Rozrywkowy weekend – Dni Raciborza

W ten weekend Dni Raciborza, Dni Wodzisławia, Dni Pszowa – mnóstwo koncertów i imprez kulturalnych. Zdecyduj gdzie Ty wolisz pójść, a wybór naprawdę nie jest łatwy. Zobacz więcej>>

Piątek, 5 czerwca

- reklama -

 

     

Racibórz

godz. 16.00: turniej siatkówki plażowej i tenisa ziemnego na stadionie OSIR przy ul. Zamkowej 4
godz. 17.00: prezentacje zespołów Festiwalu "Śląsk- kraina wielu kultur" w D.K Strzecha przy ul. Londzina 38
godz. 17.00: pokazy ratownicze oraz pierwszapomoc przedmedyczna na moście Zamkowym
godz. 18.30: "Defilada na Odrze" kajaków uczestniczących w spływie kajakowym Ostrawa- Racibórz
godz. 19.00: koncert zespołu At Domine i Anamnezis w pubie Atmosfear
godz. 19.00: koncert "Gdzieś za tęczą. Piosenki Judy Garland." w wykonaniu Marii Meyer oraz projekcja filmu odsłaniającego mroczne tajemnice Raciborza oraz nocne zwiedzanie muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1

 

Maria Meyer to aktorka teatralna. Zadebiutowała w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza. W roku 1981 wystąpiła we Wrocławiu na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej i zajęła pierwsze miejsce. W tym samym roku, a także cztery lata później wzięła udział w festiwalu w Opolu. Kolejnym jej krokiem było podjęcie pracy w katowickim Teatrze Śląskim. Grała tu m.in. w "Operetce" (jako Albertynka), "Hamlecie" (Ofelia) i "Cydzie" (Szimena). W 1985 dała gościnny występ w "Huśtawce" (Gizela) i przedstawieniu "Dzisiaj wielki bal w Operze" w Chorzowskim Teatrze Rozrywki, gdzie trzy lata później podjęła pełnoetatową pracę. Jej największymi rolami były: Anna w "Dwa razy tak", Polly w "Operze za trzy grosze", Sally Bowles w "Cabarecie", Helena w "Firmie", Hudel w "Skrzypku na dachu" oraz tytułowa w polskiej prapremierze"Evity". Za tę ostatnią otrzymała Specjalną Złotą Maskę. Na jej koncie znajdują się także: nagroda ZASP im. Leny Starke, nagroda Wojewody Katowickiego dla Młodych Twórców i nagroda prezydenta miasta Chorzowa w dziedzinie kultury. W 1996 wygrała plebiscyt na najpopularniejszą aktorkę, zorganizowany przez katowicką Gazetę Wyborczą i Wojewodę Katowickiego.

 

 

Wodzisław Śląski

 

godz. 13.00: przemarsz korowodu przebierańców z parkingu koło szpitala przy ul. 26- Marca
godz. 14.00: występy zespołów działających przy WCK: Miraż oraz Epizod na rynku
godz. 15.30: koncert zespołu „Anomalia” w ramach Gitariady 2009 na rynku
godz. 16.00: Mirek Jędrowski z zespołem wystąpi na Placu Gladbeck
godz. 16.30: koncert zespołu „ Butel” w ramach Gitariady 2009 na rynku
godz. 18.30: koncert zespołu reggae – pop „Pajujo” na rynku
godz. 20.00 – 1.00: pokaz multimedialny „Kościół pofranciszkański" połączony z koncertem muzyki barokowej i spektaklem światło-dźwięk w Muzeum
godz. 20.30: koncert Jamala z zespołem na rynku

Zespół Jamal powstał w Radomiu – rodzinnym mieście jego założycieli – Łukasza Borowieckiego i Tomka Mioduszewskiego. Początkowo duet zajmował się tylko rapem, ale z biegiem czasu członkowie zainteresowali się muzyką reggae. W wakacje roku 2005 wychodzi debiutancka płyta zespołu pt. "Rewolucje". W końcu jednak zespół dochodzi do porozumienia z wytwórnią EMI i już w studiu nagrywa swój album. Płyta jest bardzo zróżnicowana muzycznie. Możemy znaleźć na niej utwory w stylistyce reggae/raggamuffin czy też bardziej hip-hopowej. Po jakimś czasie okazuje się,że muzyka radomskiego duetu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jamal przez następne 2 lata gra koncerty razem z muzykami grającymi jazz podobnie jak Łukasz. Obecnie pomimo wielu zmian, które zaszły podczas tylu lat istnienia 3-go października na półkach sklepów muzycznych pojawił się nowy album pt. "Urban Discotheque".

 

 

godz. 21.00: spektakl Teatru Wodzisławskiej Ulicy w Muzeum

 

Teatr Wodzisławskiej Ulicy istnieje od 1986 roku. Debiutował spektaklem "Uwaga, człowiek", który wywołał ogromne poruszenie wśród publiki i nie tylko. Główne obszary działalności TWU to produkcje i adaptacje sceniczne, produkcje teatralne oraz organizowanie imprez i pokazów plenerowych. Teatr Wodzisławskiej Ulicy wielokrotnie uczestniczył w festiwalach teatralnych oraz przeglądach teatrów ulicznych zdobywając nagrody i pochlebne recenzje. Spektakle prezentowane były także poza granicami kraju. W obecnym repertuarze znaleźć można takie propozycje jak "Kartoteka", "Cielęcy wiek", "Narkomanka" oraz wiele innych imprez plenerowych. Tego dnia Teatr przedstawi "Zemstę" Fredry, którą raciborzanie mieli już niedawno okazję zobaczyć. Fotogaleria z przedstawienia.

 

Rybnik

godz. 17.00: koncert muzyki metalowej w Domu Kultury Niedobczyce w Rybniku

 

 

 

Sobota, 6 czerwca

 

   

 

Racibórz

 

godz. 11.30: oficjalne otwarcie Pływadła, bulwary nad Odrą
godz. 9.00- 15.00: rozgrywki piłki koszykowej- streetball na Placu Długosza
godz. 11.00: uroczyste odsłonięcie symbolu partnerskiego miasta Budapeszt- Zuglo przy Fontannie Narodów na ul. Długiej
godz. 18.30- 20.30: koncert raciborskich zespołów: "Wersja robocza", "Herezis", "Good Day" na stadionie OSIR przy ul. Zamkowej 4

 

Krótka historia zespołu Herezis: W 2003 roku w gimnazjum gminy Rudnik spotkało się dwóch instrumentalistów, klawiszowiec Dawid Hipnarowicz i początkujący gitarzysta Bartek Płaszewski, którzy postanowili założyć kapele. Długo grali tylko we dwójkę. W międzyczasie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu nauczyciel informatyki i świetny gitarzysta Piotr Pleszewski podłapał wspólny język z uczniem, a zarazem basistą, Maćkiem Muchą, zaczęli razem ćwiczyć i dawać małe koncerciki przy okazji imprez szkolnych. Kiedy Bartek, będący już wtedy uczniem w SMS Racibórz i coraz lepiej czujący się w roli wokalisty, przypadkowo dowiedział się, że jego nauczyciel informatyki jest gitarzystą, natychmiast zaczął się z nim świetnie dogadywać na warunkach bardziej koleżeńskich niż uczeń-nauczyciel. Po krótkim czasie postanowił dołączyć, oczywiście natychmiast zapraszając do współpracy swojego przyjaciela, klawiszowca Dawida. Początkowo zespół miał być tylko projektem szkolnym, lecz już niedługo kapela pod nazwą „Jodie” zaczęła żyć własnym życiem, zmieniła nazwę na "Herezis" i teraz ma już na koncie wiele koncertów w Raciborzu jak i poza granicami miasta.

 

 

Good Day powstał w 2005 r., a tworzą go: Tomasz Orliński (wokal), Marek Blokesz (bas), Marcin Paurowski (gitara), Filip Kuczak (gitara), Maciej Kwiatkowski (perkusja).Utwory, które wykonują to wyłącznie własne kompozycje. Chcąc jednak dotrzeć do szerszego grona publiczności, na życzenie organizatora, mogą dodatkowo wykonać kilka coverów we własnej aranżacji takich zespołów jak: QUEEN, THE POLICE, GUNS & ROSES, THE SURVIVOR czy THE DOORS. Koncertując starają się przekazać publiczności solidną dawkę pozytywnej energii płynącej z ich pop-rockowych utworów. Zakładając kapelę postawili sobie za cel stworzenie repertuaru, którego wykonywanie będzie im sprawiało radość, przy jednoczesnym zadowoleniu odbiorcy. Dążą do tego, by grać jak największą ilość koncertów i pozyskiwać nowych fanów. W celach promocyjnych nagrali płytę demo, która zawiera 5 utworów.

 

 

godz. 20.30: koncert Kasi Kowalskiej na stadionie OSIR przy ul. Zamkowej 4

 

Katarzyna Kowalska to polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka i aktorka. Karierę muzyczną rozpoczęła w zespole Roberta Amiriana – Evergreen. Potem przyszła współpraca z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym nawet nagrała płytę. 12 września 1994 ukazała się na rynku debiutancka płyta Kasi Kowalskiej, zatytułowana Gemini (łac. bliźnięta), potem wokalistka wyruszyła w długą trasę koncertową wraz z Edytą Bartosiewicz. Kolejne single z płyty – Wyznanie, Jak rzecz, Oto ja, Kto może to dać – stawały się przebojami i sprawiły, że Gemini osiągnęła status potrójnej platyny. W 1995 Kowalska zdecydowała się na występ na festiwalu w Sopocie z premierową piosenką A to co mam. Utwór szybko stał się przebojem. Teraz artystka ma na swoim koncie wiele przebojów i około 10 wydanych albumów.

 

 

Wodzisław Śląski

 

godz. 9.00: turniej siatkówki plażowej i tenisa ziemnego na stadionie MOSIR "Centrum"
godz. 14.00: przegląd zespołów artystycznych MASKA 2009 na rynku
godz. 17.00: koncert zespołu „Revolt” w ramach Gitariady 2009 na rynku
godz. 17.40: koncert zespołu „ Nostalgic” w ramach Gitariady 2009 na rynku
godz. 19.00: koncert zespołu „Róże Europy” na rynku

 

Róże Europy to polski zespół rockowy, założony w Warszawie w 1983 roku. Zyskał popularność w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i początku lat dziewięćdziesiątych. Założycielem i liderem grupy jest Piotr Klatt- wokalista i autor tekstów, który jako jedyny był w zespole przez cały okres jego istnienia. Grupa często zmieniała skład, współtworzyli ją m.in. kolejni gitarzyści i zarazem kompozytorzy: Artur Orzech (obecnie dziennikarz i prezenter), Michał Grymuza, Grzegorz K. Witkowski (dziennikarz czasopism Tylko Rock i Teraz Rock, kompozytor Rock'n'Rollowców) oraz Sławomir Wysocki.

godz. 21.00: koncert Patrycji Markowskiej na rynku

 

Patrycja Markowska swoją muzyczną karierę rozpoczęła w 2001, wydając debiutancki album Będę silna. Płyta otrzymała nominację do Fryderyka w kategorii "debiut roku". 15 czerwca 2007 r. na 44. KFPP w Opolu piosenka wykonywana przez Patrycję Markowską "Świat się pomylił" zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie "Premiery" oraz nagrodę dziennikarzy. 25 kwietnia 2008 zdobyła statuetkę Eska Music Awards 2008 w kategorii Artystka roku.W 2005 roku wystąpiła w drugiej edycji programu Taniec z gwiazdami, odpadła w czwartym odcinku zajmując 8. miejsce. Jej partnerem był Michał Skawiński.9 sierpnia 2008 roku wystąpiła na Sopot Hit Festiwal 2008 jako gość specjalny. Podczas koncertu odebrała złotą płytę za album Świat się pomylił.

 

 

Pszów

 

godz. 11.00: rozpoczęcie zawodów sportowych na boisku przy Szkole Podstawowej nr 1
godz. 16:30: występ grupy tanecznej "Ameri" z Gruzji na stadionie TS Górnik Pszów
godz. 19:00: koncert zespołu PIN na stadionie TS Górnik Pszów
godz. 21:30: koncert Danzela na stadionie TS Górnik Pszów

 

Danzel rozpoczynał swoją karierę jako wokalista i basista w zespole der Band Scherp op de Snee. Później śpiewał chórki w zespole L.A. Band. W 2003 roku wziął udział w belgijskiej edycji Idola, jednak nie zajął w nim żadnego znaczącego miejsca. W 2004 wylansował swój największy przebój Pump it Up. Danzel promuje się w muzyce pop i dance.

 

 

Radlin

 

godz. 9.30: występ orkiestry KWK Marcel
godz. 10.00: uroczyste otwarcie Targów Ogrodniczych
godz. 10.00-18.00: możliwość bezpłatnego zwiedzania stoisk targowych. W programie wystawy wysposażenia dla domu i ogrodu, materiały wykończeniowe, pokazy nowego sprzętu i zamocowań. Pokazy układania kwiatów oraz porady ogrodnicze.
godz. 15.00: Festyn Ekologiczny "Z zielenią w sercu" organizowany przez Zespół Szkół Sportowych z Radlina

 

 

 

Niedziela, 7 czerwca

 

   

 

Racibórz

 

godz. 16.00: inscenizacja historyczna na stadionieie OSIR przy ul. Zamkowej 4
godz. 17.00- 20.00: występy zespołów zaproszonych do udziału w Festiwalu "Śląsk- kraina wielu kultur" na stadionie OSIR
godz. 21.00: koncert zespołu Budka Suflera na stadionie OSIR przy ul. Zamkowej 4

 

Budka Suflera to polski zespół rockowy założony w Lublinie w 1974 roku przez Krzysztofa Cugowskiego, Romualda Lipko i Tomasza Zeliszewskiego, działający do dziś w wielokrotnie zmienianym składzie. Historia Budki Suflera, choć oficjalnie zespół istnieje od 1974, sięga roku 1969 i pierwszych prób muzycznych wokalisty Krzysztofa Cugowskiego (wówczas jeszcze licealisty) i jego szkolnych kolegów – gitarzysty Krzysztofa Broziego, basisty Janusza Pędzisza i perkusisty Jacka Grüna. Jesienią 1974 roku zespół nagrał jeden ze swych największych przebojów – "Cień wielkiej góry", zainspirowany tragiczną śmiercią dwóch polskich himalaistów, Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka w sierpniu 1973. Artyści przerwali działalność w roku 1988 i reaktywowali zespół 4 lata później. Zespół ma na swoim koncie kilkanaście albumów a dnia 31 grudnia 2008 nastąpiła premiera singla "Zostań Jeszcze", promującego nową płytę, której premiera przewidziana jest na wiosnę 2009 roku.

 

 

godz. 22.30: pokaz sztucznych ogni na zakończenie Dni Raciborza

 

Wodzisław Śląski

 

godz. 9.00: Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Trampkarzy rocznik 1999 na stadionie MOSIR "Centrum"
godz. 15.00: występ formacji „Quattro” oraz Kapeli Bawarskiej na Placu Glodbeck
godz. 16.00: koncert Włoskiego wykonawcy Marco Bocchino z zespołem na rynku
godz. 19.00: występ zespołu Manchester na rynku
godz. 21.00: koncert Maryli Rodowicz

 

Maryla Rodowicz to polska piosenkarka, głównie muzyki pop, ale także pop-rock i folk rock. Pierwszy kontakt z piosenką Maryla Rodowicz miała w 1962 r., kiedy brała udział w eliminacjach do I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. W roku 1970 na VIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Maryla Rodowicz zdobyła nagrodę TVP za wykonanie piosenki Jadą wozy kolorowe. Od tamtej pory jej kariera rozwijała się coraz bardziej z każdym, nowym wydanym albumem. Najbardziej znane piosenki artystki to z pewnością: "Małgośka", „Jadą wozy kolorowe”, „Niech żyje bal”, „Polska Madonna”, „Ale to już było”, „Będzie to co musi być”, „Łatwopalni”.

 

 

Pszów

 

godz. 12.00: rajd rowerowy na Stadionie TS "Górnik Pszów"
godz. 19:00: występ Pauliny Lendy na stadionie TS Górnik Pszów
godz. 21:30: koncert zespołu Pectus na stadionie TS Górnik Pszów

 

Pectus to polski zespół pop-rockowy. Powstał wiosną 2005 w Rzeszowie. Grupa tworzy wyłącznie własne kompozycje z gatunku szeroko rozumianego rocka. Zespół jest finalistą 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty" Opole 2007, zdobywcą Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "Carpathia Festival" Rzeszów 2006. Zespół gościł w telewizyjnym programie rozrywkowym "Kuba Wojewódzki". W styczniu 2007 Pectus wydał promocyjny minialbum, na którym znajduje się pięć autorskich utworów. W styczniu 2009 do stacji radiowych trafił nowy singiel zespołu pt. "Jeden moment".W lutym tego samego roku ukazał się debiutancki album pt. Pectus.

 

 

Radlin

 

godz. 10.00-18.00: możliwość bezpłatnego zwiedzania stoisk targowych. W programie wystawy wysposażenia dla domu i ogrodu, materiały wykończeniowe, pokazy nowego sprzętu i zamocowań. Pokazy układania kwiatów oraz porady ogrodnicze.
godz. 15.00: Festyn organizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Radlina imienia Sejmiku Śląskiego

 

Kuźnia Raciborska

 

godz. 15.00: piknik rodzinny na Stadionie Miejskim

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here