B. Wojtanowicz: Kamery wpłynęły na bezpieczeństwo w Kuźni

Od niedawna kuźniański monitoring został wzbogacony o nowe kamery. Do dwóch już funkcjonujących (ul. Kościelna i Arki Bożka) dołączyły kolejne dwie – na ul. Moniuszki i Świerczewskiego.

Monitoring w Kuźni Raciborskiej czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców od września 2008 r. Jego wprowadzenie było konieczne ze względu na notorycznie powtarzające się akty wandalizmu. Powyginane znaki drogowe, powywracane kosze i rozsypane śmieci zdarzały się nader często. – Od czasu, gdy założyliśmy kamery, tego rodzaju akty wandalizmu ustały, a to świadczy o tym, że monitoring się sprawdził – mówi Bogusław Wojtanowicz.

- reklama -

Kamery przy ulicach Świerczewskiego oraz Moniuszki, to kolejne, a zarazem ostatnie tak strategiczne punkty w mieście. Monitorują nie tylko rejon baru "Brax", ale i pawilony usługowo-handlowe, które znajdują się wzdłuż najdłuższej trasy Osiedla. Choć obraz rejestrowany jest dopiero od kilku tygodni, już teraz daje się zaobserwować poprawę dotychczasowej sytuacji. – Widzimy, że w okolicy "białego domku" (tak potocznie określany jest jeden ze sklepów przy Świerczewskiego – dop. red.) przestała gromadzić się młodzież spożywająca napoje wyskokowe, czy malująca ściany – dodaje wiceburmistrz.

 

Wzbogacenie systemu monitorującego o kolejne kamery nie miało znaczącego wpływu na miejski budżet. Jak zaznacza zastępca burmistrza, do dotychczasowej kwoty obsługi dodano 700 zł. Tym samym, miesięczny koszt funkcjonowania tego systemu wynosi około 2300 zł. – Nie jest to wielki wzrost w stosunku to tego, jaki mieliśmy do tej pory. Natomiast to, co te kamery już dały z pewnością zwiększyło bezpieczeństwo kuźnian. Myślę, że poprzez swą pracę, te kamery zapracują również na siebie – podkreśla B. Wojtanowicz.

Większej rozbudowy monitoringu w tym roku miasto nie planuje. Najbardziej newralgiczne punkty są już uchwycone. A należy dodać, że oprócz wymienionych już czterech kamer, stale rejestrowany jest obraz wokół Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, przy Szkole Podstawowej, a także odcinek od ul. Kościelnej do Placu Mickiewicza. W tym ostatnim przypadku obraz jest przekazywany bezpośrednio do internetu.

 

Przypomnę, że właścicielem systemu monitorującego jest raciborska firma "Northern", od której miasto dzierżawi sprzęt. – Jest to dla nas bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż wszelkie naprawy czy konserwacje leżą po stronie właściciela. My z tego tytułu nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów – kończy wiceburmistrz.

 

Zobacz rozmieszczenie kuźniańskich kamer 

 

/BaK/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here