Koło Emerytów i Rencistów zaprasza na wycieczki we wrześniu

0

Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, koło w Brzeziu, organizuje 17 września trzy ciekawe jednodniowe wycieczki.

Pierwsza z nich jest do kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Trasa wycieczki jest dostępna dla osób niepełnosprawnych. Na powierzchni do dyspozycji zwiedzających znajduje się: Muzeum Górnictwa, Skansen Maszyn Parowych (ponad 30 eksponatów), restauracja „Barbórka”, stoisko z minerałami i pamiątkami. Głównymi atrakcjami kopalni jest Źródełko z cudownie krystaliczną wodą, dalej komora "Niska" największa w tym rejonie sięgająca 2000 metrów2, ale też zarazem jest najniższa, gdyż sięga 1 m wys. Następny to szyb "Szczęść Boże" zachowany w starej oryginalnej szacie, z zawieszonym kubłem wyciągowym. W głębi stare wyrobiska, poniżej wyrobisk chodnik wodny. W podszybiu szybu "Szczęść Boże", wyeksponowany jest zestaw wózków dawnego typu. W rejonie podszybia krzyżują się w różnych poziomach wyrobiska chodnikowe zachowane w stanie pierwotnym. Schodząc poniżej zwiedzający znajdą się na przystani chodnika wodnego, który przepływa się łodziami do trzeciego szybu zwanego "Żmiją". Długość trasy wodnej 270 m, a głębokość koryta chodnika wodnego około 80 cm. Temperatura wody ma ok. 7 stopni, prędkość powietrza w tym rejonie 0.6 – 0.7 m/s. Dlatego też w rejonie przystani przy szybie "Żmija" jest nieco chłodniej, przede wszystkim dlatego, że szyb "Żmija" pełni rolę szybu wentylacyjnego.

- reklama -

 

Od szybu "Żmija" już prosto chodnikami komorowymi powstałymi w XVII i XVIII wieku turyści podążają do podszybia szybu "Anioł" przez komory przedzielone pozostawionymi partiami górotworu lub pasami podsadzki z kamienia wykonanymi przez gwarków. Staranne wykonanie podsadzki zapewniało zachowanie jej w stanie nieuszkodzonym do dnia dzisiejszego. Bardzo ciekawym fragmentem zabezpieczenia jest obudowa murowana chodnika wykonana z kamienia wapiennego na zaprawie wapienno-piaskowej, która przetrwała w stanie pierwotnym.

 

Można też w tej części komory zaobserwować kaszty ułożone z drewna. Dochodząc do chodnika "Garusa", przechodzi się na chodnik "Obejście" wykonany podczas rekonstrukcji kopalni, a ukazujący kilka rodzajów współczesnej obudowy chodnikowej: jest tutaj prezentowana obudowa łukowa, prostokątna i murowana.

 

Następna wycieczka organizowana jest do Muzeum Chleba w Radzionkowie, które powstało 10 lat temu. Muzeum Chleba posiada kolekcjonerskie zbiory Piotra Mankiewicza, założyciela Muzeum. Stało się także placówką oświatową ogólnie dostępną, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Można się tam zapoznać z historią chleba, z szacunkiem dla niego, a również z maszynami i urządzeniami do jego produkcji. Zbiory obejmują już kilka tysięcy eksponatów takie jak maszyny i urządzenia, pocztówki, zdjęcia, obrazy, grafiki, publikacje i książki.

 

Tyskie Browary Książęce to miejsce wyjątkowe, ponieważ warzy się w nim piwo od blisko czterystu lat. Tym samym browar stał się świadkiem wielu wynalazków, rewolucji, wojen, wspaniałych postaci i pomysłów, które zmieniły świat. Najprostszy przepis na wyprodukowanie 1 szklanki piwa to: 3000 ziaren słodu, 1-2 szyszki chmielu i 4 szklanki wody. Jak produkuje się piwo będzie można zobaczyć na organizowanej wycieczce, można też będzie je degustować – co se nawaZymy to se wypijemy.

 

Zapisy wraz z wpłatą do końca sierpnia przyjmuje Roman Polak tel. 32 415 66 49

 

Koszt udziału w wycieczce wynosi:

– dla członków 60 zł./osobę

– dla pozostałych uczestników 70 zł./osobę

 

W cenie wycieczki jest: przejazd autokarem, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here