Nagłe zatrzymanie krążenia może przydarzyć się każdemu i w każdym miejscu. Ratunkiem jest defibrylator – przywraca prawidłową pracę serca w ciągu kilku minut.
25 czerwca w komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu odbyło się uroczyste przekazanie dwóch defibrylatorów zakupionych przez Miasto Racibórz na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a więc jeden będzie w wozie strażackim, a drugi będzie się znajdował na terenie kąpieliska w Oborze. Nowo zakupiony sprzęt o wartości 6 tys. zł każdy przekazał służbą ratowniczym wiceprezydent Raciborza Wojciech Krzyżek. Defibrylatory – jak mówi Hubert Wojciuk z firmy sprzedającej urządzenia – są bardzo proste w obsłudze. – Wystarczy go włączyć i postępować zgodnie z poleceniami wypowiadanymi przez sprzęt. Automatyczny defibrylator jest tak skonstruowany, aby każdy mógł skorzystać z tego urządzenia, niezależnie od tego czy jest po kursie obsługi defibrylatorów – tłumaczy.
Defibrylatory zakupił magistrat z inicjatywy dwóch radnych Krzysztofa Szydłowskiego i Wiesława Szczygielskiego. Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta zwrócili uwagę na potrzebę zakupu defibrylatorów, które powinny być standardowym wyposażeniem samochodów policji, straży miejskiej i pożarnej. Jak mówili wówczas radni – nagłe zatrzymanie krążenia może przydarzyć się każdemu i w każdym miejscu. Wówczas defibrylator jest jedynym urządzeniem, które może przywrócić prawidłową pracę serca, musi to jednak nastąpić bardzo szybko, najlepiej w ciągu kilku minut. Czas dojazdu pogotowia ratunkowego zazwyczaj trwa dłużej, co uzasadnia umieszczenie defibrylatorów w różnych punktach miasta i przeszkolenie ochotników, którzy będą mogli w stosownym momencie podjąć właściwe działania.
Zakupione defibrylatory są przenośnymi urządzeniami elektronicznymi, które samodzielnie analizują stan chorego i są w stanie zdiagnozować zagrażające jego życiu zaburzenia rytmu serca, takie jak np. migotanie komór serca. Określają również, czy i jakiego rodzaju impulsy elektryczne należy zastosować, aby przywrócić właściwy rytm serca. Z tego też względu mogą być obsługiwane przez “zwykłego człowieka”.
Miasto na zakup kolejnych ośmiu defibrylatorów zamierza pozyskać środki unijne. Przygotowywany jest wniosek do EWT.
/k/