Seria The Settlers autorstwa Blue Byte, od 1993 opowiada o perypetiach tytułowych Osadników. Gra umożliwiła poczucie historycznej roli możnowładcy, poprzez "odgórne" zarządzanie gospodarką znajdujących się na planszy "ludzików".
Sukces pierwszej części gry skłonił autorów do kontynuacji. W 1996 na komputery PC oraz MAC wydane zostają The Settlers II: Veni, Vidi, Vici. Zgodnie z tytułem, gra opowiada o sterowanych ręką gracza – rzymskich cieślach, rybakach, tkaczach, piekarzach (et cetera, et cetera), którzy pod wodzą Oktawiana Augusta próbują wydostać się z bezludnej wyspy (sic!).
Już w 1998 powstaje trzecia, a w 2001 czwarta edycja gry. Na nieszczęście serii przemieszne zostają realia historyczne. W "czwórce" do dyspozycji gracza oddane zostają równolegle narody Rzymian… Wikingów i … Majów. Wydana dopiero w 2005 roku, już trójwymiarowa kontynuacja "Dziedzictwo Królów" (podobnie jak szósta część serii – Nardziny Imperium) przenosi gracza z powrotem w najkorzystniejsze dla tytułu średniowiecze.
Najnowsze dzieło producenta – wzbogacona o wspaniałą grafikę "Droga do królestwa" (Patchs to the Kingdom) nie zerwała z korzeniami gatunku. Ponownie, do dyspozycji gracza oddani zostają ludzie, którzy bez bezpośrednich rozkazów, ku uciesze oczu (i skarbca) zajmują się na ekranie wyuczonym przez lata zawodem. Tak oto, z postawionej przez nas chaty drwala dzień w dzień, wychodzi uśmiechnięty jegomość z siekierą. Jego urobek zanoszony jest do tartaku, w którym kłody przerobione zostają na deski. Pola dostarczają zboże, które służy jako pasza bądź jest przemielane na mąke dla piekarzy.
Założenia renesansowej gry umożliwiają wspaniałą rozgrywkę dla całej rodziny. W tytule własnego konika znajdą również miłośnicy militariów (gra umożliwia toczenie niewielkich konfliktów zbrojnych z rywalami dla naszej nacji). Łagodna i kolorowa oprawa gry, zapewnia przy tym wspaniałą zabawę edukacyjną – zarówno dla dzieci jak i dorosłych!
Po latach, o The Settlers na ramach portalu Gamezilla bardzo pozytywnie wypowiada się dawna gwiazda magazynu Joystick, a przy tym – bardzo znany aktor polskiej kinematografii – Kazimierz Kaczor (Jan Serce, dźwigowy Zygmunt Kotek z Alternatyw 4 czy Marek Złotopolski).
/tmmg/
Gry dostępne w sklepie www.wiesz.pl
Artykuł opracowano we współpracy z: