19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci. Jest to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet, w którą włączyło się 150 organizacji pozarządowych z 60 krajów.
Krzywdzenie dzieci przez wiele lat nie zostało przez opinię społeczną rozpoznane jako społeczne zło i w związku z tym stanowiło ukryty problem społeczny.
Sytuacja taka nie jest specyficzna dla Polski – w krajach Europy Środkowowschodniej proces ujawniania problemu krzywdzenia dzieci rozpoczął się, podobnie jak w Polsce, w latach 90. W Stanach Zjednoczonych zainteresowanie środowisk medycznych syndromem dziecka bitego, które bezpośrednio poprzedziło rozpoznanie problemu child abuse, miało miejsce dopiero w latach 60. ubiegłego wieku.
Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że 15 % Polaków mających dzieci do 18. roku życia stosowało wobec nich przemoc przynajmniej raz; 12 % – więcej niż raz, 1 % – wiele razy. Do stosowania wobec swojego dziecka przemocy seksualnej przyznało się mniej niż 1 proc. badanych.
Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci obchodów wskazują przede wszystkim na seksualny aspekt przemocy wobec dzieci. Apelują do rządów i społeczeństw o aktywne promowanie praw dziecka i zapobieganie krzywdzeniu dzieci.
Odwołują się do art. 34 Konwencji o Prawach Dziecka, który mówi, że "Państwa-Strony zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych". Wskazują również na art. 19 Konwencji zobowiązujący Państwa-Strony do ochrony dzieci "przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdy lub zaniedbania bądź złego traktowania lub wyzysku, w tym wykorzystywania w celach seksualnych".
W zamyśle pomysłodawców akcji szerokie międzynarodowe partnerstwo pozwoli stworzyć "kulturę zapobiegania przemocy" – globalną sieć organizacji, które będą organizować akcje podnoszące świadomość społeczną na temat problemu seksualnego wykorzystywania i przemocy wobec dzieci, a także starać się jak najskuteczniej zapobiegać tym zjawiskom.
Przemoc, wykorzystywanie, bicie, krzywdzenie dzieci, osób bliskich jest przestępstwem, tak samo groźnym i podlegającym karze jak przemoc wobec obcych osób. Nie tylko siniaki, złamania czy oparzenia świadczą o przemocy. Przemoc ma „wiele twarzy”. To także poniżanie, obelgi, zmuszanie do określonych zachowań, grożenie, zastraszanie. Nie trzeba się na to godzić. Dzieci mają takie same prawa jak dorośli, do poszanowania ich ludzkiej godności i integralności fizycznej oraz do równej ochrony prawnej.
/p/