Weź udział w konkursie i poznaj śląską gwarę – rozstrzygn.

Rzić, żymła, karminadel – to tylko niektóre wyrażenia ze śląskiej gwary, które znalazły się w "Antologii. Najpiękniejsze śląskie słowa". Weź udział w konkursie portalu raciborz.com.pl, wygraj książkę i poznaj pochodzenie tych wyrażeń.

Hity Księgarni SOWA:

- reklama -

1. Neapol moja miłość – Penelope Green – 29.00
2. Powrót niani – Nicol Kraus – 34.90
3. Antologia. Najpiękniejsze śląskie słowa – 19.90
4. Majka w Krakowie – Magdalena Moskal – 39.90
5. Zmyślona – Katarzyna Michalak – 30.00

KONKURS:

Aby wygrać książkę "Antologia. Najpiękniejsze śląskie słowa" wystarczy odpowiedzieć na pytanie: "Co znaczy wyrażenie z gwary śląskiej "pucpapior"?" i w terminie do 30 sierpnia przesłać na adres [email protected], w tytule należy podać "Księgarnia Sowa – Antologia" oraz podpisać się imieniem i nazwiskiem. Rozwiązanie konkursu 31 sierpnia.

 

 

Publikacja "Antologia. Najpiękniejsze śląskie słowa" to efekt konkursu, jaki muzeum i gazeta prowadziły latem i jesienią zeszłego roku. Czytelnicy nadesłali ok. 200 najpiękniejszych – ich zdaniem – śląskich słów. Była wśród nich rzić – dupa, żymła – bułka, karminadel – kotlet mielony czy szmaterlok – motyl. Zwyciężyło słowo "przoć", czyli kochać. Publikacja zawiera słowa w oryginalnej pisowni autorów. W niektórych przypadkach podano dwie jego wersje, ponieważ gwara śląska nie została skodyfikowana i istnieją rozbieżności co do zapisu niektórych słów. Przy części haseł zamieszczono komentarze informujące o pochodzeniu danego słowa, czasem prostujące istotne błędy. Ich autorem jest znany śląski publicysta Michał Smolorz, który podjął się też opracowania redakcyjnego antologii.

Regulamin konkursu:

O wygranej decyduje wynik losowania. Pod uwagę brane są tylko maile z prawidłową odpowiedzią sygnowane własnym imieniem i nazwiskiem. Zwycięzca konkursu informowany jest o wynikach drogą mailową. Nagrody będą do odebrania w w sklepie SOFT IB na rogu ulic Klasztornej i Ogrodowej w Raciborzu.

Biorąc udział w konkursie, zgadzają  się Państwo na przetwarzanie podanych przez siebie danych osobowych przez firmę Raciborskie Media – zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r (Dz. U. nr 133 poz. 883) – w celach marketingowych. Jeżeli nagroda nie zostanie odebrana w ciągu 14 dni losowanie zostanie ponowione.

 

Zwycięzca:

Urszula Wieczorek

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here