23 i 24 maja – uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Święto zesłania Ducha Świętego zwane też „Pięćdziesiątnicą” a potocznie „Zielonymi Świątkami” przypada 49 dni czyli 7 tygodni po Wielkanocy.

Jeszcze przed Wniebowstąpieniem Chrystus zapowiedział to wielkie wydarzenie. Na zgromadzonych w Wieczerniku apostołów, Maryję i niewiasty  zstąpił Duch Święty. Odtąd apostołowie zaczęli przemawiać w różnych językach oraz otrzymali charyzmaty , jako dary Ducha Świętego. Uważa się to za początek Kościoła, ponieważ wkrótce zaczęli oni docierać do wielu narodów i odważnie głosić naukę Chrystusa a narody gromadziły się wokół nich.

- reklama -

 

Zesłanie Ducha Świętego w chrześcijaństwie jest świętem ruchomym, zawsze obchodzonym w niedzielę i poniedziałek. W te dwa dni Katolików obowiązuje obecność na Mszy św.  a rolnicy i ogrodnicy powinni tradycyjnie wstrzymać się od pracy w polu i na ogrodach. W wielu krajach protestanckich święto to jest obchodzone zgodnie z datą a więc również w dni powszednie. Wtedy jest to dzień wolny od pracy. 

 

Od  lat  w kilku parafiach diecezji opolskiej w drugie święto uznane także jako dzień NMP Matki Kościoła odprawiana jest pod przewodnictwem ks. biskupa  Eucharystia i nabożeństwo błagalne o urodzaje  oraz  zachowanie gospodarstw od klęsk żywiołowych . Spotkanie rolników odbędzie się również tradycyjnie 24 maja o godz. 15,00  przy drewnianym kościółku św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich .

/K.N./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here