Zbyt szczelne okna – problemy z wentylacją

7

Po zaklejaniu kratek wentylacyjnych, najczęstszym powodem zaczadzeń są zbyt szczelne okna. Tegoroczny sezon grzewczy zbiera już śmiertelne żniwo, a zarządcy  wspólnot mieszkaniowych walczą z upartymi lokatorami.

W większości raciborskich mieszkań nieszczelne, drewniane okna wymieniono już na plastikowe. Ograniczając dopływ powietrza "plastiki", nie tylko sprzyjają zatruciom, ale też parowaniu szyb i powstawaniu „grzyba” na najzimniejszych częściach przegrody. Jednocześnie, systematycznie zaostrzają się przepisy budowlane dotyczące szczelności okien. Nie do pogodzenia? Niekoniecznie, są sposoby żeby w mieszkaniu było ciepło, zdrowo i bezpiecznie. O sposobach tych informują zarządcy raciborskich spółdzielni mieszkaniowych. Wysyłają do lokatorów pisma, które zaczynają się następującymi słowami: "od sposobu użytkowania mieszkania zależy nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie i życie najbliższych".

- reklama -

 

Zarządcy informują o zagrożeniach wynikających z braku wentylacji, a takich jest mnóstwo. W mieszkaniach może zacząć występować pleśń na ścianach, zwroty z przewodu wentylacji, a nawet z przewodów spalinowych, co grozi zaczadzeniem. Ponieważ od stycznia 2009 roku, w nowych budynkach, trzeba stosować okna całkowicie szczelne, nie ma innego wyjścia, jak poszukać alternatywnych źródeł powietrza. Podstawowym urządzeniem nawiewnym, doprowadzającym powietrze do pomieszczeń w sposób kontrolowany, są różnego rodzaju nawiewniki, montowane na ramach ościeżnic i skrzydłach okiennych.

 

W ciągu ostatnich kilku miesięcy na terenie powiatu raciborskiego doszło do kilku zaczadzeń. Główną ich przyczyną był zwrot spalin z wentylacji. Kominiarze i zarządcy od kilku lat próbują namówić lokatorów na montaż nawiewników, jednak nieskutecznie. Koszt jednego nawiewnika ciśnieniowego wraz z montażem wynosi około 100 zł. Nie jest to wygórowana kwota, jednak chętnych jest niewielu. Zwiększa się natomiast liczba osób uskarżających się na pleśń i wilgoć, występującą w mieszkaniu. Czy musi dojść do tragedii, aby użytkownik mieszkania, w którym nie działa prawidłowo wentylacja dał się przekonać do zamontowania nawiewników? Przykładem takiej niefrasobliwości, może być zaczadzenie do którego doszło pod koniec ubiegłego roku w Raciborzu. Rodzina kilka tygodni przed tym zdarzeniem została poinformowana przez kominiarza o nieprawidłowo działającej wentylacji. Niestety problem pozostał nierozwiązany i doszło do tragedii. 

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

7 KOMENTARZE

  1. Informacja na czasie ,ale co ciekawe brak dyskutantów bo nie ma komu dokopać ale gdyby była mowa o śmioerci lokatora to dyskutantów opluwających zarządców tysiące.Ta cisza w dyskusji tylko potwierdza że w aż 95% mieszkaniach gdzie wymieniono okna i są podzielniki ten problem występuje ,ale po co mam sluchać fachowców jak każdy się zna na wszystkim do momentu tragadii,a i to nie raz jeszcze nie dociera,kominiarz mówi nie prawdę,co to za myślenie chyba tylko z początku XIXwieku nawet u ludzi wykształconych.Płakac się chce co ludzie wyprawiają dla swojego nieszczęścia,a potem wszyscy winni tylko nie oni.Brawo redakcja.Pytam gdie są BRumy,Racki,Tomasze A_F,agatki ,puchatki:) i inne mondrale gdzie ich dyskusje,nie ma bo nie ma komu dokopać,ale jak by dot.PREZIA,urzędników,Radnych i innych to dyskusja jakich dużo płytka,obrażająca,nikczemna i perfidna.NIech co miesiąc redakcja podtrzymuje temat,brawo

  2. mam nawiewniki w 3 oknach i jest teraz super wentylacja,powietrze w mieszkaniu.Dobry temat Redakcja

  3. Muszę się nad tym zastanowić, bo u mnie w nieszkaniu też wentylacja nie działa zbyt dobrze. Gdzie mozna kupic takie nawiewniki?

  4. Z rozmowy z jednym z właścicieli markowych okien na wiem, że te nawiewniki wcale nie spełniają swojej roli, bo w mieszkaniu czy pokoju z tym nawiewikiem panuje cały czas chłód. Poza tym, jeśli jest firana to ona blokuje przepływ świeżego powietrza, więc i tak okna będzą parować. Moim zdanie lepiej byłoby zrobić przegląd kominów wentylacyjych, nawet jeśli trzeba to je podwyższyć, zeby poprawić ciąg!! ale Zarządcy wolą mówić swoje a firmy się polecją, że te nawiewniki są super bo poprostu chcą zarobić. ja swoje mieszkanie wietrzę z uchyłem po 4 -5 godzin dziennie. resztędnia mam mikro a i tak pleśń się pokazuje!!!! więc….bez komentarza!

  5. do rl

    chłopie co ty insynuujesz,jaki zarobek.To właśnie przepisy budowlane zobowiązały producentów dokien do montażu urządzeń nawiewnych przy grawitacyjnym wentylowaniu.Co głupoty piszesz bo właścieciel markowych okien.TY podniesiesz komin do nieba i to nic nie da jak nie będzie nawiewu.KOminy jak bada kominiarz straż pożarna po wypadkach są drożne tylko brak nawiewu powoduje cofkę przez wentylacje a nawet przez otwór spalinowy.Piszesz wietrzę 4-5 godz i tracisz ciepło czyli stosujesz złą metodę.Jesteś laikiem to Ci można wybaczyć.W inernecie można na ten temat znaleźć tysiące informacji i o nawiewnikach też więc odczep się od zarządców,bo im zależy na zdrowiu lokatorów.Producenci okien w latach 2000-2009 produkowali i montowali okna nierozszczelnione bo bali sie że luidzie im tych okien nie kupią i się nie pomylili.Teraz Ci ludzie cierpią

  6. Wiekszość ludzi najchętniej wszystko szczelnie by pozamykała i zakreciła kaloryfery – strach tylko potem iść klatką schodową gdy taki delikwent otworzy drzwi swojego mieszkania – buchnie w ciebie taki odór że można ze schodów zlecieć bo nawet na klatce mikro wentylację szczelnie zamykają śmierdziele jedne.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here