Akty wandalizmu w Rudach… i Kuźni Raciborskiej

Z wandalizmem, czy też z olbrzymimi zaniedbaniami mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Nie inaczej jest w Rudach, miejscowości, która i tak należy do najbardziej zadbanych na terenie gminy Kuźnia Raciborska. Zobacz zdjęcia.

Kiedy odrobinę w naszym życiu zwolnimy, jesteśmy w stanie zauważyć o wiele więcej, niż w ferworze codziennej gonitwy. A chuligani potrafią zniszczyć wszystko, co stanie na ich drodze. Ich ofiarami stają się znaki drogowe, przystanki autobusowe, znaki informacyjne, ściany budynków itd.

- reklama -

Niektóre zniszczenia doprawdy trudno jest zrozumieć. Komu bowiem zależało na tym, aby zerwać tabliczki z drzwi toalet przy rudzkim kościele? Przecież nawet złomiarz mógł za nie w składnicy otrzymać przysłowiowe "psińco".

 

Co przyszło z tego chuliganowi, który potrzaskał tablicę informacyjną, ustawioną kilkanaście metrów od kościoła. Co dało wandalowi bazgrolenie po murze szkolnej stołówki? Satysfakcję? Jeżeli tak, to zapewne wątpliwą. Chuliganom nie oparł się również przystanek autobusowy w centrum Rud (koło sklepu meblowego).

Takich przykładów można wymieniać o wiele więcej. Co my wszyscy na to? Czy nikt z nas nie był świadkiem tych zniszczeń? Trudno w to uwierzyć. A co na to policja? Czy spośród tych wielu zniszczeń udało jej się złapać chociaż jednego sprawcę. Jeżeli nie, to marnie wyglądają w oczach lokalnej społeczności.

/Artykuł zaczerpnięty z miesięcznika "Nowiny z naszej gminy", nr 1 (26), styczeń 2010/

***

Nie inaczej wygląda sprawa w Kuźni Raciborskiej. Dopóki w mieście nie było monitoringu, notorycznie przewracano kosze, wysypując z nich śmieci, łamano drzewka, malowano ściany, a nawet niszczono sygnalizację świetlną.

 

Od czasu, gdy w Kuźni zainstalowano kamery, akty wandalizmu ustały. Niemniej jednak, gdy systemu monitorującego jeszcze nie było lub tam, gdzie – mimo kamer – "oko wielkiego brata" nie sięga, można tu i ówdzie natrafić na próby wyzbycia się nadmiernej energii. Sile chuliganów nie oparł się ostatnio nawet śmietnik należący do Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowoczesna" na kuźniańskim osiedlu, w którym – ze względu na zamkniętą bramkę – wybito fragment ściany.

/BaK/

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here