Zmieniając nazwę szkoły na Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych wróciliśmy do korzeni – powiedział dyrektor Jacek Kąsek. – Nie spodziewałem się, że przyjedzie aż tylu absolwentów. Najstarsi, którzy przyjechali, ukończyli szkołę w 1956r.
Na przestrzeni 65 lat w szkole zdobyło zawód wielu mistrzów budownictwa, ale i także młynarzy, kołodziejów, drukarzy, blacharzy, kotlarzy oraz specjalistów innych dziedzin. Również na przestrzeni lat zmieniała się nazwa szkoły: było tu m.in. Gimnazjum Przemysłowe, Gimnazjum Cukrownicze, Technikum Gospodarki Komunalnej, Szkoła Rzemiosł Budowlanych, Technikum Budowlane, Technikum Budowlane i Szkoła Rzemiosł Budowlanych. Szkoła zmieniała się także wizerunkowo. Dzisiaj jest to nowoczesny, dobrze wyposażony obiekt szkolny. Podsumowaniem tej długoletniej historii są zorganizowane 17 września obchody 65. Jubileuszu Budowlanki.
65 lat temu, 15 października 1945 r. o godz. 16.00, po blisko czterech miesiącach remontu i przygotowań, w ławach Publicznej Szkoły Dokształcającej Zawodowej zasiadło pierwszych 12 uczniów. Od tego czasu w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu nieprzerwanie trwa nauka.
W szkole znów spotkali się dawni uczniowie, by po latach wspominać dawne czasy. Jest to także czas na odnowienie starych znajomości, wspominanie atmosfery dawnych szkolnych lat. Warto wspomnieć, że jednym z absolwentów jest obecny selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej, Franciszek Smuda, który niestety nie mógł przyjechać.
Świętowanie takich rocznic jak 65-lecie szkoły jest przykładem patriotyzmu lokalnego i promocji szkoły – powiedział dyrektor Jacek Kąsek. – Prowadzimy kronikę szkoły od 1945 roku i jak zacząłem ją czytać, to miałem wrażenie, że czytam jakąś powieść. Pierwsza klasa w 1945 roku liczyła zaledwie kilkanaście osób. Jestem zaskoczony – mówi Kąsek – że przyjechało nawet 3 absolwentów, którzy ukończyli szkołę w 1956 roku. W ogóle jestem zaskoczony tym, że dzisiaj przyjechało około 200 absolwentów, nie spodziewałem się, że ich będzie aż tylu. Dawni uczniowie szkoły przyjechali nie tylko z całego kraju, bo nawet z Lublina i Gdańska, ale także z zagranicy.
W południe w budynku szkoły odbyły się spotkania z kolegami i wychowawcami z dawnych lat, zwiedzanie i prezentacja multimedialna "Kroniki szkoły". Później nastąpi uroczysty przemarsz do RCK na ul. Chopina, gdzie odbędzie się Akademia Jubileuszowa – dodał dyrektor.
Wanda Gozdek
——————————————————————————
Zobacz wideo z benefisu kabaretu ZGŻYD – i nie tylko