Separacja w małżeństwie

Rozwód nie zawsze musi być jedynym zakończeniem małżeńskich kryzysów. Wygodniejszym rozwiązaniem może być separacja małżonków. Wiele par  wybiera właśnie tę formę legalnego rozstania, ponieważ łatwiej uzyskać ją w sądzie, ponosząc przy tym niższe koszty.

W momencie zawarcia małżeństwa małżonkowie zobowiązują się do wzajemnej pomocy i wierności, do wspólnego pożycia oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą stworzyli. Niejednokrotnie jednak występują trudności w spełnieniu powyższych zobowiązań. Rozwód nie zawsze musi być jedynym tego zakończeniem, wygodniejszym rozwiązaniem może być separacja małżonków. Wiele par  wybiera właśnie tę formę legalnego rozstania, ponieważ łatwiej uzyskać ją w sądzie, ponosząc przy tym niższe koszty. Dodatkowo do orzeczenia rozwodu sąd musi ustalić, że między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Przesłanki separacji są łagodniejsze. W tym wypadku wystarczy zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Bez tego orzeczenie separacji jest niemożliwe.
Separacji nie można jednak udzielić, jeżeli z tego powodu ucierpiałoby dobro wspólnych małoletnich dzieci lub jeżeli udzielenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Separację można natomiast orzec na zgodny wniosek małżonków, gdy nie mają oni wspólnych małoletnich dzieci ( sąd nie orzeka wówczas o winie rozkładu pożycia, lecz następują takie skutki, jakby żaden z małżonków nie ponosił winy ).

- reklama -

Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. W praktyce jednak spełnienie wszystkich tych warunków byłoby wręcz niemożliwe. Chodzi tu w szczególności o sprawy mieszkania po separacji. Z tego względu jeżeli przy braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może mimo to być uznany za zupełny, jeżeli utrzymanie elementów więzi gospodarczej (np. wspólne mieszkanie) zostało wywołane szczególnymi okolicznościami. Pamiętać należy, że nawet sporadyczne stosunki fizyczne między małżonkami z reguły wskazują, że rozkład pożycia nie jest jeszcze zupełny.

Orzeczenie separacji wywołuje takie same skutki, jak orzeczenie rozwodu. Ustawa może jednak w tej mierze postanowić inaczej, czego przykładem jest regulacja odnosząca się do kwestii powrotu małżonka do poprzednio noszonego nazwiska ( małżonek rozwiedziony może bowiem w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego powrócić do nazwiska, które zmienił wskutek zwarcia związku małżeńskiego; jeżeli zaś orzeczono separację, to nie ma takiej możliwości ). Wskutek orzeczenia separacji ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, nie działa również domniemanie pochodzenia od męża matki dziecka urodzonego po upływie 300 dni od ustania separacji.

W przypadku, gdy małżonkowie nie mają wspólnych dzieci, sąd może orzec separację na podstawie ich zgodnego wniosku. W takim przypadku sąd może poprzestać na przeprowadzeniu dowodu z przesłuchania małżonków analizując, czy wskazane okoliczności pozwalające orzec separację. Ważne jest, że w takim wypadku postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym, zatem do sądu wnosi się wniosek, a nie pozew. Wniosek taki podlega opłacie stałej w wysokości 100 zł. Sąd nie wydaje wyroku, lecz postanowienie.

Przy orzekaniu separacji sąd ustala, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jeżeli rozkład pożycia nastąpił wyłącznie z winy jednego z małżonków, sąd orzeka separację z winy tego małżonka. Jeżeli winni są oboje – sąd orzeka separację z winy obojga małżonków. Jeżeli brak jest w ogóle winy po stronie małżonków, sąd orzeka separację bez winy małżonków. Ustalenie winy ważne jest np. w takich sprawach, jak świadczenia alimentacyjne.
Separacja nie powoduje ustania małżeństwa, zawiesza tylko określone skutki prawne małżeństwa. Od tej pory małżonkowie nie mają już obowiązku do wzajemnej pomocy i wierności, do wspólnego pożycia oraz do współdziałania dla dobra rodziny. Należy jednak pamiętać- małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa.

 

/ps/

czytaj także: Bezpłatna porada prawna – zadaj pytanie >>

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj