… – tak zmarłego w katastrofie Smoleńskiej Piotra Nurowskiego wspominają znajomi i najbliżsi współpracownicy. W piątkowe południe na skwerze im. Olimpijczyków i Sław Sportu Ziemi Raciborskiej została odsłonięta tablica powięcona Jego pamięci.
Śp. Piotr Nurowski całe swoje życie poświęcił sportowi. W latach siedemdziesiątych pełnił funkcję Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a od lutego 2005 roku był Prezesem Polskiego Komitetu olimpijskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku. 16 kwietnia 2010 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
W piątkowe południe na skwerze im. Olimpijczyków i Sław Sportu Ziemi Raciborskiej została odsłonięta tablica poświęcona Jego pamięci. – Mieliśmy się tutaj spotkać z Piotrem Nurowskim w innych okolicznościach. Wybierał się tutaj do nas. Od dzisiaj będzie nam towarzyszył przy okazji każdej uroczystości odbywającej się w tym miejscu – powiedział Mirosław Lenk.
Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci śp. Piotra Nurowskiego poprowadził Wojciech Nazarko, prezes Klubu Olimpijczyka "Sokół". Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół” z Raciborza, przedstawiciele władz miasta i powiatu, sportowcy, bracia kurkowi, żołnierze oraz uczniowie raciborskich szkół. Na skwer przybyło mnóstwo osób, które chciały uczcić pamięć Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Wokół tablicy ustawiło się kilkanaście pocztów sztandarowych. Wśród ktorych znajdował się m.in. poczet sztandarowy Komitetu Olimpijskiego, Klubu Sportowego "Unia Racibórz", Klubu Olimpijczyka "Sokół" oraz poczty sztandarowe raciborskich szkół.
Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu wyrecytowali wiersze autorstwa Teresy Okaj, Aleksandra Szklarczyka i Jana Pawła II, a Mariusz Różacki, prezes Rafako odczytał list biskupa Mariana Florczyka, który nie mógł przybyć tego dnia do Raciborza. – Gratuluję tym, którzy zauważyl ślad życia Piotra Nurowskiego i uwiecznili go w kamieniu. Ten człowiek całkowicie oddał się ludziom sportu i zasłużyl na pamięć – czytał prezes.
Odsłonięcia tablicy, która stanęła przy tablicy upamiętniającej papieża Jana Pawła II, dokonali działacze sportowi, żołnierze oraz samorządowcy. Następnie każdy z nich złożył pod tablicą znicz. Na uroczystość do Raciborza przyjechał również obecny prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Andrzej Kraśnicki. – To spotkanie to wielka lekcja szacunku dla nas wszystkich. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta tablica stanęła w tym miejscu. Dzięki temu Piotr jest tu dzisiaj wśrod nas – mówi Kraśnicki. Na zakończenie uroczystości w piosence Marka Grechuty wystąpiła Małgorzata Prochal, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu.
Warto wspomnieć, że podczas uroczystości miało miejsce odznaczenie Sztandaru Klubu Olimpijczyka "Legią Honorową Sokolstwa Polskiego". Odznaczenie zostało przyznane przez Kapitułę Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Krakowie, które jest przekazane przez Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" działające we Francji. Sztandar był dekorowany przez Prezesa PTG "Sokół" i Rady Odrodzonego Sokolstwa Polskiego w Krakowie dh. Konrada Firleja i Przewodniczącego Kapituły dh. Henryka Dziedzica.
/p/