Po 65. latach spotkali się w „Budowlance”

Zmieniając nazwę szkoły na Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych wróciliśmy do korzeni – powiedział dyrektor Jacek Kąsek. – Nie spodziewałem się, że przyjedzie aż tylu absolwentów. Najstarsi, którzy przyjechali, ukończyli szkołę w 1956r.

Na przestrzeni 65 lat w szkole zdobyło zawód wielu mistrzów budownictwa, ale i także młynarzy, kołodziejów, drukarzy, blacharzy, kotlarzy oraz specjalistów innych dziedzin. Również na przestrzeni lat zmieniała się nazwa szkoły: było tu m.in. Gimnazjum Przemysłowe, Gimnazjum Cukrownicze, Technikum Gospodarki Komunalnej, Szkoła Rzemiosł Budowlanych, Technikum Budowlane, Technikum Budowlane i Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Szkoła zmieniała się także wizerunkowo. Dzisiaj jest to nowoczesny, dobrze wyposażony obiekt szkolny. Podsumowaniem tej długoletniej historii są zorganizowane 17 września obchody 65. Jubileuszu Budowlanki.

- reklama -

 

 

 

 

 

65 lat temu, 15 października 1945 r. o godz. 16.00, po blisko czterech miesiącach remontu i przygotowań, w ławach Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej zasiadło pierwszych 12 uczniów. Od tego czasu w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu nieprzerwanie trwa nauka.

 

W szkole znów spotkali się dawni uczniowie, by po latach wspominać dawne czasy. Jest to także czas na odnowienie starych znajomości, wspominanie atmosfery dawnych szkolnych lat. Warto wspomnieć, że jednym z absolwentów jest obecny selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, Franciszek Smuda, który niestety nie mógł przyjechać.

Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych mgr Jacek Kąsek
Prezentacja multimedialna "Kroniki szkoły"
 
Absolwenci "Budowlanki"

 

Świętowanie takich rocznic jak 65-lecie szkoły jest przykładem patriotyzmu lokalnego i promocji szkoły – powiedział dyrektor Jacek Kąsek. – Prowadzimy kronikę szkoły od 1945 roku i jak zacząłem ją czytać, to miałem wrażenie, że czytam jakąś powieść. Pierwsza klasa w 1945 roku liczyła zaledwie kilkanaście osób. Jestem zaskoczony – mówi Kąsek – że przyjechało nawet 3 absolwentów, którzy ukończyli szkołę w 1956 roku. W ogóle jestem zaskoczony tym, że dzisiaj przyjechało około 200 absolwentów, nie spodziewałem się, że ich będzie aż tylu. Dawni uczniowie szkoły przyjechali nie tylko z całego kraju, bo nawet z Lublina i Gdańska, ale także z zagranicy.

 

W południe w budynku szkoły odbyły się spotkania z kolegami i wychowawcami z dawnych lat, zwiedzanie i prezentacja multimedialna "Kroniki szkoły". Później nastąpi uroczysty przemarsz do RCK na ul. Chopina, gdzie odbędzie się Akademia Jubileuszowa – dodał dyrektor.

 

Wanda Gozdek

 ——————————————————————————

 

 

Zobacz wideo z benefisu kabaretu ZGŻYD – i nie tylko

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj