Prof. Jan Miodek o wyrażeniu na hali – XXV

3

Czytelniczka raciborz.com.pl zastanawiała się czy formy na hali i w hali mogą być stosowane zamiennie i czy mają synonimiczne znaczenia. Zobacz, co mówi prof. Jan Miodek.

Anna Burek: Panie Profesorze, problematyczne okazało się używanie przyimka na . Czy może być on stosowany zamiennie z przyimkami w czy do? Czy można powiedzieć idę na halę?

- reklama -

 

Prof. Jan Miodek: Idę do hali i w hali to kupiłam. Natomiast to idę na halę i na hali kupiłam to masło czy te kwiaty, jest tak popularne, że ja bym to już w mowie potocznej dopuścił. Tak jak jedynie poprawne jest studiowanie na polonistyce, ale jestem na instytucie czy idę na instytut, zamiast do instytutu i w instytucie jestem, jest formą bardzo, ale to bardzo rażącą. Dopuszczam pójście na halę po kwiatki czy po masło, natomiast nie dopuszczam bycia na instytucie czy studiowania na instytucie. Studiuję na polonistyce, a mówiąc oficjalnie w Instytucie Filologii polskiej.

A. B.: Jeżeli chodzi o pocztę – na poczcie, tak jak na dworcu, ale w banku i w sklepie?

Prof. Jan Miodek: Już pani nie wytłumaczę dlaczego tak jest, ale jest taki zwyczaj. Nie mogę być w poczcie, jestem tylko na poczcie, tak jak nie mogę jechać do Węgier – jadę na Węgry, na Ukrainę, na Litwę, na Łotwę, ale do Niemiec, do Szwecji, do Norwegii – tak chce zwyczaj. Proszę pani w zasadzie powinno się znajdywać coś tylko i wyłącznie w magazynie: Ten człowiek pracuje w naszym magazynie, coś jest w kościele, ale szukam teraz kogoś: szukam inżyniera Kowalskiego. Gdzie on jest? No gdzieś tu na zakładzie, gdzieś tu na magazynie. – W takich użyciach się ten przyimek na dopuszcza, bo to znaczy tyle, że ktoś jest na terenie zakładu, który jest duży. Ten magazyn teoretycznie też może być duży, ten kościół może być też duży i powie ktoś: No gdzieś tu na kościele jest ( czyli na terenie kościoła ). Tylko w takich użyciach przyimek na jest dopuszczalny.

 

 

 

 

 Słuchaj też:

 

 

Specjalnie dla raciborzan, prof. Jan Miodek odpowiada na nurtujące ich pytania. Co tydzień, profesor na łamach portalu  wyjaśnia jedno z zagadnień nadesłanych przez Czytelników.

 
Pytania do profesora można przesyłać na adres [email protected], w tytule wiadomości wpisując: Jan Miodek. 

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. W mojej szkole nagminnie są używane wyrazenia : idę na salę gimnastyczną, zajęcia na sali gimnastycznej, jem na stołówce. Teraz mogę zgodnie z wyjaśnieniami poprawiać kolegów i koleżanki.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here