Według analiz SOFT-ib monitory ciekłokrystaliczne (Liquid Crystal Display) przejęły już ponad 60% rynku zajmowanego dotychczas przez pudełkowate monitory CRT.
Już w roku 1960, niemiecki fizyk Otto Lehmann odkrył, że pobudzenie napięciem elektrycznym kryształków zmienia sposób przewodzenia przez nie światła. Pierwsze ekrany LCD pojawiły się w latach 80-tych w zegarkach, kalkulatorach oraz rozmaitych wyświetlaczach kuchennych. Pierwsze "komputerowe" zastosowanie monitora LCD miało miejsce w roku 1986. Tradycyjne komputery operowały wówczas wciąż na tańszych rozwiązaniach CRT (Cathode-Ray Tube) czyli kineskopach elektronowych.
klasyczny monitor CRT. Źródło: wikipedia
Oprócz mniejszych rozmiarów, o upowszechnieniu LCD zadecydowało mniejsze zużycie prądu, brak martwego pola czy lepsze odwzorowanie obrazu. Nie bez znaczenia okazały się eksperymenty z dużoprzekątnymi panelami choć omawania technologia kojarzyła się dotychczas z niezagrażającymi plazmie małymi wyświetlaczami zegarkowymi. W roku 1995 panele LCD przekroczyły watość 28", zaś w roku 2001 – Samsung wypuścił na rynek ekran 42-calowy.
Kolejny przełom nastąpił wraz z upowszechnieniem monitorów z tunerami TV. W ten oto sposób, od niedawna możemy cieszyć nasze oczy połączeniem monitora PC i telewizora w jednym. Na korzyść takich rozwiązań przemawia fakt, że technologia ciekłokrystaliczna jest mniej męcząca dla oczu niż tradycyjny kineskop.
Monitory 19 i monitory 22 cali dostępne od ręki w sklepie wiesz.pl
/tmmg/
Artykuł opracowano we współpracy z:
Dzięki 😉