WFOŚiGW w Katowicach wsparł inicjatywę zbudowania na terenie Arboretum Bramy Morawskiej "Zaczarowanego ogrodu", który będzie szansą na zachowanie wielu ginących gatunków rzadko spotykanych roślin.
Kwota dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 421 000 zł. Przypomnijmy, 10 lat temu w ponad 160 hektarowym lesie Obora w pobliżu Raciborza utworzono wyjątkowo ciekawy ogród botaniczny. Teren ten, chociaż położony na obrzeżach miasta, nigdy nie był wylesiony, dzięki temu przyroda kształtująca się tu od wieków podlegała zarówno wpływom człowieka, jak i naturalnym procesom biologicznym. Swe bogactwo ogród, znajdujący się w najcieplejszej strefie klimatycznej Polski, zawdzięcza Bramie Morawskiej, przez którą prowadzi korytarz ekologiczny będący szlakiem migracji wielu gatunków roślin z południowych części Europy. Można tu zobaczyć ciepłolubną cebulicę dwulistną, wyżpina jagodowego lub cieszyniankę wiosenną. Rosną dwustuletnie dęby, sosny, lipy modrzewie.
Zaletą parku jest także bliskość sieci obszarów chronionych usytuowanych wzdłuż Odry takich jak. Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy "Wielikąt" lub Rezerwat Leśno – Stawowy "Łężczok". Celem dofinansowanego przez Fundusz zadania, które wynosi 421 000 zł. jest zachowanie i utrwalenie cennych przyrodniczo gatunków drzew i krzewów charakterystycznych dla rodzimej szaty roślinnej. Dodatkowym zamierzeniem jest zwiększenie różnorodności gatunkowej zagrożonych wyginięciem drzew, krzewów i bylin, charakterystycznych dla zbiorowisk doliny Odry i Niżu Polskiego. Do końca czerwca przyszłego roku zaplanowano zakup i nasadzenie około 6 500 drzew i krzewów oraz obsadzenie 1700 metrów2 15 tys. bylin. Ich nasadzenia prowadzone będą w atrakcyjnej formie labiryntu opartego o zarys krzyża celtyckiego na planie koła, a cała parkowa infrastruktura utrzymana we wschodnim stylu "Zaczarowanego ogrodu". Dla zwiedzających raciborskie Arboretum będzie to dodatkowa okazja do bliższego poznania unikatowego w kraju pod względem przyrodniczym miejsca.
/w/