Czesława Kordyaczny laureatką „Pantofelka 2009”

2

Już po raz 5. kapituła składająca się tylko z Pań wyłoniła laureata powiatowego konkursu i wręczyła pamiątkową statuetkę "Pantofelka". Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w piątkowy wieczór, 19 marca w Młodzieżowym Domu Kultury.

"Chcesz światu rozdawać kolory wiosny, lata, nie pytając nikogo jaka będzie zapłata" – hasło, które przyświecało piątkowej uroczystości trafnie oddaje koncepcję konkursu. Niewątpliwie słowa te można odnieść do tegorocznych laureatów tej niezwykłej nagrody, jaką jest "Pantofelek". Do samego końca nikt nie wiedział, kim są tegoroczni nominanci. – Konkurs ten nie dotyczy ludzi z pierwszych stron gazet, ale osób które trzeba znaleźć, wyłowić spośród tłumu. W tym właśnie tkwi jego urok, jego istota – powiedział starosta, Adam Hajduk.  

- reklama -

 

 

 

 

 

Konkurs organizowany przez Forum Kobiet powiatu raciborskiego cieszy się ogromną popularnością we wszystkich ośmiu gminach naszego powiatu. – Wielka zasługa w tym i słowa podziękowania dla osób zgłaszających kandydatury. To ich wrażliwość, obserwacja lokalnego środowiska, jak również życzliwość dla osób udzielających się bezinteresownie na rzecz drugiego człowieka stworzyła w ciągu tych 5 lat dzwudziestopięcioosobową  grupę nominowanych, z których kapituła wyłoniła piątego już laureata "Pantofelka" – powiedziała na wstępie przewodnicząca Forum Kobiet, Małgorzata Burek.

 

 

 

 

 

Kapitułę konkursu stanowiły członkinie Forum Kobiet; obok Małgorzaty Burek znalazły się: Elżbieta Biskup, Elżbieta Ceglarek, Marianna Korzonek, Danuta Hryniewicz, Jadwiga Stojer, Aleksandra Czekajło, Maria Smyczek, Leonarda Moryson, Lucyna Rajczykowska, Kornelia Pawliczek-Błońska oraz Ewa Butynska. Spośrod zgłoszonych kandydatur wybrały one 5 osób nominowanych do nagrody oraz wyłoniły piątego już laureata konkursu "Pantofelek". Sylwetki nominowanych przedstawiali laureaci konkursu z lat ubiegłych m. in. Piotr Klima, Maria Skora i siostra Antonia. Tym razem w gronie wyróżnionych znaleźli się: Celina Nowakowska, Czesława Kordyaczny, Romana Serafin, Elżbieta Woźniak i Adam Reszka.

 

 

 

 

 

Werdyktem kapituły z 18 marca "Pantofelek 2009" przyznany został Czesławie Kordyaczny. Wszyscy gratulowali laureatce, która na uroczystość przyszła sama. Dlaczego? – Nie powiedziałam mężowi i dzieciom o tej nominacji, gdybym wiedziała, że dostanę "Pantofelka" zabrałabym ich ze sobą – powiedziała laureatka. Czesława Kordyaczny nie zamierza hucznie świętować swojego sukcesu, nie wybiera się również na zasłużony wypoczynek. – Wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku przygotowujemy teraz zajęcia gimnastyczne dla osób starszych. Jest z tym trochę pracy, muszę przygotować projekt, bo właśnie kilka dni temu dostaliśmy pieniądze – mówiła.

 

 

 

 

 

Podczas części oficjalnej – między prezentacjami osób nominowanych do nagrody – odbywały się recytacje wierszy członków Klubu Poetów działającego przy MDK, które wprowadzały w nastrój refleksji nad pojęciem "człowiek". Na zakończenie uroczystości odbył się recital Roksany Lewak pt. "Walc serc". Młoda artystka przepięknie wykonała kilka piosenek do słów Ireny Trojanek-Szmidt i muzyki Elżbiety Biskup, m. in. "Małe serce", "Niekochana" czy "Czym mi się stałeś".

 

 

 

 

 

Nominowani w konkursie "Pantofelek 2009":

Celina Nowakowska

Celina Nowakowska jest mieszkanką Kuźni Raciborskiej i jako jedna z niewielu kobiet naszego powiatu za cel postawiła sobie aktywizację kobiet w swojej miejscowości. Jej uważność i wrażliwość na problemy i potrzeby kobiet doprowadziła do powstania Klubu Kobiet "Babiniec”, który następnie przekształcił się w stowarzyszenie. Ten proces wskazuje na umiejętności społeczne Pani Celiny – potrafiła "zarazić" ideą współpracy wiele osób i wyjść poza wąskie interesy grupy kobiet. Mottem podejmowanych działań stała się praca na rzecz miasta wynikająca z maksymy "od pomyślności miasta zależy nasza pomyślność”. Swoim zapałem i zaangażowaniem doprowadziła do stworzenia miejsca, w którym kobiety mogą realizować swoje marzenia i pomysły, rozwijać się . Najważniejsze jest jednak to, że kobiety zintegrowały się, wyszły z domów i nie czekają aż ktoś zrobi coś dla nich – robią to same, wspólnymi siłami.

Adam Reszka

Adam Reszka jest osobą znaną i rozpoznawalną w środowisku raciborskim, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. To właśnie z myślą o nich, o ich potrzebach założył 9 lat temu Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń", którego jest niekwestionowanym liderem i, w którym do dzisiaj pełni funkcję prezesa. Najbardziej znaną formą działalności Stowarzyszenia jest klub młodzieży "Strefa" z ofertą adresowaną do młodzieży, szczególnie tej, która pochodzi ze środowisk dysfunkcyjnych i potrzebuje wsparcia, i właściwej stymulacji rozwoju. W ramach klubu działa chór, zespoły taneczne, kółko plastyczne, a obok nich np. kółko wędkarskie czy kulinarne. Każdy młody człowiek ma więc stworzoną możliwość rozwijania swoich talentów i kształtowania umiejętności społecznych. Aby realizować tak szeroką ofertę, Pan Adam dzięki swoim umiejętnościom pozyskał do współpracy wiele osób – pedagogów, nauczycieli, psychologów, kuratorów sądowych, którzy pracują z młodzieżą i rodzinami w ramach wolontariatu.

Czesława Kordyaczny

Czesława Kordyaczny jest przykładem na potwierdzenie powiedzenia, że "emerytura, to druga młodość”. Pierwszym jej działaniem było stworzenie nieformalnej grupy Kobiet Aktywnych, która za główny cel postawiła sobie spędzanie czasu w sposób twórczy. Od 2005 roku jest członkiem Stowarzyszenia "Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku", w którym aktualnie pełni funkcję wiceprezesa, co świadczy o jej popularności i zaufaniu, jakim darzą ją członkowie stowarzyszenia. Oprócz czuwania nad sprawami formalno-prawnymi zajmuje się codzienną pracą tak, aby studenci Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymywali atrakcyjną i ciągle uaktualnianą ofertę. Działalność w jednym stowarzyszeniu nie wyczerpuje energii Pani Czesławy, bo jest ona także aktywnym członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, pełniąc funkcję członka zarządu. Dodatkowo, pomimo ogromnego doświadczenia z własnej inicjatywy bierze udział w wielu szkoleniach adresowanych do członków organizacji pozarządowych, a zdobytą tam wiedzę i umiejętności wykorzystuje do podnoszenia jakości działalności stowarzyszenia i swojej własnej.

Elżbieta Woźniak   

Pani Elżbieta Woźniak nie jest osobą z pierwszych stron gazet, nie zajmuje żadnych stanowisk, jest osobą  niezwykle skromną, a jednak bez jej obecności działalność kilku organizacji pozarządowych byłaby uboższa. Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, w którym w ramach wolontariatu prowadzi dokumentację prowadzonych działań, opracowuje zaproszenia, afisze, programy i sprawozdania. Ponadto z wielkim zaangażowaniem  prowadzi dokumentację fotograficzną. Aktywnie uczestniczyła w projekcie  "Raciborzanie, ich wielkie i małe pasje”, współorganizuje kolejne edycje Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji A. Mickiewicza i J. von Eichendorffa. Pani Elżbieta jest również członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w którym pełni funkcję sekretarza będąc jednocześnie współorganizatorem przedsięwzięć podejmowanych przez Towarzystwo. Zarówno w jednej jak i drugiej organizacji postrzegana jest jako osoba niezawodna, niezwykle pracowita charakteryzująca się umiejętnością współpracy, co wpływa bardzo pozytywnie na panujący w nich klimat. Swoją postawą pokazuje, że działalność na rzecz swojego miasta jest jej wielką pasją, a rzeczy wielkie zbudowane są z małych.

Romana Serafin

Romana Serafin z zawodu nauczycielka, z powołania przyjaciel dzieci, co pokazują jej dotychczasowe działania. Druhna harcmistrz jest od 50  lat zaangażowana w działalność ZHP – to dzięki jej zaangażowaniu przetrwał Hufiec Ziemi Raciborskiej. Aktualnie jest członkiem jego Komendy i przewodniczącą Komisji Historycznej.  Za ogromne zaangażowanie i wkład pracy odznaczona została Złotym Krzyżem zasługi dla ZHP. Pani Serafin jest także aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, od 10 lat jest Prezesem jego Koła w Kuźni Raciborskiej. Szczególną uwagę zwraca na dzieci  z rodzin dysfunkcyjnych czy gorzej sytuowanych organizując im wypoczynek letni i zimowy, wycieczki, wsparcie finansowe i rzeczowe. Za tę działalność odznaczona została odznaką "Przyjaciel dziecka” oraz Złotą Odznaką Zasługi dla TPD. W tak dużej ilości zadań nie zapomina także o pielęgnowaniu swoich osobistych pasji, które realizuje śpiewając w chórze. W środowisku, w którym żyje lubiana jest jako nauczyciel i społecznik, postrzegana jako osoba pomocna innym.

 

 

Czytaj również:

Pantofelek dla Marii Skory    
Pantofelek 2008 – Maria Skora laureatem
Pantofelek 2007 dla siostry Antonii
Rozstrzygniecie konkursu Pantofelek 2006
Pantofelek 2005
Autorytety roku 2006
Cenieni w środowisku

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. rac

    Wszyscy komentatorzy piszą jak wiele złego dzieje się z raciborzu. A ja dodam głos przeciwny: Jak dobrze, że są osoby, które działają społecznie na rzecz wielkich i małych społeczności. I ze są panie, które chcą takie osoby wyszukiwać, nominować i nagradzać. Brawa dla organizatorek i wszystkich nominowanych

  2. Gratulacje dla Pani Czesławy Kordyaczny. jPo co wylazł na mównicę p. Klima? Psuje nastrój bo p. Czesława osoba , której się Pantofelek słysznie należał za aktywność i swoje walory osobowościowe. W kontekście tego aspektu Pantofelka, Klima nie ma prawa zabierać głosu a tym bardziej wykorzystywać ten fakt dla swoich marketingowych zabiegów.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here