„Gardzić Polską, wróg naucza”

29 stycznia w raciborskim muzeum odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Wieczór Polski autorstwa Zbigniewa Ciszka. Tym razem poświęcono je osobie księdza Konstantego Damrota, poety i polskiego patrioty.

Ksiądz Konstanty Damrot (Damroth), ur. w 1841 roku w Lublińcu, duchowny katolicki, polski patriota, poeta, publicysta. Jak głosi notka biograficzna otwierająca III wydanie zbioru poezji Z NIWY ŚLĄSKIEJ (wyd. Karola Miarki, Mikołów), "… był człowiekiem nader szlachetnym i prawym, pracowitym i sumiennym, skromnym, religijnym, hojnym dla ubogich, i zawsze pogodnego umysłu. Był na wskroś Polakiem, nawet bez cienia partykularyzmu; kochał całą Ojczyznę-Polskę, wierzył w jej zmartwychwstanie, i dla niej w miarę możności pracował. Sprawa odrodzenia ludności polskiej na Śląsku leżała mu zawsze na sercu i bardzo żywo go zajmowała".

- reklama -

 

Damrot to kolejny duchowny – poeta tworzący w tonie patriotycznym, którego postać postanowił przypomnieć Zbigniew Ciszek, honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej (październikowa edycja Wieczoru poświęcona była ks. Norbertowi Bończykowi). W piątkowy wieczór zgromadzonej w muzeum publiczności zaprezentowała się młodzież z raciborskich i okolicznych szkół recytując wiersze autorstwa ks. Damrota, m.in. "Nasz Oręż" czy "Nasze Hasło" (z tego wiersza pochodzi cytat użyty w tytule relacji). Z wykładem poświęconym życiu i twórczości poety wystąpił prof. Franciszek Marek. Wieczór uświetnił koncert chóru mieszanego parafii Apostołów Mateusza i Macieja z Brzezia, pod dyrekcją Aleksandry Gamrot.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ps/

- reklama -

8 KOMENTARZE

 1. Nie znam osiągnięć duszpasterskich Księdza Damrota, ale gdyby politykując uzmysłowił sobuie, że działa na terenie suwerennego Państwa /nie Polski/ oraz,że Jego miejsce pracy duszpasterskiej nie było /urodzenia/ nie podlegało żadnemu Rozbiorowi Polski, żeby poznał Układ Trenczyński z XIV wieku-gdzie w Imię Trójcy Przenajświętszej dla zachowania pokoju na tej ziemi j. Burdy Śląskie / zwane tez powstaniami, były największą tragedią tej ziemi, a za śmierć tysięcy Ślązaków nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Był też inny ksiądz na tej ziemi, który był wspaniałym duszpasterzem i na Jego wielkość i ducha wiary powoływał się wielokrotnie dzisiejszy Papież. Ten duchowny nie będąc Polakiem lecz suwerennym mieszkańcem Tej Ziemi, był szczęśliwym, gdy po 2 Burdach Śląskich / co tak bardzo już męczyło ludność Śląska/ – ogłoszono,że ludność Śląska w Plebiscycie zadecyduje o przynależności Śląska. Wynik Plebiscytu jest każdemu znany, ale kto i w imię czego /bez Decyzji Rządu Polskiego/ samowolnie zarządził dalszy przelew krwi Ślązaków / a także żołnierzy Państw Sprzymierzonych-szczególnie Włochów/. Moje CREDO brzmi : Granice Państw nie są dare Bożym i zmieniają sie i ja szanuję stan aktualny, ale twierdzę, że PRAWDA o zmianach granic jest rzeczą niepodważalnie świętą i należy ją conajmniej poznać, aby nie ulegać fałszywej prawdzie o Korfantym i jego burdach.. Polska na Jego przykładzie pokaZAŁA JAK TRAKTUJE SIĘ śLĄZAKA a Pan Panie Ciszek niech pozna też dawnego współmieszkańca aby oprócz tej suptelnej subiektywnej i
  sugestywnej Biografii wyłowić prawdę kłamstwa i reczywistą wrogość do Ślązaków na rzecz obcego suwerennego Państwa..

 2. Co za szwabska świna (niedochowny), chce mówić o Polakach, polskich patriotach na Śląsku. Powołuje się na dzisiejszego Papieża Niiemca, który postuluje świętość papieża, który błogoslwił Hitlerowi „Gott mit Uns”. Tą jego papierową historią, niech sobie wytrze… Europa zna historię państw europejskich, dlatego Polska Zmartwychwstała. Potomku morderców miliomów ludzi, weź sznur i zrób to co zrobił Judasz po zdradzie Chrystusa ! ! ! Duchu potępionego przez Świat narodu, idź precz z oczu katolickiego Ludu. I nie zaglądaj tu więcej, bo cię Piekło pochłonie.

 3. Co za( [b]ludu-duch) „polska swinia ” to neguje ?? Polska zmartwychwstala ? Ty Kordianie ze sceny wsiowej . Dzieki silom innych panstw i mocartstw by zapasc sie znów w niewole . Ty mi brzmisz jak ten kopniety bez przebaczenia . Takie same teksty i ta sama nienawisc Papiez Niemiec to beeeeeeee ale papiez Polak to oooooo…… Chory czlowieku sam sie powies, chamie bo tobie nie pozostal nawet zloty róg ino sznur .
  [/b]

 4. Moderatorze portalu! Gdzie jesteś? Osobnik o nicku ,,Judasz,, przekracza wszelkie granice ,w rzucaniu obelg na forumowiczów! Zgodnie z regulaminem, jego posty, gdzie stosuje najcieższe polskie wyzwiska, powinny byc usuniete!

 5. [color=#000000][b]cenzor[/b][/color] co Cie tak bulwersuje ? Ze kanalia o nicku[color=#000000][b] bez przebaczenia [/b][/color]moze rzucac kalumniami na nas Slazaków na naród nieniecki na mnie jak mu sie podoba i to jet ok . Ale jak ja mu odpowiem w sposób plugawy na jaki on zasluguje to jest beee. Moralnosc Kalego ???

 6. To co wyprawiają niemickie typy o nicku Judasz i nieduchowny (ślązakami oni nigdy nie byli i nie będą), przekracza granice przyzwoitości i jest prowokacją, pod artykułem, gdzie nie ma dla nich miejsca. bo to sprawy Polaków. To jest ewidentne naruszenia prawa – obraza Polaków i Polski.
  Redakcji proponuję rozwiązanie jak na „Naszej Klasie” typu „ZGŁOŚ ZASTRZEŻENIE” co spowoduje zawieszenie komentarza z komunikatem typu „zgłoszono zastrzżenie”. Prawdopodobnie znikną wszystkie komentarze, ale pozostanie „MEMENTO” zanim ktoś zechce kogoś obrazić. W niczym nie straci poruszany problem, bo zawsze można podjąć polemikę w postaci rejestrowanych listów do redakcji na poruszany temat.
  Swoją drogą trudno opanować oburzenie na taką beszczelność Niemców w Polsce ! ! !

 7. Hanys wiesz co nikt nie bydzie nas tu nazywol niemieckie swinie . Jak takie cos moze ktos napisac i nikt na to nie reaguje to jo moga tyz swoje napisac . I jak widzisz nagle sypiom sie komentarze . I nagle chcom mojej glowy . Do tez cenzor ach teraz ruszylo i ciebie . Czym mnie tu straszysz . Ja moge powiedziec nikt nie bedzie mi tu na Niemców plul . I tak samo moge powiedziec to ewidentna obraza Niemców i narodu niemieckiego . To bezczelnosc Polaków i inaczej tego nie moge nazwac . Jakim prawem negujesz to ze my nie jestesmy slazakami . Jakim prawem ? Bo jestesmy slazakami niemieckojezycznymi ? Takiego platkiego spojrzenia na sprawe i problem mozna sie spodziewac po najgorszym nacjonaliscie . Gorszym niz ci spod znaku Hakenkreutz-a. !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here