Nowelizacja przepisów o wynajmie mieszkań

Wraz z początkiem roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących wynajmu mieszkań.Zgodnie z nimi eksmisja będzie łatwiejsza.

Nowe przepisy dotyczą osób, nie prowadzących działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, członków spółdzielni mieszkaniowych, którzy dysponują własnościowym czy lokatorskim prawem do mieszkania. Zmiany nie mają natomiast zastosowania w przypadku wynajmu lokali użytkowych czy pokoi w hotelach. Wzajemne prawa i obowiązki właściciela lokalu i osoby wynajmującej pokój czy domek jednorodzinny, wynikać będą z odpowiednio zawartej umowy. Taka umowa obowiązywać będzie maksymalnie przez 10 lat i musi zostać zawarta w formie pisemnej.

- reklama -

W umowie osoba wynajmująca powinna określić  m.in. wysokość czynszu, kaucję, opłaty za media, zasady wypowiedzenia. Ale aby umowa była ważna, najemca musi przedstawić oświadczenie w formie aktu notarialnego, zawierające adres lokalu, do którego przeprowadzi się w przypadku eksmisji oraz zgodę właściciela tego lokalu, że przyjmie takiego lokatora. Najemca zapłaci też za wystawienie takiego oświadczenia. W tym przypadku opłata notarialna wynosi 1/10 najniższego wynagrodzenia i w tym roku jest to 132 zł. Takie notarialne oświadczenie gwarantuje wynajmującemu mieszkanie, że w razie wypowiedzenia umowy, gdyby najemca nie chciał go dobrowolnie opuścić, wówczas można usunąć go szybko i bez zbędnych formalności. Wystarczy, osoba wynajmująca, że złoży w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności oświadczeniu notarialnemu najemcy. Z taką klauzulą osoba wynajmująca będzie mogła pójść do komornika z żądaniem usunięcia najemcy. Jednakże oprócz możliwości łatwiejszej i szybszej eksmisji nowe przepisy nakładają na osobę wynajmującą mieszkania nowy obowiązek. Aby nowa umowa była ważna, w ciągu 14 dni musi być zgłoszona i zarejestrowana w urzędzie skarbowym. Wiązać się to będzie z koniecznością zapłacenia podatku od przychodów z wynajmu przez osobę wynajmującą, który w roku 2010 wynosić będzie 8,5 %.

Znowelizowane przepisy ustawy znoszą część ,,ochronnych'' praw lokatorów, jak np. obowiązujący dotąd zakaz eksmisji od 1 listopada do 31 marca oraz zakaz eksmisji kobiet w ciąży, osób małoletnich i niepełnosprawnych.

 

/ps/

 

czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here