Dziś 25 marca – uroczystość Zwiastowania Pańskiego

2

25 marca Kościół Katolicki obchodzi dwa święta – Dzień Świętości Życia oraz uroczystość Zwiastowania Najświętszej Mari Pannie. Zwiastowanie dotyczy tajemnicy Bożego Narodzenia, jednak w swojej głębokiej wymowie odnosi się do całej historii zbawienia.

Scena Zwiastowania opisana została w ewangelii św. Łukasza. "Oto Maryi Pannie ukazał się Archanioł Gabriel i objawił Jej, iż zostanie matką Jezusa Chrystusa, syna Bożego. Maryja odpowiedziała z pokorą: Niech mi się stanie według słowa Twego." Zwiastowanie miało miejsce 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem.

- reklama -

 

Dlatego Dzień Świętości Życia obchodzony w uroczystość Zwiastowania ma szczególną wymowę. Na całym świecie organizowane są Marsze dla Życia i Rodziny. Mają one na celu zwrócenie uwagi na życie jako wielki dar Stwórcy a jednocześnie jako protest przeciwko zabijaniu dzieci jeszcze nienarodzonych w łonie matki – aborcji.
W Raciborzu marsz odbędzie się w sobotę 27 marca. Początek o godz. 19.00 w kościele Matki Bożej Raciborskiej i pod pomnikiem Jana Pawła II.

 

Od wielu lat, również w Polsce katolicy podejmują zobowiązania duchowej adopcji dzieci poczętych a jeszcze nie narodzonych. O warunkach i sposobach tej adopcji pisze się wiele w mediach i informuje się w kościołach, szczególnie dzisiaj podczas świątecznych Mszy św.

 

Warto dodać, iż dzisiaj obchodzony jest także odpust w raciborskim klasztorze Annuntiata. W uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie 25 marca 1921 roku w budynku po dawnej restauracji „Szarotka” zamieszkały pierwsze zakonnice Zgromadzenia Misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego, sprowadzone do Raciborza przez ks. prał. Carla Ulitzki. Przez następne lata dom rozbudowywano do obecnych rozmiarów. Na pamiątkę tego wydarzenia klasztor nazwano Annuntiata, co oznacza Zwiastowanie.

 

/K.N./

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Jan

    Dziękuję, że pamiętacie jako jedyny portal o tym wielkim święcie Maryjnym i życia ludzkiego.

  2. Zwiastowanie jest w randze uroczystości a nie święta. Proszę to poprawić. Kalendarz liturgiczny wyróżnia 3 stopnie świętowania: 1) wspomnienie, 2) święto, 3) uroczystość. Dzisiejszy dzień jest zatem świętowaniem w najwyższej randze.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here