Mała wiedza i słabe rozeznanie w prawie powoduje, że przeciętny obywatel bardzo często rezygnuje z dochodzenia swoich praw. W świadomości utrwaliło się, że pomoc prawna jest droga i nie każdego na to stać.
Według badań przeprowadzonych w 2008 r., Polacy w znikomym stopniu korzystają z usług prawniczych. Na 100 naszych obywateli tylko 1,5 % korzysta z pomocy prawnej w sprawach cywilnych i tylko 1,6 % w sprawach karnych.
Jeśli chodzi o podmioty gospodarcze, to 75% małych i średnich przedsiębiorców nie korzysta z usług prawnika. Biorąc pod uwagę także fakt, iż niespełna 25% obywateli wie, że od wyroku Sądu I Instancji można się odwołać – można pokusić się o stwierdzenie, iż świadomość prawna oraz tym bardziej wiedza Polaków w tym zakresie jest niepokojąco niska. Niski poziom wiedzy i słabe rozeznanie w kwestii poruszania się w labiryncie paragrafów i orzecznictwa sądowego oraz brak umiejętności poruszania się po rynku usług prawniczych powoduje, iż przeciętny obywatel oszołomiony ilością przepisów często rezygnuje z dochodzenia swoich praw. Do tego wszystkiego w świadomości społecznej ukształtowało się przekonanie o bardzo wysokiej cenie usług prawnych, która jest barierą i chyba główną przyczyną omijania prawników szerokim łukiem.
Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest powstawanie coraz większej ilości podmiotów świadczących usługi prawne, które wychodzą głównie do najuboższej części społeczeństwa. To przeciętnych ludzi najbardziej cieszą zmiany jakie od dłuższego czasu dokonują się na polskim rynku usług prawnych. Dlaczego firmy te robią taką karierę? Ponieważ często wykładają środki potrzebne na prowadzenie spraw i rozliczają się po zakończeniu sprawy.
Na przykład pani Agnieszka L. z Katowic, której w pracy spadł na nogę towar z półki nie sądziła, że cokolwiek za to zdarzenie jej się należy dopóki nie spotkała doradcy firmy InterLex . Jak się okazało firma zajmuje się już od kilku lat pomocą prawną. Pani Agnieszka nie tylko otrzymała odszkodowanie za wspomniane zdarzenie, ale dowiedziała się także, że również może dochodzić odszkodowania za wypadek samochodowy, który przeżyła kilka lat wcześniej, a o którym już zapomniała.
Pamiętajmy jednak, że przy wyborze tego typu firmy ważne jest aby sprawdzić jaką kadrę posiada, jak długo istnieje na rynku i jakie ma doświadczenie w branży. Często bowiem zdarza się, że pod szyldem profesjonalnych usług znajdują się osoby mało wykwalifikowane bez większego doświadczenia. Brak wyspecjalizowanych pracowników może prowadzić do zakończenia sprawy ze szkodą dla klienta (np. godząc się na zaniżone odszkodowanie czy pochopne podpisanie ugody bez zabezpieczenia klienta na ewentualne przyszłe następstwa szkody).
Na pewno warto korzystać z pomocy tego typu firm, ponieważ finansowo są dostępne praktycznie dla każdego, wybierajmy jednak firmę sprawdzoną z uznaną marką na rynku aby mieć pewność, że nasze sprawy są w dobrych rękach. Plusem dużego boomu firm oferujących usługi prawne jest niewątpliwe podnoszenie kultury prawnej naszych obywateli. Porównując się jednak do państw zachodnich czeka nas jeszcze bardzo dużo pracy.
/w/
Czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>
Dobry artykuł !!
Ja już korzystałem z pomocy tej firmy powiem ze naprawde warto (troche długo to trwa – ale to juz nie wina firmy)
gdy dostałem odszkodowanie na konto – szczerze zdziwilem sie 😉 pozytywnie i to bardzo 🙂
Niestety tak szkoły nas kształcą, że o podstawowych zagadnieniach prawnych wiekszość z nas nie ma pojęcia. Dobrze, że uslugi prawne są coraz bardziej dostępne.
Ja płaciłem za prawnika sporo kasy !! a w sumie to nic mi nie pomógł ;/ BARDZO DOBRZE że się otwieraja takie firmy!!