Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać czasami właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia.
Wszystkie rośliny wymagają odpowiedniej pory cięcia. Znaczenie też ma pogoda – jeśli cięcie wykonywane jest wiosną lub jesienią – należy wybrać dzień suchy, słoneczny i ciepły, natomiast latem nie należy przeprowadzać tego typu zabiegów podczas upałów. Najczęstsze sposoby przycinania to przycinanie sadzonek przeprowadza się wtedy, gdy trzeba zasadzić roślinę z gołymi korzeniami. Należy gładko przyciąć korzenie a część nadziemną przyciąć tak by została zachowana równowaga między korzeniami i pędami rośliny. Cięcie formujące – przeprowadza się u młodych drzew owocowych. Ma na celu wytworzenie mocnego pnia i dobrze oświetlonej,silnej korony, zdolnej utrzymać ciężar owoców. Takie ciecie przeprowadza się wczesną wiosną. Cięcie prześwietlające – usuwa się pędy chore, suche ip połamane lub rosnące do środka krzewu. Cięcie odmładzające – stosuje się dla starszych roślin i ma na celu poprawienie wyglądu rośliny i pobudzenie jej do kwitnienia. Wycina się część starych pędów a z najbardziej dorodnych młodych pędów tworzy nowy pokrój rośliny. Wykonanie tego zabiegu warto czasem powierzyć doświadczonemu ogrodnikowi.
Cięcie krzewów zimnozielonych – jeśli chodzi o cięcie to jest to grupa roślin, którą przycina się sporadycznie (oprócz cisa). Większość krzewów iglastych wymaga (i toleruje) tylko drobne zabiegi tego typu. Przycina się przede wszystkim gałęzie uschnięte, połamane, chore lub przemarznięte. Bardziej przycina się tylko te rośliny, którym celowo chcemy nadać jakiś kształt. Zimnozielone krzewy liściaste wymagają przycięcia tylko w wypadku poważnych uszkodzeń. Krzewy rododendronów można odmłodzić przycinając pojedyncze pędy jednak tylko na początku kwietnia. Warto też ciąć krzewy, ponieważ przycinane rośliny obficiej kwitną i mają lepszy pokrój. W ogrodach i na działkach najczęściej są uprawiane róże. Cięcie róż krzaczastych nie jest konieczne, ale co jakiś czas można wyciąć przy ziemi zbyt gęste lub stare pędy i ukształtowac nieco krzew. Podobnie postępuje się z różami pnącymi, parkowymi i dzikimi. Róże okrywowe nie wymagają regularnego cięcia – usuwa się jedynie stare i zdziczałe pędy. Późną jesienią przycina się tylko pędy chore i lekko podcina najdłuższe gałązki. Zabiegi te należy przeprowadzać wczesną wiosną, a cięcie rośliny powoduje obfitsze kwitnienie. Krzewy owocowe – porzeczki i agrest przyczynia się wczesną wiosną wycinając w całości starsze pędy a zostawiając młode i silne. Natomiast maliny i jeżyny przycina się po zbiorach usuwając w całości pędy, które owocowały oraz słabe i chore.
Kalendarz cięcia drzew i krzewów
LUTY – pod koniec miesiąca, jeśli pogoda pozwala, można ciąć krzewy porzeczki i agrestu. Wycina się pędy chore i uszkodzone. Przy końcu lutego można przeprowadzać cięcia formujące młode drzewa owocowe.
MARZEC – cięcie krzewów porzeczek i agrestu. Należy wyciąć w całości najstarsze pędy pozostawiając silne i zdrowe młode pędy rośliny. Resztę młodych pędów też lepiej usunąć. Wczesną wiosną wykonuje się też cięcia formujące młode drzewa owocowe. Cięcie główne gruszy, jabłoni i pigwy.
KWIECIEŃ – cięcie ozdobnych krzewów zimnozielonych oraz cięcie główne róż.
MAJ – przycinanie krzewów ozobnych wcześnie kwitnących. Przycina się też krzewinki wrzośców.
CZERWIEC – cięcie krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę takich jak lilak(bez) czy tamaryszek. Przycina się też pędy róż powtarzających kwitnienie (2 oczka poniżej kwiatostanu), aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia.
LIPIEC – cięcie prześwietlające jabłoni – usuwa się drobne zewnętrzne gałęzie zacieniające dojrzewające owoce.
SIERPIEŃ – cięcie główne drzew pestkowych oraz cięcie prześwietlajace jabłoni (podobnie jak w lipcu). W sierpniu przycina się żywopłoty z roślin iglastch. Sierpień jest ostatnim miesiącem cięcia iglaków. Cięcie malin porzeczek i agrestu, skracanie pędów bocznych jeżyn.
WRZESIEŃ – w dalszym ciągu można przycinać maliny i jeżyny. Pod koniec lata można ciąć też drzewa ozdobne takie jak brzozy, klony, kasztanowce i wiązy. Jest to też odpowiednia pora na przycięcie orzechów włoskich.
PAŹDZIERNIK – lekkie przycięcie pędów róż, można jeszcze ewentualnie porzeczki, maliny agrest i jeżyny. Drzewa i krzewy, które nadają się do cięcia w fantazyjne i geometryczne kształty to: bukszpan, grab – aby utrzymać nadany kształt należy przycinać go systematycznie.
Nie należy wcale przycinać drzew iglastych tworzącaych równy pień takich jak świerk czy jodła. Większość drzew iglastych ma ładny pokrój, a interwencja może tylko roślinę oszpecić i spowodować, że zacznie rosnąć na boki. Nie tnie się również różaneczników i azalii, kalmii, magnolii, kaliny, oczarów omszonych, wawrzynków wilczełyko, perukowców podolskich oraz sumaka octowca. Przycina się w ostateczności pędy uszkodzone – należy to zrobić wczesną wiosną – w marcu. Nie wymaga przycinania mahonia, choć często się ją wykorzystuje do wiązanek, ale też cięcie jej nie przeszkadza.
Projektowanie i wykonywanie terenów zieleni inż. Jerzy Ohrzal tel. 032 43 31 677, 604 59 00 70
/w/
Czytaj także: Wiosenne prace w ogrodzie należy zacząć już w styczniu
a to jest artykuł sponsorowany? czy też jakaś ważna wiadomość z regionu, skoro się ukazuje w dziale „wiadomości”…. czasem już trudno nadążyć za redkacja……