Koncert chóru chłopięcego na zakończenie Dni Prałata Pieczki

Występ chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni zakończył w niedzielę, 17 października, cykliczne koncerty pn. "Muzyka w starym opactwie" w Bazylice Matki Bożej Pokornej w Rudach. Zobacz wideo oraz zdjęcia.

Koncert – prócz tego, że stanowił podsumowanie trwających od 10 października Dni Ks. Prałata Stefana Pieczki – wpisał się także w Dzień Papieski, przypadający na 16 października. Pueri Cantores Sancti Nicolai to – w wolnym tłumaczeniu – chłopcy śpiewający w sanktuarium św. Mikołaja w Bochni. Chórem od przeszło 20 lat dyryguje ks. Stanisław Adamczyk. Zespół stale współpracuje z Bożeną Wojciechowską (II dyrygent) oraz Krzysztofem Kościółkiem (akompaniator).

- reklama -

 

 

Chóry chłopięce są najstarszymi zespołami śpiewającymi w kościołach. Niektóre – szczególnie te z Europy Zachodniej – szczycą się ponadtysiącletnią tradycją. Kilka wieków temu, gdy w prezbiteriach, gdzie śpiewali chórzyści, nie było możliwości umieszczenia głosów kobiecych, kościół posługiwał się chłopcami (alt i sopran). Także wiele dzieł muzyki liturgicznej komponowanych było właśnie na chóry chłopięco-męskie.

Chór z Bochni wystąpił w rudzkiej bazylice w liczbie 50 osób (na co dzień zespół liczy ponad stu chórzystów). Gośćmi honorowymi ostatniego w tym roku koncertu "Muzyki w starym opactwie" – poza sporą grupą rudzan, którzy wypełnili bazylikę niemal po brzegi – był m. in. ordynariusz diecezji gliwickiej ks. bp Jan Wieczorek, prezes Stowarzyszenia Muzyków Polskich Kościelnych – ks. prof. Antoni Reginek oraz starosta raciborski Adam Hajduk.

/BaK/

 

czytaj także: Medale UNITAS IN VERITATE wręczone po raz ósmy

                      "Chrześcijaństwo musi się kojarzyć z wielodzietnością"

                      G5 uczciło pamięć patrona, Dni Pieczki zainaugurowane

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here