Kuźnia: Budowa suchego polderu ruszy w przyszłym roku

Powstanie suchego polderu pomiędzy Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską, mającym chronić zachodnią część gminy przed powodzią było tematem dość burzliwej dyskusji podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Kwestia budowy polderu wraca niczym bumerang. Przypomnę: Sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy Kuźnia Raciborska, mające obejmować tereny suchego zbiornika przeciwpowodziowego stały się tematem obrad już w czerwcu 2003 r. Wtedy to radni podjęli uchwałę, w której zawarto m. in. szczegółowy przebieg granic mającego powstać zbiornika. Ten znalazłby się w rozwidleniu rzeki Rudy.

- reklama -

Pierwsze procedury planistyczne zapoczątkowano w 2005 r. W tym samym czasie dochodziło również do rozmaitych spotkań, analiz i prac badawczych. Dwa lata później, rada postanowiła wprowadzić korektę do uchwały z 2003 r. dotyczącą zmiany granic projektowanego zbiornika. Problem stanowił obszar, na którym miałby powstać suchy polder. Z własną koncepcją wychodziło nadleśnictwo (zbiornik w całości znajdować się będzie na terenach zalesionych), swoje uwagi wnosili także projektanci. To sprawiło, że kwestia budowy polderu wróciła pod obrady w 2008 r.

 

Wtedy to w dyskusję włączył się Paweł Macha – kapitan żeglugi wielkiej i śródlądowej. Postulował, by zamiast suchego polderu, utworzyć tzw. zbiornik małej retencji, obszaru zalanego wodą do wysokości 0,5 metra. Propozycje wnioskodawcy nie szły jednak w parze z koncepcją przedstawicielki raciborskiej pracowni urbanistycznej Ago-Projekt S. C. – Bożeny Orzeł, która powiedziała, że w planach obszar ten zapisany jest wyłącznie jako suchy zbiornik przeciwpowodziowy. I taki zamysł zdecydowano się realizować.

Minęły dwa lata. Na jakim etapie prac gmina znajduje się obecnie? Jak zaznacza Rita Serafin, aktualnie trwają prace projektowe, które powinny sfinalizować się w pierwszym półroczu 2011 r. – Po uzyskaniu pozwolenia na budowę i zagwarantowaniu środków, które są już w planach zabezpieczenia przeciwpowodziowego, sądzę, że ta inwestycja ma szansę na realizację – mówi burmistrz.

Z tytułu budowy zbiornika, gmina nie będzie ponosić żadnych kosztów, gdyż zgodę na realizację inwestycji wydały zarówno Lasy Państwowe, Minister Środowiska, a także Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Co więcej: budowa została wprowadzona do programu "Odra 2006", w związku z czym w całości będzie finansowana z budżetu państwa. A koszt jest niemały, gdyż opiewa na około 20 mln. zł.

Mimo, że plany budowy polderu są już dość poważnie zaawansowane, nadal pojawiają się propozycje innych rozwiązań, m. in. utworzenia wspominanego już zbiornika małej retencji, z uwzględnieniem starego, pocysterskiego kanału, zwanego Pogonicą, który biegnie zaledwie 500 m. na północ od granicy mającego powstać suchego polderu. – To koryto – jak podkreślał w trakcie czwartkowej sesji Paweł Macha – mogłoby być wykorzystywane w okresie suszy do nawadniania lasu, tworząc na korycie pewne ruchome stopnie. Mogłoby być tylko i wyłącznie bezpiecznikiem przeciwpowodziowym. Nie proponowałbym go nawet zalewać, a tylko uformować delikatnie teren w formie zejścia na 20 m.

Zobacz fragment wystąpienia Pawła Machy:

 

Macha nie zgadzał się również z obliczeniami, według których zbiornik będzie w stanie przyjmować wodę przez 96 godzin – Moim zdaniem, zbiornik będzie pełny już w 14 godzin, a przy większych opadach nawet w 7 – podkreślał dyskutant.

Propozycji kuźnianina nie podzielał natomiast Waldemar Niemiec – szef terenowego biura Śląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych:

 

– Po trzech latach walki o zbiornik, jestem na pozycji przegranej – takimi słowami kapitan Macha podsumował wypowiedź Waldemara Niemca. Zobacz, co jeszcze na temat Pogonicy mówił na sesji pomysłodawca innego rozwiązania budowy zbiornika:

 

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, na czym będzie polegała budowa zbiornika przeciwpowodziowego. Bo choć stosuje się tu termin "budowa", to nie ma on stricte takiego znaczenia, jak sobie to niektórzy wyobrażają. Polder, to – mówiąc obrazowo – jeden wielki dołek. Realizacja zadania polegać będzie na wykonaniu czaszy zbiornika oraz rowów odwadniających, a także wykonania podwyższenia terenu (obwałowania) wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 425. Na terenie polderu znajdą się ponadto upusty denne, zapory, a na samej rzece Rudzie – ujęcie wody dla celów przeciwpożarowych.

 

Zbiornik – zgodnie z przyjętą koncepcją – będzie miał charakter suchego terenu, który będzie zalewany tylko w przypadku zagrożenia powodziowego. – Jeżeli opady będą znormalizowane, czyli takie, które Ruda będzie w stanie przyjąć, to będzie tam sucho. Natomiast w przypadku wystąpienia dużych opadów oraz konieczności dokonania zrzutu wody ze zbiornika rybnickiego, nasz polder będzie się napełniał w takim zakresie, w jakim będzie to konieczne – kończy burmistrz Serafin.

/BaK/

———————————————————————-

REKLAMA:

 

Urządzenie wielofunkcyjne Brother DCP 195C

 Brother DCP-195C

Kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenie atramentowe z obsługą kart pamięci

Funkcje drukowania, kopiowania i skanowania umożliwiające otrzymanie wysokiej jakości profesjonalnych dokumentów przy użyciu jednego, kompaktowego urządzenia, dzięki któremu można JESZCZE WIĘCEJ.

 

 

Specyfikacja:

Interfejs USB 2.0

Prędkość druku do 33 str./min (mono)

Prędkość druku do 27 str./min (kolor)

Rozdzielczość druku 600 x 1200 dpi

Prędkość kopiowania 22 str./min

Rozdzielczość skanowania (optyczna): 1200 x 2400 dpi

Akceptowane karty pamięci: USB flash memory drive:USB Mass Storage Class from 16 MB to 8 GB:Support format: FAT 12/FAT16/FAT32

PictBridge

 

Cena w SOFT-ib : 369 zł

(Cena na dzień 4.10.10.)

 

 SOFT-ibKOMPUTERY NOTEBOOKI KASY FISKALNE MULTIMEDIA SPRZĘT AKCESORIA SERWIS INTERNET

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj