Koniec wieńczy dzieło – takim stwierdzeniem prowadzącego rozpoczęła się Konferencja zamykająca projekt Funduszu Spójności pn. "Gospodarka wodno-ściekowa w Raciborzu". Przedsięwzięcie kosztowało 160 mln zł. Zobacz zdjęcia i video
Było też największym przedsięwzięciem w 20-letniej historii samorządu raciborskiego i zostało dzisiaj zakończone w Raciborskim Centrum Kultury – podkreślił prezydent. – Ta inwestycja przybliża miasto do realizacji zadań wynikających z Certyfikatu środowiskowego ISO 14 000. Zadanie zostało zrealizowane i rozliczone w terminie. W ciągu sześciu lat wykonano wiele ważnych zadań. Zmodernizowano i zautomatyzowano Oczyszczalnię Ścieków, zresztą przy bardzo dużym zaangażowaniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji – dodał Lenk, – oddano do użytku nowe ujęcie wody w Strzybniku, wykonano 2 100 przyłączy do sieci, z czego 84 procent domostw już zostało przyłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Obecnie z nowej sieci korzysta 8 tysięcy mieszkańców Raciborza. Gdyby nie było tej inwestycji miasto musiałoby co roku płacić olbrzymie kwoty za korzystanie ze środowiska.
Wojciech Krzyżek, zastępca prezydenta, a jednocześnie pełnomocnik ds. realizacji programu przedstawił krótko historię, od średniowiecza do czasów współczesnych, liczącego 136 lat Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Na koniec podziękował mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość, ponieważ podczas realizacji programu byli narażeni na duże niedogodności, ale cierpliwie je przetrzymali.
Gośćmi zaproszonymi na konferencję byli m. in.: Robert Milewski z NFOŚiGW z Warszawy, radna Sejmiku Śląskiego Ewa Lewandowska, prezes WFOŚiGW w Katowicach Gabriela Lenartowicz, były prezydent Raciborza Jan Osuchowski, który miał swój udział w rozpoczęciu tej inwestycji, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu raciborskiego, prezydenci Otwocka i Rudy Śl.
Konferencja zakończyła się koncertem Anny Marii Jopek.
Wanda Gozdek