (woj. kujawsko-pomorskie), Sobótki (woj. dolnośląskie), Szczecina (woj. zachodniopomorskie), Włocławka (kujawsko-pomorskie) i Kuźni Raciborskiej.

- reklama -

 

Choć "Kowadło" ma już długą tradycję, w tym roku na scenie nie zabrakło debiutantów. A byli nimi wychowankowie z ośrodków w Samostrzelu, Różanymstoku i Rudach. – Ci ostatni zaistnieli już na festiwalu przed dwoma laty, tyle że jeszcze jako Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Jako Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy wzięli udział w "Kowadle" po raz pierwszy – tłumaczy dyrektor kuźniańskiego MOW Grzegorz Mitkiewicz.

Koncert Galowy swą obecnością zaszczycili m. in. poseł na Sejm RP Henryk Siedlaczek, dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Lucyna Ekkert, wicestarosta raciborski Andrzej Chroboczek, zastępca dyrektora Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu dr Adam Musioł, wizytator kurii diecezjalnej w Gliwicach ks. Adam Spałek, burmistrz Kuźni Raciborskiej Rita Serafin, a także byli dyrektorzy kuźniańskiego MOW – Jan Kluska, Janusz Brzeźniak oraz Halina Wyjadłowska – obecnie pełniąca obowiązki dyrektora MOW w Rudach.

 

Wychowankowie z Kuźni Raciborskiej przygotowali na tegoroczny przegląd 10 różnych form artystycznych – od zespołów muzycznych, kabaret po formy teatralne (pantomima). Nad przygotowaniem młodzieży czuwali Marcin Janus, Andrzej Mikieko, Weronika Bronowska, Berenika Rudzka, Wojciech Bakota, Tomasz Cofała, Alina Kuźmińska i Tomasz Zawada. O scenografię tegorocznego festiwalu zadbała natomiast Alicja Porzeczkowska.

 

Występy młodych wychowanków oceniało trzyosobowe jury w składzie: Jerzy Dębina (przewodniczący), Sebastian Dapa oraz Janusz Nitefor, który wraz z Arkadiuszem Żórawowiczem pełnił także obowiązki akustyka.

Po przesłuchaniu 78 podmiotów wykonawczych, jurorzy postanowili nagrodzić i wyróżnić: w kategorii "formy muzyczne – soliści" wyróżniono Pawła Nalepę z Jaworza oraz Mariusza Holę z Mszany Dolnej. Trzecie miejsce przyznano Katarzynie Śmigacz, drugie – Robertowi Ciępce i Remigiuszowi Kolasińskiemu (Mszana Dln.), pierwsze miejsce i Puchar Starosty Raciborskiego przyznano Roksanie Kozioł z Sobótki. Spośród zespołów wyróżnienie przypadło MOW z Włocławka i Kolonii Szczerbackiej, III miejsce zdobył MOW z Kamionka Wielkiego, II – zespół z MOW w Kuźni Raciborskiej, a I i Puchar Prezesa OSPR otrzymało MOW Jaworze (zespół bluesowy).

 

W kategorii "form tanecznych" jury wyróżnienie przyznało MOW w Rudach i MOW w Samostrzelu, 3. miejsce zajął MOW z Krupskiego Młyna, 2. MOW z Sobótki, a 1. zajęli wychowankowie MOW w Kamionku Wielkim, którzy otrzymali również Puchar Kuratora Oświaty w Katowicach.

Wyróżnienie w kategorii "formy teatralne" jury przydzieliło ośrodkom z Kuźni Raciborskiej za pantomimę "Drzewo" oraz Kolonii Szczerbackiej za występ pt. "Trędowaty, bo niekochany". Na trzecim miejscu uplasował się MOW Włocławek (przedstawienie "Profanum"), miejsce drugie i Puchar Dyrektora MOKSiR otrzymał MOW z Kamionka Wielkiego (spektakl "Mecz"), a miejsce pierwsze i Puchar Marszałka Województwa Śląskiego zdobył MOW z Jaworza za teatr poezji.

 

W kategorii "kabaret" jury wyróżniło MOW z Łękawy i Szczecina; III miejsce przypadło wychowankom z Kuźni Raciborskiej, II – Sobótce, a I i Puchar Burmistrza Kuźni Raciborskiej – MOW z Mszany Dolnej.

Ponadto przyznano nagrodę w kategorii "instruktor" – tu Puchar Dyrektora MOW w Kuźni Raciborskiej otrzymał Michał Basek z Kamionka Wielkiego. Spośród występujących jurorzy wyłonili także osobowości tegorocznego przeglądu, a zostali nimi: Robert Ciępka, Remigiusz Kolański i Dawid Gonczarow.

Jednakże najcenniejszą i najważniejszą nagrodą festiwalu są kowadła. Brązowe Kowadło trafiło do rąk wychowanków z MOW w Kuźni Raciborskiej, Srebrne odebrał MOW z Sobótki, Złote zaś otrzymała młodzież z MOW w Jaworzu.

 

Tegoroczny przegląd przyniósł jednak niemiłą niespodziankę jednemu z ośrodków. Za złamanie jednego z punktów regulaminu imprezy, jurorzy zostali zmuszeni do zdyskwalifikowania występujących i nierozpatrywania tego ośrodka w klasyfikacji ogólnej.

A jak XXIII edycję "Kowadła 2009" ocenia dyrektor kuźniańskiego MOW? – Poziom imprezy zdecydowanie rośnie, podobnie jak i liczba uczestników. To wszystko wskazuje, że arteterapia, muzykoterapia i inne metody znajdują zastosowanie w resocjalizacji z pożytkiem dla młodzieży. Szczególnie widoczny jest wzrost poziomu dyscypliny wśród wychowanków. Zdaniem G. Mitkiewicza – poza walorami artystycznymi, poważnie traktowany jest tu aspekt wychowawczy. Ponadto, dyrektor wyraził zadowolenie z ciągłego kontaktu, jaki z ośrodkiem utrzymują byli dyrektorzy tej placówki. – Ten stały kontakt sprawia, że poprzedni kierownicy identyfikują się z ideą resocjalizacji. Jest to bardzo sympatyczne, tym bardziej że żaden z moich poprzedników nie zrezygnował z kontynuacji "Kowadła", które ma już 23 lata. Festiwal odbywał się zawsze, niezależnie od warunków politycznych – kończy dyrektor Mitkiewicz.

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj