5 września w Kuźni Raciborskiej odbyły się uroczystości z okazji 50- oraz 55-lecia zdobycia tytułu Mistrza Polski przez piłkarzy ręcznych (juniorów i seniorów) w drużynie jedenastoosobowej.
Jubileuszowe uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Po eucharystii, zaproszeni goście udali się na miejski stadion, gdzie w obecności m. in. Prezesa Śląskiego Związku Piłki Ręcznej w Katowicach Alfreda Wrzeskiego i Wiceprezesa ŚZPR Ryszarda Macha, wicestarosty raciborskiego Andrzeja Chroboczka oraz Sekretarza Generalnego Związku Piłki Ręcznej w Polsce Marka Góralczyka, burmistrz Rita Serafin i poseł Henryk Siedlaczek odsłonili obelisk upamiętniający to epokowe wydarzenie.
Do kamienia, którego poświęcenia dokonali księża Artur Ochmann i Krystian Bula, przytwierdzona jest tablica, na której widnieją nazwiska pięciu – nieżyjących już dziś – osób, które włożyły najwięcej wysiłku w osiągnięcie piłkarskiego sukcesu. Są to: Eryk Pchałek, Oswald Gajek, Stefan Kubiczek, Gerard Klichta i Mieczysław Nitefor. Ich sylwetki przypomniał zebranym radny powiatowy Władysław Gumieniak – niegdyś jeden z trenerów piłkarzy ręcznych.
Kolejnym punktem uroczystości był "mecz wspomnień", jaki w hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych rozegrali byli piłkarze ręczni. Choć w skład obu sportowych ekip wchodzili dawni piłkarze KS Stal, drużyny podzielono na Gospodarzy i Gości. Spotkanie, w którym nie brakowało mocnej, sportowej rywalizacji (sędzia Franciszek Kozłowski pokazał kilka żółtych kartek) zakończyło się wynikiem 17:12 dla drużyny Gospodarzy. Zobacz najciekawsze fragmenty spotkania.
Jubileusz zakończyła uroczysta akademia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, w trakcie której zarówno sportowcy, jak i zasłużeni działacze otrzymali pamiątkowe odznaczenia oraz okolicznościowe statuetki ufundowane przez Bernarda Mochę.
/BaK; fot. Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej/