21 września na placu przed SP nr 1 na Ostrogu odbył się konny turniej rycerski na kopie. W szranki stanęli rycerze z Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej. Zobacz fotorelację
Turniej zorganizowany został w ramach średniowiecznego dnia sportu obchodzonego w Szkole Podstawowej nr 1. Uczniowie od samego rana rywalizowali między sobą w różnych konkurencjach np. pchnięcie kamykiem i bieg w hełmie. Nauczyciele i uczniowie uczestniczący w imprezie przebrali się w stroje historyczne. Wśród tłumu uczniów można było dojrzeć giermków, damy dworu, błaznów, rycerzy, a nawet jednego, samotnie wędrującego pośród tłumu krzyżaka.
Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach polsko-czeskiego projektu „Sport przez wieki i kraje”, dlatego też na placu przed Szkołą Podstawową nr 1 pojawiła się grupa uczniów z Opawy. Do turnieju konnego stanęło czterech rycerzy z Bractwa Rycerskiego Ziemi Ogrodzienieckiej: Paweł herbu Biała Wieża, Andrzej herbu Jelita, Alek herbu Abdank i Mateusz herbu Godziemba. Zmagania rycerzy oceniały królowa Beata, księżna Jarosława, księżna Józefina oraz król Roman z Opawy. Przybyliśmy do tego miasta, gdyż ma wspaniałą historię – mówili członkowie bractwa. po czym oddali pokłon królowej. Każdemu z rycerzy sekundowała poszczególna klasa, która również miała obowiązek dopingować swojego faworyta. Tuż po godzinie 11.00 rycerzom wręczono kopie z sosnowego drzewa i nastąpiło otwarcie turnieju. W pierwszej konkurencji turniejowej wojowie musieli zebrać na swoją kopię jak największą ilość pierścieni.
W tej konkurencji najlepszym okazał się najgłośniej dopingowany, Mateusz herbu Godziemba. Kolejna konkurencja była trochę trudniejsza. Rycerze kopią musieli strącić ułożone na podwyższeniu jabłka. Później zaprezentowali wszystkim swoje umiejętności łowieckie posługując się włóczniami. Następnie na polu walki damy i giermkowie zaczęli stawiać szranki. Ostatnie dwie konkurencje, czyli walka na kopie i walka na miecze wzbudziły największe zainteresowanie wśród zgromadzonych.
Klasy uniosły w górę transparenty z hasłami mobilizującymi swoich faworytów do walki. Rycerze stanęli naprzeciwko siebie z uniesionymi kopiami, po czym ruszyli zadając sobie wzajemnie potężne ciosy. O ich sile świadczyły wypadające z rąk kopie i upadki rycerzy. Gdy już wszystkie kopie zostały skruszone nadszedł czas na walkę na miecze, w której najlepszymi okazali się Mateusz i Andrzej.
Walka była zacięta. Jednak ostatecznie turniej wyniósł na wyżyny Andrzeja herbu Jelita, który zdobył największą ilość punktów. Został on nagrodzony przez samą królową, a wszyscy zgromadzeni wznieśli okrzyk "Chwała mu! chwała!".
fot. Adrian Behr
/p/
Teraz dzieci wiedzą jak obchodzi się żałobę narodową – i to na Śląsku – wstyd.
Pracuję obok SP 1 i wczoraj az przykro było, gdy dzieciaki wykrzykiwały za Panią nauczyclieką hasła: „Chwała mu, chwala” a kolejny górnik umierał w szpitalu. Gdzie jest szacunek? Czy Pani dyrektor widziała w TVP rozpacz tych młodych matek, dzieci które straciły ojców?????? Takie będą Rzczpospolite jakie ich młodziezy chowanie-jak mowił Stanisław Staszic.
A w budownictwie ginie kilkakrotnie więcej ludzi w ciągu roku niż w gornictwie i żałoby nie widać, co weekend na drogach ginie więcej ludzi a żałoby nie widać, czysta obłuda polityczna na poklask głosów wyborczych
mysle ze nie czaisz bazy kolego/kolezanko. Chodzi tutaj o żalobe narodowa, powinien odbyc sie apel z udzialem dzieci i rozmowy, a nie huczna zabawa przy muzyce i udawanie ze ze nic sie nie stalo. Chodzi o dawanie im przykladu, ktoz jak nie Nauczyciel ma dawac dobry przyklad???? To ze na drogach gina ludzie to było, jest i bedzie, ale tutaj nastapila katastrofa, tragedia ogólnopolska.
Śmierć kilkunastu górników nie jest żadną tragedią ogólnopolską.
Codziennie podobna ilość osób ginie na drogach, a dodatkowe
kilkadziesiąt umiera na raka i jakoś nikt nie ogłasza z tego powodu
żałoby narodowej.
Co spowodowało, że akurat dla tych ludzi została ogłoszona żałoba narodowa?
W głowie sie nie mieści co za bzdety wypisują mieszkańcy Śląska o śmierci w budownictwi na drogach itp. – to może nawet po śmierci matki nie nośmy załoby – po co to w końcu tylko jedna osoba – ludzie i wy z takimi poglądami macie czelnośc iśc w niedzielę do kościoła .
[b]Kniprode[/b], nie myl żałoby z żałobą narodową. Ta druga to bardziej poważna sprawa i powinna być ogłaszana w wyjątkowych sytuacjach, bo w przeciwnym razie każdy długi weekend powininen się kończyć żałobą narodową.
Pyzaty , czy to znaczy że jeśli (nie daj Boże) Twoja żona zginie wraz z kilkunastoma osobami w katastrofie budowlanej to nie bedzie Ci przeszkadzało że miasto zrobi sobie w tym czasie wesołą imprezkę ?
Na portalu naszraciborz wycofano artykuł o imprezie w SP 1 w czasie żałoby narodowej – jak widac pan Wawoczny bardzo lubi na wszystkich pluc – ale tam gdzie ktoś może popluc jego rodzinkę podwija ogon i ucieka – gryzipórek i dziennikarz z Bożej łaski.
tak, rzeczywiście do plucia jesteśmy piersi, tylko w kogo? Najpierw spójrz w lustro i powiedz jak Ty widzisz żałobę narodową i co zrobiłaś, oprócz psioczenia na innych w sprawie górników poległych na WUjku, a potem daj sobie spokój, może inni więcej zrobiłi od Ciebie, może nie tylko uczcili ich pamięć minutą ciszy, ale odmówili „Wieczny odpoczynek..” dali 2 zł, wysłali SMSa a przede wszystkim nie jątrzyli w tej sprawie, za co im chwała.
Droga Ewo n plucie jest domeną pana W – poczytaj sobie jego wypociny – wiecznie z wszystkiego niezadowolony a sam ma się za alfę i omegę.
[b]Kniprod,[/b] gdyby impreza miałaby się odbyć w tym samym miejscowości co tragedia, pozostałby mi pewien niesmak, jednakże zupełnie nie przeszkadzłoby mi to – nie potrzebuję żałoby narodowej, żeby uczcić pamięć o bliskich mi osobach.
Pyzaty – nie zmienia to faktu że urzędnik państwowy (dyrektor szkoły) w obecności pracowników prezydium złamał prawo – żałobę narodową wprowadził prezydent RP w porozumieniu z premierem – a czy słusznie ją wprowadzili to inna sprawa.
Wprowadził jak sie ze swojąq świta wybalował .
Chwila, chwila dlaczego rozczulamy się tylko nad tymi co giną w większej grupie. Uważam że żałoba narodowa powinna trwać bez przerwy bo codziennie giną i umierają ludzie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Czy tego nie należy uszanować. mam dość sztucznej żałoby.
Śmierć w większej grupie jest bardziej medialna, politycy mogą pojechać na miejsce tragedii, wzruszyć się, pokazać przed kamerami, ogłosić załobę, oraz dać rodzinom ofiar po 50tyś pln z nie swoich pieniędzy. Z politycznego punktu widzenia takieg katastrofy są bardzo pożądane.
Ludzie wy chyba serca nie macie , dziś zmarł 19 górnik a my mieszkamy na Górnym Śląsku – przypominam że gdy umarł papież – jedna osoba na dodatek głowa obcego państwa to cała Polska wpadła w tygodniową histerię -w szkołach poodwoływano nawet olimpiady tematyczne.
a diś 2 miesiące po tamtej tragedii czy ktoś jeszcze o niej pamięta, czy pamięta że była żałoba narodowa i tyle się o tym trąbiło, obrzucając jadem i błotem tych którzy prowadzili lekcje w inny sposób? Może z powodu wybuchu gazu w kilku miejscach kolejna żałoba w tym tygodniu, wszak idą andrzejki….
Ja pamiętam. Mimo wszystko średniowiecze w SP1 to nie dyskoteką w remizie więc nie bądźmy zawistni.