16 października 1978 roku o godz. 18.18 nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie ukazał się biały dym, a kardynał Felici z balkonu licznie zgromadzonym na Placu św. Piotra oznajmił, że nowym papieżem został wybrany kardynał Karol Wojtyła z Polski.
Wiadomość ta niemal lotem błyskawicy rozeszła się po całym świecie. Ogromna radość zapanowała wśród Polaków. Jedynie władzę komunistyczną ogarnęło niezadowolenie. Spełniły się prorocze słowa wiersza Juliusza Słowackiego – „Słowiański Papież”.
Po raz pierwszy od bardzo dlugiego czasu na tronie Stolicy Apostolskiej nie zasiadł Włoch. Widocznie Bóg tak chciał. Ponad 26 letni pontyfikat Jana Pawła II zaowocował nie tylko przemianami w życiu Chrześcijan ale także w życiu społeczno – politycznym Europy i Azji. W tym czasie około 300 milionów ludzi na całym świecie przyjęło wiarę katolicką. Papież odbył łącznie 104 pielgrzymki i wizyty apostolskie do różnych krajów na całym świecie, w tym 9 razy był w swojej ojczyźnie – Polsce.
Zarówno życiorys, jak i dokonania Wielkiego Papieża Polaka są powszechnie znane. Teraz czekamy z niecierpliwością na wyniesienie Sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze. Mimo upływu pięciu lat od śmierci, pamięć o naszym rodaku jest ciągle żywa. Jego nauczanie Kościół nam stale przypomina i zachęca do życia według wskazań w nim zawartych.
W Raciborzu mamy ulicę imienia Jana Pawła II i pomnik wybudowany po jego śmierci. Te symbole będą przypominały również następnym pokoleniom o wspaniałym Papieżu Polaku. Klub Inteligencji Katolickiej w latach 2006 – 2009 zorganizował duże wystawy fotograficzne : „Promieniowanie Świętości” – Adama Bujaka i Arturo Mari, „Jan Paweł II –Apostoł Pokoju”- autorstwa Baik Nam Sik / Korea Południowa/, „Kraków Jana Pawła II” Adama Bujaka oraz „Bóg bogaty w miłosierdzie” – Tomasza Szarka i „Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” – fotografie Tadeusza Warczaka.
Wystawy te eksponowane były w niedziele wokół kościołów lub w ich wnętrzach oraz w Domach Pomocy Społecznej a nawet w raciborskim Zakładzie Karnym. Podkład dźwiękowy umożliwił również wsłuchiwanie się w głos papieża. Na twarzach wielu zwiedzających można było zauważyć wielkie przeżycie a często łzy wzruszenia.
Warto zastanowić się nad niektórymi wpisami do księgi pamiątkowej wystaw: „Dokładnie w I rocznicę Twego Pontyfikatu byłam poddana ciężkiej operacji. Moje ostatnia myśl na stole operacyjnym była – Ojcze Święty wyproś mi powrót do zdrowia. I żyję do dziś szczęśliwa za Twoim Ojcze wstawiennictwem”., „ Kochamy Cię Ojcze święty. Dziękujemy za to że byłeś, jesteś i będziesz z nami na zawsze w naszych rodzinach i naszych sercach”, „Wiatr czytał Biblię, duch poruszył serca ludzi którzy tak licznie jak piasek do życia powstali”, „Pokazałeś nam jak żyć i jak umierać. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach”, „ By wszystko co nam przekazałeś owocowało w nas wiarą w Boga i miłością wobec drugiego człowieka”.
/K.N./