Wraki samochodów jako place zabaw

4

W mieście, w niektórych miejscach, od kilku lat parkują samochody-wraki, które nikogo nie interesują. Jeden z takich wraków stoi przy ul. Głowackiego. Mieszkańcy nie są pewni, czy stoi on od 4 czy 6 lat.

Jest to peugot 205 na próbnych numerach rejestracyjnych. Jak widać na zdjęciu, ma urwany tłumik, przebite opony, jest otwarty i zgodnie z opinią mieszkańców, służy za plac zabaw dla dzieci. Do chwili obecnej nikt się porzuconym samochodem (bo na taki wygląda) nie zainteresował. Auto ma tablice rejestracyjne, w związku z czym, nie byłoby trudne ustalenie właściciela. Jeżeli sam właściciel nie usunie auta, to zgodnie z obowiązującym prawem, straż miejska może go usunąć na koszt właściciela.

- reklama -

 

 

 
 

 

 

 

Drugi przypadek to polonez parkujący przy TBS-ach na ul. Eichendorffa. Rozpadający się wrak stoi tam od ponad dwóch lat. Jak długo tam stoi można stwierdzić po mchu, który urósł pod autem, nie mówiąc już o skorodowanej karoserii i śmieciach w środku. W tym przypadku samochód także posiada tablice, jednak służby porządkowe miasta się nim nie zainteresowały.

 

 

 
 

 

 

 

Chcieliśmy dowiedzieć się jak wyglądają procedury związane z usunięciem wraków. W powiecie sekretarz starostwa stwierdziła, po zasięgnięciu informacji w wydziale komunikacji, że starostwo nie ma kompetencji w tym zakresie.

 

Natomiast w straży miejskiej przyjęto naszą interwencją, ale dowiedzieliśmy się, że jest to długa i skomplikowana procedura, ponieważ najpierw trzeba ustalić właściciela pojazdu i właściciela terenu, na którym stoi wrak. Po czym zwrócić się do właściciela o usunięcie pojazdu. Jeżeli ten nie zareaguje, dopiero wtedy można odholować pojazd na parking przy ul. Przejazdowej, jednakże nie mogliśmy dowiedzieć się co robi z nimi właściciel parkingu, bo straż miejska zwyczajnie tego nie wie.

 

Zgodnie z odpowiednimi ustawami prawo o ruchu drogowym, o odpadach oraz o ochronie środowiska, pojazd wycofany z ruchu jest traktowany jako odpad niebezpieczny i jako taki podlega demontażowi w stacji demontażu pojazdów. Dopiero wówczas gdy właściciel pojazdu otrzyma stosowne zaświadczenie z takiej stacji, może samochód wyrejestrować w wydziale komunikacji.

 

Dodatkowo w Regulaminie Porządkowym Urzędu Miasta istnieje zapis:

"…Usuwanie pojazdów:

Straż Miejska usuwa pojazdy w przypadkach przewidzianych w art. 50a ust. 1 oraz 130a ust. 1 pkt. 1 prawa o ruchu drogowym, tj.:

· Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez Straż Miejską lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza…".

 

/w/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

4 KOMENTARZE

 1. Ja

  Proszę doliczyć jeszcze ten czerwony (nie wiem jakej marki) stojący na parkingu przy bloku przy ul. Pomnikowej (10)

 2. roman

  No i jak sam redaktor napisał, że auto może być odholowane z drogi – a te auta stoją niestety na parkingach.

 3. xxx

  Ale profesjonalne zasłonięcie tablic. Chyba w systemowym paincie.

 4. Judasz

  i znow ta niemoc urzednikow Raciborza . W Niemczech wyglada to tak
  . Auto bez rejestracji na parkingu – przyjezdza policja + laweta i
  wio na szrott . Auto z rejestracja – policja sprawdza kiedy byl
  ostatni przeglad tzw TÜV ( na tablicy rejestracyjnej ) jezeli jest przekroczony dostaje manadat i nalepke na szybe , ze ma sie zglosic na policje
  + uregulowac przeglad . Czas 10 dni . Po tym okresie laweta i szrott
  . W tym czasie policja sprawdza wlasciciela auta i mowie wam
  Bulle ( gliniarze ) w Niemczech sa cholernie konsekwentne znajduja
  delikwenta . po odszukaniu powiadamiaja Urzad ochrony srodowiska
  ktory wystawia mu sprawe za zanieczyszczenie srodowiska – koszta
  do 10000 tys €+ odholowanie grata . Wiekszoscia takich spraw zajmuja sie tzw Politessy czyli Straz miejska .
  I wiem jedno oni sa cholernie upierdliwi . To co robi straz miejska
  wywoluje u mnie smiech . Niektorych urzednikow trzeba by bylo
  wyslac na maly kurs jak sie robi kase dla miasta albo placic im
  od wynikow i mandatow . Co to znaczy nie mozna . Chciec to moc
  !!!!!!!! ß

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here