Okręgi wyborcze do Sejmiku: zmiana liczby mandatów

Radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany liczby radnych w okręgach wyborczych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Przyczyną zmian w dotychczasowym rozdaniu mandatów jest spadek liczby ludności w okręgu 5.

Okręg nr 5 to Chorzów, Piekary Śląskie, Rudę Śląską, Siemianowice, Świętochłowice i Zabrze,  a do podjęcia takiej decyzji spowodowały zmiany w tzw. jednolitej normie przedstawicielskiej. Pierwsze głosowanie nad tą uchwałą odbyło się na wcześniejszej sesji 7 lipca – mówi radna Sejmiku, Ewa Lewandowska. – Niestety, wówczas uchwała nie uzyskała wymaganej większości, pomimo, że tak naprawdę stanowiła tylko swego rodzaju formalność. Wątpliwości, co do jej słuszności wyrażali przede wszystkim radni z okręgu wyborczego nr 5, którzy w wyniku zmniejszającej się na ich terenie liczby ludności, stracili 1 mandat na rzecz okręgu nr 3.

- reklama -

 

 

fot. Tomasz Żak
 
Radna Ewa Lewandowska została zaproszona jako przedstawiciel Komisji Sportu Sejmiku Śląskiego na 21. Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjno-Latających Samolotów w konkurencji F4B i F4C, które odbyły się 31 lipca w
Częstochowie.

 

 

Pojawił się nawet pomysł, by zmienić przynależność powiatu mikołowskiego i przyłączyć go do okręgu katowickiego, po to by zachować stary podział mandatów – dodaje radna. To rozwiązanie,  po pierwsze niemożliwe do realizacji, po drugie nie akceptowane  przez  pozostałych radnych. Kilka innych pomysłów nie  mogło niczego zmienić, bowiem reguluje to ustawa. Jedyne, by zachować dawne podziały mandatów oraz by zachować ich ilość w Sejmiku (48), to rozwój miast, po to by zatrzymać mieszkańców w naszych rejonach i by ich ilość w kolejnych latach nie ulegała drastycznemu zmniejszeniu. Ponieważ obligował nas termin przyjęcia tej uchwały, dlatego przewodniczący Sejmiku Michał Czarski był "zmuszony" ustalić dodatkowy termin Sesji. Były obawy o quorum, ale na szczęście obecność ponad 30 radnych pozwoliła na przyjęcie tej uchwały – stwierdza na zakończenie Ewa Lewandowska.

/w/

 

Zobacz pełne wydanie Gazety-Informatora nr 10(72)

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here