Już jutro wielkie święto na rudzkiej kolejce

W sobotę, 12 czerwca, odbędzie się Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. Imprezy będą się odbywać na terenie 23 miast w 40 zabytkach techniki i miejscach związanych z historią naszego regionu. W programie, koncerty, konkursy, gry i zabawy.

Festyn z tej okazji odbędzie się m.in. na Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Potrwa w godz. 15.00-21.00. W programie m.in. przejazdy pociągiem, konkursy z nagrodami, występy artystyczne oraz koncert zespołu Wersja Robocza. – Zapraszamy serdecznie całe rodziny. Będzie rodzinnie i wyjątkowo – zachęcają do udziału organizatorzy.

- reklama -

 

Zobacz video z przejazdu kolejki na trasie Rudy-Paproć…

 

 

… i Rudy-Stanica

 

 

Kolej w Rudach Wielkich pojawiła się 25 marca 1899 roku. Oddano wówczas do użytku linię wąskotorową (szerokość toru 785 mm) prowadzącą z Gliwic przez Nieborowice o długości 23,51 km. Był to pierwszy etap projektu przewidującego doprowadzenie linii kolejowej aż do Raciborza.

Zabytkowa kolejka wąskotorowa w Rudach. Fot. kolejkarudy.pl

 

Cała linia kolejowa z Gliwic do Raciborza Markowic została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków i od 1 marca 1993 r. jest chroniona prawem. W ten sposób uczyniono pierwszy krok dla ratowania tego niezwykle interesującego systemu transportu szynowego, posiadającego bogatą, ponad stuletnią historią, a co najważniejsze – zalety do dalszego wykorzystania w dotychczasowym charakterze przez następne dziesięciolecia.

 

 

Prowadzone ostatnio próby reaktywowania całej linii tej niezwykłej kolei od 1 stycznia 2009 r. odbywają się pod auspicjami Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej. Mają one realne szanse powodzenia łącznie z powrotem na szlak – parowozów.

 

/p/

 

/Video pochodzi ze strony www.tylkokuznia.info/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Kto ma w głowie olej, ten idzie na kolej 🙂 Pamietam imprezę sprzed pięciu lat. Rudzki skansen odwiedzam co roku i co roku widzę szalone postępy w przywracaniu starego i zabytkowego taboru do życia. Jutro też tam będę 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here