„Piękny, dwudziestoletni Marek Hłasko 1934-1969”

W roku 2009 przypada 40 rocznica śmierci Marka Hłaski. Z tej okazji w raciborskiej bibliotece przy ul. Kasprowicza można zwiedzać wystawę poświęconą życiu i twórczości pisarza.

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał 2 października br. Andrzej Czyżewski, autor biografii Hłaski, a prywatnie jego cioteczny brat.

- reklama -

 

 

 

 

Opowiedział on o początkach kariery pisarskiej, prywatnym życiu (także uczuciowym) pisarza, jego zmaganiom z peerelowską rzeczywistością oraz okolicznościach, które zmusiły Hłaskę do opuszczenia kraju. Zdecydowanie zaprzeczył też powszechnemu przekonaniu o alkoholizmie i samobójczej śmierci Marka Hłaski.

 

 

 

 

 

Marek Hłasko (ur. 14 stycznia 1934 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1969 w Wiesbaden w Niemczech) to prozaik i scenarzysta filmowy, sławna postać powojennej literatury polskiej. W życiu osobistym upodabniał się do bohaterów swych utworów, romantycznych, twardych outsiderów, którzy stali się dla jego pokolenia symbolami rozczarowania rzeczywistością lat 50. Jego idolami byli Humphrey Bogart i Fiodor Dostojewski. Jego proza stała się wyrazem sprzeciwu wobec schematyzmowi i zakłamaniu literatury socrealistycznej. Opowiadał o buncie natury moralnej.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj