Festiwal Colours of Ostrava 2009

Od 9- 12 lipca w stolicy kraju śląsko-morawskiego rozpocznie się „Colours of Ostrava” – jedyny taki festiwal odbywający się w naszej części Europy.

Czterodniowy festiwal „Colours of Ostrava” co roku gości gwiazdy światowego formatu, w tym roku pojawi się na nim aż 25 światowych gwiazd! Z roku na rok przyciąga on coraz więcej ludzi, nie brakuje na nim także Polaków.

- reklama -

 

Pierwsza edycja „Colours of Ostrava” odbyła się zaledwie sześć lat temu jako kontynuacja folkowej imprezy 
Dolnohorsky Buben, która przyciągała ok. 2 tys ludzi. Zmiana konwencji festiwalu sprawiła, że w 2002 roku pojawiło się na nim ok. 8 tysludzi, a teraz Ostravę odwiedza już 20 tys tłum miłośników muzyki. Festiwal do tej pory gościł m.in. Patti Smith, Roberta Planta, Boba Geldofa, Marianne Faithfull, George'a Clintona, Asian Dub Foundation, Oysterband, CocoRosie i Coldcut.

 

 

Od kilku lat festiwal jest promowany w Polsce i z roku na rok polska publika jest coraz liczniejsza. W zeszłym roku bawiło się tu ok. 800 Polaków, ale w porównaniu z 20 tys słuchaczy, jakie w sumie przyciąga festiwal, to ciągle garstka. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że na „Colours of Ostrava” zacznie przyjeżdżać coraz więcej Polaków, szczególnie ze Śląska.

 

Tegoroczna, ósma edycja tej międzynarodowej imprezy, rozpocznie się w czwartek, 9 lipca, i potrwa do niedzieli, 12 lipca. Na imprezie wystąpią m.in. gwiazdy muzyi alternatywnej – Morcheeba, Asian Dub Foundation,Stereo MC’s,  grupa Seun Kuti & Egypt 80, dowodzona przez syna legendarnego afrykańskiego muzyka Feli Kuti'ego, pop-jazzowy idol nastolatek – Jamie Cullum, były lider Talking Heads David Byrne, kompozytor muzyki filmowej –  Michael Nyman oraz czeski bard Jaromír Nohavica. Na festiwalu można będzie usłyszeć muzykę z całego świata, zagrają m.in. zespoły z Ghany, Algierii, Kolumbii, Izraela, Sri Lanki, Irlandii, Hiszpanii, RPA i USA, Estonii oraz Polski. Polską scenę muzyczną reprezentować będą zespół Dikanda oraz Nina Stiller.

 

Jamie Cullum

Jamie jest angielskim pianistą, kompozytorem i autorem tekstów. Łączy jazz z melodyjnym popem i rockiem. Często utożsamia się go z artystami takimi jak Norah Jones czy Katie Melua. Jamie zaczął grać na gitarze i pianinie w wieku 8 lat. Na swoim koncie ma 6 wydanych płyt.Sprzedał więcej płyt niż wszyscy angielscy muzycy jazzowi w historii (ponad 4 miliony). Na swoje koncerty przyciąga tłumy.

 

 

Michael Nyman

To kompozytor brytyjski, związany z minimalizmem muzycznym. To on właśnie, jako pierwszy użył tego terminu w 1968 roku. Wiele jego prac zawiązanych jest z dziełami Petera Greenawaya, z którym współpracował przy jedenastu filmach (w tym do kilku krótkometrażowych) w latach 1976-1991. Wielką popularność przyniosła mu ścieżka filmowa do Fortepianu Jane Campion. Otrzymał za nią m.in. nagrodę Australijskiej Akademii Filmowej, nagrodę krytyków z Chicago oraz nominację do Złotego Globu. Pisał muzykę także dla innych hollywoodzkich produkcji, m.in. do filmu Gattaca – Szok przyszłości (nominacja do Złotego Globu) oraz do Końca romansu Neila Jordana. Inni reżyserzy, dla których komponował to: Volker Schlöndorff (Król Olch) oraz Michael Winterbottom (Wonderland i Królowie życia). Współpracował także z Damonem Albarnem przy muzyce do filmu Drapieżcy Antonii Bird. Wiele utworów Nyman stworzył z myślą o własnym zespole – Michael Nyman Band – który powstał w 1976 roku, przy okazji wystawiania dla Teatru Narodowego w Londynie "Il Campiello" Carlo Goldoniego. Z myślą o aranżacji pieśni do spektaklu Nyman zebrał bardzo ciekawe instrumentarium: obok średniowiecznych instrumentów, takich jak rebeka i szałamaja, pojawiły się bardziej nowoczesne, np.: saksofon sopranowy i banjo. Celem było uzyskanie maksymalnie głośnego dźwięku bez wzmacniania. Później zespół przekształcił się w pełni wzmacniany skład, który tworzyły: kwartet smyczkowy, trzy saksofony, puzon basowy, gitara basowa oraz fortepian. Skład ten jednak bardzo się zmieniał i rozszerzał zależnie od wykonywanych utworów.

 

 

Morcheeba

Morcheeba jest brytyjską grupą trip-hopową założoną w 1995 roku w Dover przez braci: Paula i Rossa Godfrey'ów. Sławę zespół zyskał dzięki Skye Edwards, którą poznali w Londynie. Ówczesna projektantka mody nadała utworom morcheeby niesamowite brzmienie. Jej głos w połączeniu z muzyką braci Godfrey'ów sprawił, że grupa szybko zyskała sławę nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

 

 

 

Asian Dub Foundation

To brytyjska grupa muzyczna. Ich twórczość charakteryzuje kombinacja rytmów ragga-jungle, dubu, bhangra'y, a nawet muzyki rockowej oraz niezwykle szybkiej partii wokalnej, zarówno śpiewanej jak i rapowanej. W swoich tekstach zespół podejmuje przede wszystkim tematy społeczno-polityczne, związane z rasizmem i emigracją. Zespół powstał w 1993 roku, w Londynie i do tej pory wydał 11 płyt.

 

 

Jon Anderson

Wokalista i multiinstrumentalista rockowy.  Znany jest przede wszytskim z długoletniech występów z progresywną grupą Yes, ale też z kariery solowej oraz ze wspólnych nagrań z Vangelisem (duet Jon and Vangelis).
To jeden z największych głosów w historii rocka.  Można go okreslić mianem romantycznego poety śmiałego art rocka.
Płyty Andersona zaskakują różnorodnością. Od muzyki New Age ("Angels Embrace"), poprzez irlandzki folk ("The Promise Ring"), latynoskie rytmy ("Deseo"), wysublimowany pop (albumy duetu Jon&Vangelis), aż do …hiphopu ("The More You Know"). Gościnnie udzielał się na płytach takich wykonawców i zespołów, jak między innymi King Crimson, Mike Oldfield, Tangerine Dream, Toto, Kitaro, Bela Fleck. Anderson śpiewa charakterystycznym wysokim głosem.

 

 

 

Seun Kuti & Egypt 80

Seun Kuti z Nigerii uprawia afro beat, polityczną muzykę, którą stworzył w latach 70. jego ojciec, Fela Kuti. Wraz z 22-osobowym zespołem ojca, Egypt 80, Seun (saksofon i klawiatura) gra mocny big band jazz i afro funk z pulsującymi rytmami, w które wplata przesłania polityczne. Ten-22 osobowy skład wykonuje niezwykle dynamiczną i porywającą odmianę muzyki wywodzącej sie z afrykańskich korzeni, wymieszanych z jazzem i muzyką funk spod znaku Jamesa Browna. Seun Kuti wykonuję zarówno utwory własne jak i te niezapomniane, polityczne songi swojego ojca. Live show wykonaniu Seun Kuti & Egypt 80 to wybuchowy i magiczny spektakl pełen transowego tańca, afro-perkusyjnego szału i genialnych, jazzowych aranży instrumentów dętych. Seun Kuti jest najmłodszą osobą w legendarnym zespole, jednak jego charyzma sprawia, że jest bezdyskusyjnym liderem

Naprawdę warto wybrać się do Ostrawy!  Wejściówka na festiwal kosztuje 180 zł. Bilety można kupić m.in. na stronie internetowej www.ticketpro.pl.

 

 

MaS

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj