Wystawa „Pałac wodzisławski wczoraj – dziś – jutro”

Z okazji 40. Dni Wodzisławia i Nocy w Muzeum w wodzisławskim Pałacu otwarto wystawę o samym Pałacu, by przybliżyć mieszkańcom naszego regionu historię obecnej siedziby Muzeum i USC.

Dzięki wystawie "Pałac wodzisławski wczoraj – dziś – jutro" można będzie zobaczyć kto, kiedy i w jakich okolicznościach przyczynił się do zbudowania zamku, jakie były jego burzliwe dzieje, a nawet – co w tym miejscu stało wcześniej.

- reklama -

 

Wystawa jest doskonałą okazją do tego, aby przyjrzeć się historii rodu Dietrichsteinów, architekta Grimma, zobaczyć najstarsze widoki, archiwalne zdjęcia, wnętrza w czasach okupacji (mało kto wie, że właśnie wtedy nad wejściem od strony USC pojawił się fresk z herbem miasta), wreszcie dzieje przyzamkowego parku. Można będzie także zobaczyć jak pierwotnie prezentował się Pałac dzięki makiecie stworzonej przez inż. arch. Jarosława Malika. Całość wystawy uzupełniają słynne już XVIII-wieczne dokumenty znalezione w jednej z podwodzisławskich wsi. Zanim zostaną poddane długim i skomplikowanym zabiegom konserwatorskim istnieje możliwość zobaczenia ich w postaci, w jakiej przetrwały do naszych czasów.

 

Oprócz tego, można będzie zaznajomić się z pracami inż. arch. Ewy Tytko, które  przedstawiają śmiałą wizję przyszłości Pałacu: z mansardowym dachem, wykorzystaną przestrzenią strychu i piwnic, oraz całkiem innym układem pomieszczeń.

 

 

 

 

 

 

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

 

Poniżej przedstawiamy krótką historię Pałacu.

Pierwszy zamek wodzisławski został prawdopodobnie zbudowany z fundacji książęcej w samych początkach istnienia miasta około 1257 roku. Wcześniej prawdopodobnie na terenie tzw. Starego Wodzisławia lub Grodziska znajdował się gród obronny zniszczony przez Tatarów w 1241 roku. Okres  świetności pierwszego zamku wodzisławskiego przypadał na XVI wiek. W XVII wieku wokół Wodzisławia toczyły się działania wojenne związane z wojną 30-letnią. W wyniku tych działań zamek wodzisławski został w 1648 zburzony przez Szwedów. Odbudowany, nie odzyskał już jednak swej dawnej świetności. Na jego miejscu Dietrichsteinowie postanowili wybudować nową rezydencję. Obecny pałac zbudowany został w latach 1742-1745 przez hrabiego Józefa von Dietrichsteina. Jest to prawdopodobnie pierwsza budowla w stylu klasycystycznym na ziemiach polskich. W pałacu pierwotnie mieściła się siedziba właściciela Wodzisławia oraz Wolnego Mniejszego Państwa Stanowego. W 1822 rokuzostał spalony dach i pierwsze piętro; pałac został odbudowany. Od śmierci ostatniego właściciela dóbr wodzisławskich w 1881 roku mieściła się w nim siedziba magistratu aż do 1974 roku, a obecnie –  Urząd Stanu Cywilnego oraz siedziba Muzeum Miejskiego. W muzeum na stałe są umieszczone ekspozycje, przedstawiające historię Wodzisławia oraz Ziemi Wodzisławskiej. Są tu organizowane również wystawy czasowe  i konferencje naukowe.

 

Do stałych ekspozycji muzeum należą: "Grodzisko Gołęszyców w Lubomi" , "Z dziejów Wodzisławia 1922-1939" , "Rybnicki Okręg Węglowy w pradziejach i średniowieczu" , "Dni walki i zwycięstwa"

MaS

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj