W piątek, 24 września, w DK Strzecha zebrały się na jubileuszu 40. lecia MKS-SMS VICTORIA wszystkie pokolenia dawnych i obecnych wychowanków, założycieli i trenerów klubu. Zobacz zdjęcia z jubileuszu.
Uroczystość rozpoczęła projekcja filmu pokazująca dzieje Klubu VICTORIA od jej założenia do chwili obecnej. Pokazano sylwetki sportowców – wychowanków klubu, którzy odnieśli sukcesy nie tylko na naszym terenie, ale także w województwie, na arenach krajowych, międzynarodowych i na olimpiadach sportowych. Zarejestrowano też wspomnienia niektórych działaczy sportowych, trenerów m.in. Sławomira Szweda, obecnego prezesa Zarządu.
Po projekcji uhonorowano ponad 70 osób dyplomami i upominkami. Były słowa podziękowania i wzruszenie tych, którzy spotkali się po latach. W 1969 r. dzięki staraniom dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 Stanisława Jareckiego, Kuratorium Oświaty i Wychowania w Opolu oraz Zarząd Wojewódzki Szkolnego Związku Sportowego w Opolu powołały Międzyszkolny Klub Sportowy. MKS przejął opiekę nad sekcją pływacką K.S. „Unia”. Zaopiekował się także powstałymi z inicjatywy Wojciecha Nazarko (1966 r.) klasami pływackimi SP nr 11. Pływanie było pierwszą sekcją Klubu. W 1970 r. powołana została sekcja lekkoatletyczna. Pierwszymi trenerami zatrudnionymi w Klubie byli: Wojciech Nazarko (pływanie) i Kazimierz Stępień (lekkoatletyka). Ukonstytuowanie klubu nastąpiło w 1970 r., nazwę „Victoria” przyjęto w 1976 r. Pierwszym prezesem Klubu został Stanisław Jarecki. Następnie funkcję tę pełnili: Franciszek Witkowski, Jan Lukoszek, Józef Kozik, Józef Sapała, Jerzy Laska, Józef Kastelik, Jerzy Pośpiech, a od 1997 r. do chwili obecnej prezesem „Victorii” jest Sławomir Szwed.
Obecnie w Klubie działają trzy sekcje: pływacka, lekkiej atletyki i tenisa. Przez jakiś czas Klub miał również sekcję akrobatyki sportowej i gimnastyki, lecz ze względu na brak zaplecza w 1998 roku sekcja zaprzestała swojej działalności. Największe sukcesy odnosiły i nadal odnoszą sekcje pływacka i lekkiej atletyki. Wystarczy tu wymienić takich pływaków jak: Katarzyna Dembniak, Katarzyna Dulian – mistrzynie i rekordzistki kraju, Europy, mistrzynie świata oraz Michał Rokicki. Z kolei międzynarodową sławę w biegach przez płotki zdobył Artur Noga bijąc w Pekinie rekord świata.
Na sali widowiskowej byli obecni także młodzi ludzie, obecni wychowankowie Klubu, którzy podczas projekcji filmu spontanicznie reagowali na pokazywane sylwetki trenerów. Potwierdza to maksymę, że w działalności VICTORII przywiązuje się dużą wagę do wychowania młodego pokolenia i kształtowania pozytywnych cech charakteru.
/w/
Gratukacje dla Victorii. Może zbudują im basen, bo nie maja gdzie trenować
Fajna impreza. Nie wiedziałam, ze była akrobatyka. Ale cóż może kiedyś wróci. gratulacje.