Na przedmieściach stoi piękny dom z równo przystrzyżonym trawnikiem. Wszystko wygląda pięknie, dom jak marzenie… ale ma jeden zasadniczy, ogromny mankament! Za domem w środku ogrodu stoi słup energetyczny.
W tym momencie czar pryska… Magia pięknej działki znika. Jakie prawa posiadają przedsiębiorstwa do stawiania słupów, rur innych urządzeń, które służą do przeprowadzania energii elektrycznej, wody, gazu na prywatnej posesji oraz jakie prawa ma właściciel działki?
W połowie 2008 r. został znowelizowany Kodeks Cywilny. Wprowadzono do niego służebność przesyłu, którą przedsiębiorcy mogą ustanawiać na cudzym gruncie. Służebnością zostały obciążone te grunty, na których zostały wybudowane urządzenia służące do doprowadzania i odprowadzania mediów. Służebność przesyłu to rodzaj służebności gruntowej, zgonie z art. 3054 KC – Nieruchomość obciąża się służebnością przesyłu na rzecz przedsiębiorcy – właściciela urządzeń w rozumieniu art. 49 par. 1 k.c. Taka regulacja uelastycznia obrót gospodarczy i stwarza nowe możliwości.
Zgodnie z tymi przepisami przedsiębiorca może wybudować na cudzym gruncie urządzenia przesyłowe. Właściciel działki nie może zabronić tej budowy i ustanowienia służebności przesyłu. Jednakże w zamian za ustanowienie tej służebności ma prawo domagać się rekompensaty. Służebność przesyłu może ustanowić także sąd na wniosek przedsiębiorcy, w którym wskazani są właściciele wszystkich nieruchomości, na których znajdują się urządzenia przesyłowe. Gdyby okoliczności istotne dla ustanowienia służebności okazały się sporne, to wówczas sąd może przed wydaniem postanowienia zarządzić przeprowadzenie wizji lokalnej.
Należy pamiętać, iż w przypadku sprzedania przedsiębiorstwa, któremu przysługuje służebność przesyłu, wówczas jego prawa i obowiązki przesyłowe przechodzą na nabywcę przedsiębiorstwa. Takie rozwiązanie ma zapobiec wygaśnięciu służebności. Natomiast w sytuacji likwidacji przedsiębiorstwa, któremu przysługuje służebność przesyłu, wówczas przedsiębiorca powinien usunąć urządzenia przesyłowe z działki, gdyby utrudniały korzystanie z niej.
Jeżeli właściciel działki odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jej budowa jest konieczna, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia. W takim przypadku właściciel posesji ma prawo domagać się wynagrodzenia.
/w/
Czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie>>