32 rocznica wyboru Jana Pawła II

0

16 października  1978 roku o godz. 18.18 nad Kaplicą  Sykstyńską w Watykanie ukazał się biały dym, a kardynał Felici z balkonu licznie zgromadzonym na Placu św. Piotra oznajmił, że nowym papieżem został wybrany kardynał Karol Wojtyła z Polski.

Wiadomość ta niemal lotem błyskawicy rozeszła się po całym świecie. Ogromna radość zapanowała wśród Polaków. Jedynie władzę komunistyczną ogarnęło niezadowolenie. Spełniły się prorocze słowa wiersza Juliusza Słowackiego – „Słowiański Papież”.

- reklama -

 

Po raz pierwszy od bardzo dlugiego czasu na tronie Stolicy Apostolskiej nie zasiadł Włoch. Widocznie Bóg tak chciał. Ponad 26 letni pontyfikat Jana Pawła II zaowocował  nie tylko przemianami w życiu Chrześcijan ale także w życiu społeczno – politycznym Europy i Azji. W tym czasie około 300 milionów ludzi na całym świecie przyjęło wiarę katolicką. Papież odbył łącznie 104 pielgrzymki i wizyty apostolskie do różnych krajów na całym świecie, w tym 9 razy był w swojej ojczyźnie – Polsce.

 

Zarówno życiorys, jak i dokonania Wielkiego Papieża Polaka są powszechnie znane. Teraz czekamy z niecierpliwością  na wyniesienie Sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze. Mimo upływu pięciu lat od  śmierci, pamięć o naszym rodaku jest ciągle żywa. Jego nauczanie Kościół nam stale przypomina i zachęca do życia według wskazań w nim zawartych.

 

 

 

W Raciborzu mamy ulicę imienia Jana Pawła II i pomnik wybudowany po jego śmierci. Te symbole będą  przypominały również następnym pokoleniom o wspaniałym Papieżu Polaku. Klub Inteligencji Katolickiej w latach 2006 – 2009 zorganizował duże wystawy fotograficzne : „Promieniowanie  Świętości” – Adama Bujaka i Arturo Mari, „Jan Paweł II –Apostoł Pokoju”- autorstwa Baik Nam Sik / Korea Południowa/, „Kraków Jana Pawła II” Adama Bujaka oraz „Bóg bogaty w miłosierdzie” – Tomasza Szarka i „Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski” – fotografie Tadeusza Warczaka.

 

Wystawy te eksponowane były w niedziele wokół kościołów lub w ich wnętrzach oraz w Domach Pomocy Społecznej a nawet w raciborskim Zakładzie Karnym. Podkład dźwiękowy umożliwił również wsłuchiwanie się w głos papieża. Na twarzach wielu zwiedzających można było zauważyć wielkie przeżycie a często łzy wzruszenia.

 
Warto zastanowić się nad niektórymi wpisami do księgi pamiątkowej wystaw: „Dokładnie w I rocznicę Twego Pontyfikatu byłam poddana ciężkiej operacji. Moje ostatnia myśl na stole operacyjnym  była – Ojcze Święty wyproś mi powrót do zdrowia. I żyję do dziś szczęśliwa za Twoim Ojcze wstawiennictwem”., „ Kochamy Cię Ojcze święty. Dziękujemy za to że byłeś, jesteś i będziesz z nami na zawsze w naszych rodzinach i naszych sercach”, „Wiatr czytał Biblię, duch poruszył serca ludzi którzy tak licznie jak piasek do życia powstali”, „Pokazałeś nam jak żyć i jak umierać. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach”, „ By wszystko co nam przekazałeś owocowało w nas wiarą w Boga i miłością wobec drugiego człowieka”.

 

 

 

/K.N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here