Straż Graniczna na Dniach NATO w Czechach

Śląski Oddział Straży Granicznej reprezentował polską Straż Graniczną na międzynarodowej imprezie „Dni NATO w Ostrawie”.

18 września funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej już po raz trzeci uczestniczyli w organizowanych na terenie Republiki Czeskiej „Dniach NATO w Ostrawie”. Do udziału w tej największej w Europie Wschodniej imprezie poświęconej sprawom bezpieczeństwa, Śląski Oddział Straży Granicznej w Raciborzu został zaproszony przez Pełnomocnika Granicznego Republiki Czeskiej oraz funkcjonariuszy Dyrekcji Okręgowej Policji do Spraw Cudzoziemców w Ostrawie, z którymi polska Straż Graniczna na co dzień współpracuje – realizując m.in. zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na terenach przygranicznych.

- reklama -

 

 

 
 

 

Na przygotowanym przez organizatorów stanowisku, polscy i czescy funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt transportowy i urządzenia wykorzystywane podczas realizacji służbowych zadań. Zwiedzający mogli obejrzeć m.in. radiowozy patrolowe, pojazdy specjalistyczne, urządzenia techniki kryminalistycznej oraz sprzęt pirotechniczny.

 

 

 
 

 

 

 

Największym zainteresowaniem – zarówno dorosłych, jak i dzieci, cieszył się robot pirotechniczny wykorzystywany przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w międzynarodowym porcie lotniczym „Katowice”, podczas zadań realizowanych na rzecz bezpieczeństwa w komunikacji lotniczej. Przygotowane przez funkcjonariuszy materiały informacyjne oraz obecność instruktorów, pomagały zwiedzającym  nie tylko w oglądaniu prezentowanego sprzętu, ale także w uzyskiwaniu fachowej wiedzy. Dodatkowym elementem było wyświetlanie filmu i  prezentacji multimedialnej o Straży Granicznej oraz wystawa zdjęć obrazujących wspólne polsko-czeskie patrole realizujące zadania na terenach przygranicznych.

 

 

 
 

 

 

 
Organizatorzy zapewnili też możliwość zaprezentowania się funkcjonariuszom polskiej Straży Granicznej i czeskiej Policji ds. cudzoziemców w specjalnie przygotowanej inscenizacji pościgu transgranicznego – wspólnych działań prowadzonych w przypadku ucieczki przestępców przez granicę państwową. Ten dynamiczny pokaz współdziałania służb dwóch sąsiadujących ze sobą krajów, odbył się w wydzielonym miejscu na płycie lotniska. Był jedną z wielu atrakcji jaką organizatorzy przygotowali w tym dniu.

 

 

 
 

 

 

 

Odwiedzający „Dni NATO” mogli obejrzeć także pokazy dynamiczne wyszkolenia jednostek specjalnych, pokazy lotnicze oraz prezentacje różnego rodzaju wojskowego, policyjnego i ratowniczego sprzętu technicznego, a także uzbrojenia i wyposażenia służb wielu państw NATO, m.in. Czech, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Węgier, Stanów Zjednoczonych i Polski. Z naszego kraju – obok Straży Granicznej, w pokazach wzięła udział również Policja i Wojsko Polskie. Zaproszenie do udziału w "Dniach NATO" było dla Straży Granicznej kolejną okazją do zaprezentowania się na arenie międzynarodowej, jako formacji odpowiedzialnej za ochronę granicy zewnętrznej UE i realizującej zadania służby migracyjnej, a także wykonującej odpowiedzialne zadania na rzecz bezpieczeństwa publicznego.

 

/SG/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here