Dożynki wojewódzkie w Pietrowicach Wielkich

Barwnym korowodem rozpoczęło się wojewódzkie święto plonów 2010.  XI Dożynki Wojewódzkie odbyły się w Pietrowicach Wlk., mszę koncelebrował biskup opolski Andrzej Czaja wraz z dziekanami i księżmi dekanatu z powiatu raciborskiego. Zobacz zdjęcia

W niedzielę, 29 sierpnia, o godz. 10.00 ruszył barwny korowód dożynkowy przez ulice Pietrowic Wlk. na nowowybudowane tereny wystawowe. Jak powiedział szef wydziału rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, po raz pierwszy widział tak piękny korowód dożynkowy. Natomiast przewodnicząca Krajowego Koła Gospodyń Wiejskich stwierdziła, że była na wielu Dożynkach w całym kraju, ale po raz pierwszy widziała tak udekorowane gospodarstwa. Była zachwycona pomysłowością mieszkańców gminy Pietrowice.

- reklama -

Ewa Lewandowska o dożynkach:

 

 

Adam Hajduk o dożynkach:

 

 

Jerzy Motłoch o dożynkach:

 

 

 

Na obchody Wojewódzkich Dożynek 2010 Województwa Śląskiego w Pietrowicach Wlk., których organizatorami byli: Wójt Gminy Pietrowice Wlk. Andrzej Wawrzynek, Starosta Raciborski Adam Hajduk oraz  Wojewoda Śląski. Przybyło wielu znamienitych gości, m.in.: Adam Matusiewicz  – II Wicewojewoda Śląski, Zbigniew Zaborowski – Wicemarszałek Woj. Śl., Mariusz Kleszczewski – członek Zarządu Woj. Śl., Piotr Spyra – członek Zarządu woj. śląskiego oraz wielu innych przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Był również obecny przewodniczący Sejmiku Woj. Śl. Michał Czarski oraz radna Sejmiku, jedyna przedstawicielka Ziemi Raciborskiej w Sejmiku Ewa Lewandowska, poseł RP Henryk Siedlaczek Do udziału w Dożynkach 2010 zaproszono także marszałków i innych przedstawicieli samorządów innych województw: m.in. obecni byli Józef Sebesta – marszałek woj. opolskiego, Marek Nawara – marszałek woj. małopolskiego, 17 starostów powiatów ziemskich powiatów woj. śląskiego, wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu raciborskiego, dziekani oraz księża z terenu powiatu raciborskiego, konsul Werner Brandenburg oraz sekretarz konsulatu Niemiec w Opolu, radni powiatu raciborskiego i wielu innych. Wszyscy zaproszeni goście zostali przewiezieni na miejsce obchodów Dożynek pięknie udekorowanymi zaprzęgami konnymi.

 

 

 
Biskup opolski Andrzej Czaja
 
 
Radna Sejmiku Ewa Lewandowska, poseł Henryk Siedlaczek i wójt gminy Krzyżanowice Leonard Fulneczek
 
 
Przedstawicielki gminy Krowiarki wiozą zwycięską, jak się okazało później, koronę
 
 
Starościna i starosta Dożynek z II zastępcą wicewojewody śląskiego
 
 
 
 
W korowodzie wzięły udział także prowadzone przez rolników maszyny rolnicze, które później wzięły udział w wystawie na Dożynkach
 
 

Starostami tegorocznego święta plonów zostali – starościna Renata Jeremiasz z Samborowic, która prowadzi wzorowe gospodarstwo rolne wraz z mężem Henrykiem i synem. Gospodarstwo przejęła w 1983 roku po swoich rodzicach. Wówczas powierzchnia jego wynosiła 26 ha, a obecnie wynosi 280 ha. Gospodarstwo państwa Jeremiaszów zostało wyróżnione tytułem "Najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne" oraz "Prężne gospodarstwo". Starosta Józef Malcharczyk prowadzi gospodarstwo rolne wraz z żoną i dziećmi. Pan Józef również przejął 8-hektarowe gospodarstwo po swoich rodzicach. Obecnie jego powierzchnia wynosi 250 ha. J. Malcharczyk zajmuje się głównie produkcją roślinną. W przyszłości planuje nadal rozwijać, modernizować i powiększać gospodarstwo.

 

Obchody Dożynek rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję wraz z dziekanami i księżmi dekanatu z terenu powiatu raciborskiego. Po zakończeniu mszy i obiedzie dla zaproszonych gości, uczestników bawiły zespoły biesiadne, natomiast wieczorem na koncercie wystąpił grecki zespół ORFEUSZ. Na zakończenie odbył się bajkowy pokaz sztucznych ogni.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here