Budowa pierwszej od kilkudziesięciu lat linii kolejowej

Powstanie nowa linia kolejowa łącząca aglomerację śląską z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. To pierwsza linia kolejowa budowana od kilkudziesięciu lat.

W warszawskiej centrali spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, podpisano dziś umowę na „Wykonanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej dla zadania: „Budowa połączenia kolejowego MPL Katowice w Pyrzowicach z miastami aglomeracji górnośląskiej, odcinek Katowice – Pyrzowice". Niemieckie konsorcjum, które wygrało przetarg ma na jej realizację 600 dni.

- reklama -

 

Zadanie to znajduje się na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko na lata 2007-2013. Wartość kontraktu to 52 018 200 zł, szacunkowa wartość dofinansowania to 44,2 mln zł.

 

Umowa zakłada przygotowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej wraz z decyzjami administracyjnymi oraz materiałami przetargowymi niezbędnymi do wyboru w przyszłości odpowiedniego wykonawcy. Przygotowane zostaną także dane i załączniki do wniosku o dofinansowanie robót budowlanych z funduszy UE.

 

Długość linii to około 38 km. Planowane są przystanki: Katowice Załęże, Chorzów Batory, Chorzów ul. 3-go Maja, Bytom Rozbark, Piekary Śląskie, Pyrzowice Lotnisko. Zakłada się, że projektowana linia będzie dwutorowa i zelektryfikowana. Umowa zakłada opracowanie i porównanie dwóch opcji budowy połączenia jako linii o prędkości konstrukcyjnej 160 i 120 km/h.

 

Dzięki nowemu połączeniu możliwa będzie obsługa ruchu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice" w Pyrzowicach ekologicznym transportem kolejowym, a także wzrost dostępności do lotniska dla podróżnych krajowych jak i zagranicznych. Włączenie nowo wybudowanej linii kolejowej w istniejący układ będzie też służyło poprawie stanu środowiska naturalnego, podniesie atrakcyjność inwestycyjną województwa śląskiego i będzie stymulować rozwój ekonomiczny na poziomie regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

 

To rozwiązanie wpłynie także na poprawę funkcjonalności przewozów aglomeracyjnych przez integrację różnych środków komunikacji pasażerskiej w rejonie kolejowych punktów obsługi wraz z eliminacją barier architektonicznych dla niepełnosprawnych podróżnych. Skróci także czas przejazdu na lotnisko.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj