Nie można rejestrować aut z kierownicą po prawej stronie

  30 września Komisja Europejska zapowiedziała, że rząd Polski ma w ciągu dwóch miesięcy poinformować, jak zniesie ograniczenia w rejestracji aut, które są dostosowane do jazdy w ruchu lewostronnym.

  Ruch lewostronny jest obowiązkowy w Wlk. Brytanii, Australii, Hongkongu czy Japonii. Jeśli odpowiedź Polski nie zadowoli KE, Bruksela zapowiada, że może nas pozwać w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem Brukseli nie zezwalając na rejestrację nowych aut do ruchu lewostronnego, Polska narusza dyrektywy UE o homologacji pojazdów silnikowych i układów kierowniczych. Zdaniem KE, jeśli europejskie regulacje zezwalają na sprzedaż nowego auta w jednym państwie UE, to dotyczy to całej Unii.

  - reklama -

   

  W przypadku zakazu rejestracji używanych aut z kierownicą po prawej stronie, Polska narusza zaś zasadę swobodnego przepływu towarów. Polska od chwili wejścia do Unii jest największym importerem używanych aut na świecie. Zniesienie zakazu rejestracji aut z kierownicą po lewej stronie otworzyłoby nasz rynek na używane pojazdy z Wlk. Brytanii oraz Japonii. Ministerstwo Infrastruktury nie skomentowało wczoraj pisma KE. – Oficjalnie jeszcze go nie dostaliśmy – powiedział rzecznik resortu Mikołaj Karpiński. Potwierdził, że pod koniec 2009 r. Ministerstwo nie zgadzało się z zastrzeżeniami KE do ograniczenia rejestracji aut z kierownicą po prawej stronie. – Takie auta można rejestrować po przełożeniu kierownicy na lewą stronę – powiedział. Dodał, że zakaz ma na względzie bezpieczeństwo drogowe.

   

  Tego samego argumentu używa też Bruksela. "Całkowity zakaz rejestrowania pojazdów przystosowanych do ruchu lewostronnego jest niewspółmierny w stosunku do uzasadnionego celu polityki państwa, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz ochrona zdrowia i życia ludzi" – uważa KE. Na początku roku Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że rząd może ze względów bezpieczeństwa publicznego i ochrony zdrowia zakazać rejestracji auta z kierownicą po prawej stronie, skarżył się na to postanowienie mieszkaniec Kielc, po którego skardze sprawą zajęła się też KE. /w/

   

  Źródło: wyborcza.pl

  —————————————————————————-

  REKLAMA:

   

  Logitech Wireless Desktop MK250

  Dzięki tej klawiaturze i myszy zapomnisz o kablach. Wystarczy kilka sekund.
  Niezawodne połączenie bezprzewodowe umożliwia pracę i zabawę w wielu nowych miejscach, na przykład na wygodnej kanapie.

  Dłuższa żywotność baterii rozwiązuje problem ich ciągłego wymieniania.
  Wireless Desktop MK250 — oszczędność miejsca

  Niewielkie rozmiary pasujące do większości wysuwanych półek na klawiaturę oznaczają koniec zmartwień o miejsce.

  Cena w SOFT-ib : 105 zł

  Cena w komputronik.pl : 119.90 zł

  Cena w vobis.pl :119 zł

  (Ceny na dzień 1.10.10.)

   

   

   

   SOFT-ibKOMPUTERY NOTEBOOKI KASY FISKALNE MULTIMEDIA SPRZĘT AKCESORIA SERWIS INTERNET

   

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here