Gabinety lekarskie będą miały kasy fiskalne?

O uprzywilejowaniu wybranych grup zawodowych mówi się od wielu lat, dopiero teraz jednoznaczną wykładnię podał Trybunał Konstytucyjny. Zatem być może zakończy się wieloletni okres lobbowania niektórych środowisk.

Od 1993 roku Ministerstwo Finansów wydaje rozporządzenia zawierające terminy rozpoczęcia obowiązkowego rejestrowania obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych. W załączniku do rozporządzenia znajdują się niektóre czynności zwolnione z tego obowiązku – w tym m.in. usługi medyczne. Grupa zawodowa lekarzy jest zatem uprzywilejowana w tym zakresie od szesnastu lat. W tym samym czasie inne placówki handlowo – usługowe mają obowiązek instalowania kas fiskalnych, które ewidencjonują obrót detaliczny.

- reklama -

TRYBUNAŁ WYDAŁ WYROK – MF NARUSZA KONSTYTUCJĘ

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług do tej pory zezwalały Ministrowi Finansów uznaniowo określać, kto nie musi stosować kas fiskalnych.
W lipcu 2009 Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że tego rodzaju praktyki ministerstwa są niezgodne z Konstytucją RP. Wobec takiego orzeczenia Trybunału Minister Finansów musi w ciągu dziewięciu miesięcy przygotować nowe zasady i przepisy. (Mowa o Art. 111 ust. 7 pkt 3 w związku z art. 111 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług rozporządzeniach i rozporządzeniach MF w sprawie kas rejestrujących).

– Zwolnienie niektórych podatników z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku nie może być arbitralną decyzją urzędnika, bo prowadzi to do nieuzasadnionego uprzywilejowania części podatników – argumentował we wniosku do Trybunału dr Janusz Kochanowski. Skarżący zwracają uwagę, iż dokonywane w tym zakresie przez prawodawcę zwolnienia – obecnie ujęte w treści rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących; Dz.U. nr 113, poz. 720 – noszą wszelkie cechy dowolności – twierdzi J. Kochanowski. Trybunał poparł jego argumenty.

CZY LEKARZE BĘDĄ MIELI KASY FISKALNE?

"MF wydaje w grudniu każdego roku nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. nr 228, poz. 1510), z którego wynika jakie podmioty będą obowiązkowo instalowały kasy w roku następnym (oraz ponownie wyda załącznik zawierający czynności zwolnione). Zatem wiele  wskazuje na to, iż w roku 2010 gabinety lekarskie bedą musiały rejestrować obroty usług z wykorzystaniem kas fiskalnych. Wykluczenie ze zwolnienia dotyczyć może zarówno prywatnych gabinetów lekarskich jak i przychodni. Wnioskować można w taki sposób dlatego gdyż dotychczas to nie rodzaj podmiotu a rodzaj usługi (tzw. zwolnienie przedmiotowe  – w tym wypadku usługi medyczne) decydował o wyłączeniu z tego obowiązku" – kometuje Ireneusz Burek, właściciel firmy SOFT-ib (od 1995 roku firma zajmuje się sprzedażą i instalacją kas fiskalnych oraz wdrożeniami dla firm).

"Aktualne rozporządzenie z grudnia 2008 zachowuje kryterium zwolnienia ze stosowania kas związane z wielkością obrotu. Ze zwolnień, (obok zwolnień przedmiotowych jak np. musług medycznych) korzystają również  podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności (na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej) nie przekroczyła w okresie rocznym 40 tys. zł. Zostało również zachowane dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci, gdy nie przekroczą obrotu w wysokości 20 tys. zł liczonego od 1 stycznia 2009 r., nie stracili prawa do zwolnienia z instalacji kas – dodaje Ireneusz Burek. – Te same zasady powinny zatem obowiązywać również gabinety lekarskie i przychodnie."

OPINIE LEKARZY

Zwróciliśmy się do kilku raciborskich lekarzy prowadzących praktyki prywatne z pytaniem, co sądzą o obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych do gabinetów. Jaki wpływ będzie to miało na przykład na ceny za wizyty prywatne. Dr Marian Ciszek stwierdził, że jeżeli takie prawo wejdzie w życie, to wprowadzi kasę do swojego gabinetu, bo prawa należy przestrzegać. Z kolei dr Urszula Ciechanowska widzi utrudnienia jakie się z tym będą wiązały i nie wyklucza, że trzeba będzie podwyższyć ceny usług medycznych. Przypuszcza, że może to wpłynąć na liczbę przyjmowanych pacjentów. W praktyce życie pokaże, jaki wpływ bedą miały kasy wprowadzone do gabinetów lekarskich – dodaje. Twierdzi także, że nie wie po co są przygotowywane te zmiany, bo przecież każdy lekarz prowadzący prywatną praktykę ma obecnie obowiązek prowadzenia codziennych zapisów w książkach.
Dr Zygmunt Banert w swojej opinii ma duże wątpliwości dot. kas fiskalnych w gabinetach. Twierdzi, że trzeba będzie wprowadzić za poszczególne czynności sztywne ceny np. za poradę bez wydania recepty, lub z wydaniem recety i skierowanie na inne badania lekarskie, które pomagają zdiagnozować chorobę, inne ceny za przyjście pacjenta tylko do kontroli. W ocenie dr. Banerta nie zmieni się natomiast dochód dla fiskusa. Jednak ceny za usługi medyczne na pewno ulegną zmianie.

KOMENTARZ

Nasuwa się refleksja, dlaczego na zadane pytanie czy obowiązek posiadania kasy fiskalnej w gabinecie lekarskim będzie miał wpływ na ceny usług medycznych lekarze odpowiedzieli twierdząco.

Zapytany o komentarz do cytowanych wypowiedzi Ireneusz Burek odpowiada – "Uważam, że wprowadzenie kas fiskalnych w uprzywilejowanych grupach zawodowych (takich jak m.in.usługi medyczne) będzie jak najbardziej uczciwe wobec wszystkich obywateli naszego kraju.
Zdumiewające natomiast jest postrzeganie tego zagadnienia przez niektórych lekarzy. Jeżeli lekarz przewiduje, że wprowadzenie kasy fiskalnej spowoduje podniesienie cen usług medycznych, to można wyciągnąć wniosek, że lekarz dotychczas nie opodatkowywał całego swojego obrotu, czyli tworzył szarą strefę – gdyby było inaczej, wprowadzenia kasy fiskalnej nie obawiałby się lekarz ponieważ rejestracja obrotu przy użyciu kasy fiskalnej nie zmienia wartości kwot podatków odprowadzanych do skarbu państwa a to z kolei oznacza, że nie uszczupla przychodu lekarzy oraz tym samym nie może wpływać na ceny usług. Dodam ponadto, iż instalacja prostego urządzenia fislalnego (która będzie wystarczająca dla większości gabinetów prywatnych) to wydatek zaledwie 100-300zł (tyle wyniesie finalnie koszt instalacji po zaewidencjonoaniu zakupu w koszty oraz odliczeniu ulgi przysługującej w przypadku zainstalowania kasy w obowiązującym terminie w wysokości 90% wartości kasy), zatem nie można też przywoływać kosztów inwestycji wynikających z wprowadzenia kasy jako wpływających na zmianę cen usług medycznych."

 

O uprzywilejowaniu wybranych grup zawodowych mówi się od wielu lat, dopiero teraz jednoznaczną wykładnię podał Trybunał Konstytucyjny. Zatem być może  zakończy się wieloletni okres lobbowania niektórych środowisk. Należy też pamiętać, że obok usług medycznych podmiotowo zwolnione  są z tego obowiązku (przy spełnieniu pewnych warunków) nadal m.in. niektóre usługi wynajmu nieruchomości, usługi pośrednictwa finansowego, usługi prawnicze, usługi w zakresie edukacji, usługi architektoniczne i inżynierskie w zakresie rzeczoznawstwa, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu czy usługi ochraniarskie. Czy Minister Finansów w najbliższym czasie "wyrówna prawo" dla każdego podmiotu – zobaczymy.

 

Wanda Gozdek

 

/opracowanie tekstu we współpracy z firmą SOFT-ib/

Firma SOFT-ib działa na rynku od 1995 roku. Od początku istnienia firma skupiała się na obsłudze klientów biznesowych, zaś w szczególności na instalacji urządzeń fiskalnych, wdrożeniach oprogramowania oraz opiece serwisowej. Firma posiada wdrożenia w bardzo różnorodnych placówkach, od małych i śednich placówek handlowych, przez lokale gastronomiczne aż po kompleksową obsługę informatyczną.

Na zdjęciu:  9 września 2009 na seminarium zorganizowanym przez firmę SOFT-ib oraz producenta urządzeń fiskalnych POSNET wybrani klienci firmy mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami dedykowanymi dla placówek handlowych. 

Podczas spotkania klieci mogli zapoznać się m.in. z  monitoringiem zintegrowanym z kasami fiskalnymi, systemami lojalnościowymi, sposobami wykorzystania kodów kreskowych, terminalami dotykowymi ELO, urządzeniami fiskalnymi producenta POSNET oraz zaawansowanym oprogramowaniem magazynowym i gastronomicznym. 

Zdjęcia z prezentacji

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. od dawna się mówiło, że lekarze powinni tez miec kasy. Lekarze znani z tego, ze jak księża, nie ujawniąprawdziwych dochodów. Zresztą prawnicy tez. Moze wreszcie jakas sprawiedliwosc nastapi.

  2. Teraz będzie można prosić o paragon fiskalny i reklamować nieskuteczne leczenie, tak jak reklamować wadliwy towar. Skończy się wykazywanie dwóch pacjentów dziennie i zniszki w podatku. Powinny skończyć się zniszki za wynajmowane lokale od gminy. Kolejny krok to prawnicy i zamiast KRUSU, ZUS dla rolników, również „świętych krów”.Problemy z opłatą służby zdrowia i emerytów w dużym stopniu ulegną poprawie. Całkowita poprawa to to zdecydowanie mniejsze wynagrodzenia i premie dla pasibrzychów prezesów i rad nadzorczych, oraz mniejsze wydatki na tzw. komputeryzacje (praca na Exelu i Wordzie na maszynach dwurdzeniowych) i wystawne gabinety. Za straty w zarządzaniu powinni odpowiadać własnym majątiem, albo nigdy nie wracać na podobne stanowska. Dużo żułci, ale „król jest nagi”.

  3. Poszukuję kasy fiskalnej, czytam opinie na tmat tego przepisu,jednak może znajdzie się ktoś, kto może mi doradzić jaką kasę, jaką firmę wybrać?

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj