Jest zima, a my, jak co roku robimy to, co do nas należy

0

Długoterminowe prognozy pogody dla Raciborza przewidują prawie do połowy grudnia duże opady śniegu z jedno i dwudniowymi przerwami, a w związku z tym, że jest zimno i mokro temperatura odczuwalna będzie niższa niż ta, którą wskazują termometry.

Jeszcze w październiku synoptycy straszyli ostrymi mrozami i silnymi opadami śniegu, ale pogoda "wytrzymała" aż do 29 listopada. O 3 nad ranem z 28 na 29 listopada cały sprzęt Przedsiębiorstwa Komunalnego wyjechał na ulice miasta – powiedział prezes firmy Krzysztof Kowalewski. – Przedsiębiorstwo Komunalne wygrało przetarg na letnie i zimowe utrzymanie ulic, ta akcja zimowa jest pierwszą akcją w tym trzyletnim przetargu. Nie ma żadnego problemu jeśli chodzi o zabezpieczenie materiałowe, mamy wystarczające ilości piasku i soli drogowej, są podpisane stosowne umowy z dostawcami, którzy będą dostarczali w miarę potrzeb. Sprzęt jest również przygotowany – mówi dalej prezes – dysponujemy pługopiaskarkami, solankami, ciągnikami. System odśnieżania jest trzyzmianowy, jeżeli sypie na okrągło dyżur pełniony jest w bazie PK, cały sprzęt i cały materiał jest tutaj i tutaj również wydawane są dyspozycje. Nowością w tym roku jest to, że do akcji są dokooptowani dyspozytorzy komunikacji miejskiej. Całą akcję prowadzimy na podstawie rozporządzenia prezydenta miasta, określającego zakres prowadzonych prac leżących po stronie do przedsiębiorstwa, – mam na myśli drogi gminne – dodaje Kowalewski – które są 1,2,3 i 4 kolejności odśnieżania, a także o chodniki przylegające do dróg gminnych, o place itd. i parki. Na drogach 1 kategorii odśnieżania standardem jest, że śnieg może występować do dwóch godzin, a błoto pośniegowe do 4 godzin, w 2 kategorii czas jest dłuższy (śnieg do 4 godzin, błoto do 6) od ustania opadów. Sprzęt zjeżdża na bazę zjeżdżają tylko na zmianę brygad.

- reklama -

 

 
30 listopada, ok. godz. 12, ulica Mickiewicza należy do 1 kategorii odśnieżania.
Śnieg przestał padać prawie 6 godzin wcześniej .
 
 
Zdjęcie wykonano o tej samej porze. Ulica Nowa należy również do 1 kategorii odśnieżania.

 

 

 

Tak jak ulice, chodniki też mają swoją kolejkę w odśnieżaniu. Zgodnie z tym, co powiedział prezes PK, Krzysztof Kowalewski w przypadku pierwszej kategorii odśnieżania śnieg, po ustaniu opadów pownien być usunięty do 2 godzin, a błoto pośniegowe do 4 godzin, w drugiej kategorii – śnieg do 4 godzin, a błoto do 6 godzin. W momencie pisania artykułu śnieg nie pada już co najmniej 6 godzin.

 

Chodniki i place  pierwszej kolejności zimowego utrzymania: Bankowa, Basztowa, Batorego, Browarna, Chopina, Długa, Mickiewicza, Nowa, Odrzańska, Opawska do ul. Lwowskiej, Piwna, Plac Długosza, Plac Dominikański, Plac Ofki, Różana, Rynek, Skwer im. Ks. Pieczki, Szewska.

 

Chodniki i place drugiej kolejności zimowego utrzymania: Aleja Ojca Leppicha, Bema, Bosacka, Drzymały,
Eichendorffa, Kochanowskiego, Lwowska deptak, Matejki, Michejdy, Młyńska, Ogrodowa, Opawska od Lwowskiej do Jana Pawła II, Plac Dworcowy, Plac Wolności, Pocztowa, Podwale, Staszica, Warszawska, Wojska Polskiego, Wokół Parku Kolejowego, Zamkowa.

 

Chodniki trzeciej kolejności zimowego utrzymania: Drewniana, Dworska, Klasztorna, Konopnickiej, Londzina, Lwowska od Opawskiej do Warszawskiej obie strony, Markowicka, Miarki, Nowomiejska, Ocicka, Osiedleńcza/Francuska, Sienkiewicza, wokół Ogródka Jordanowskiego, Zborowa.

 

Chodniki czwartej kolejności zimowego utrzymania: Armii Krajowej, Drzewieckiego, Kościuszki, Słowackiego, Rostka, Siwonia, Głubczycka "boczna", Żorska.

 

Chodniki piątej kolejności zimowego utrzymania: Adamczyka, Cecylii, Cegielniana, Dąbrowszczaków, Fabryczna, Jana, Jeziorowa, Karola, Kopernika, Korfantego, Kościelna, Księcia Przemysława, Leśmiana, Łąkowa, Maćkowskiego, Mariańska, Mikołaja, Myśliwca, Plebiscytowa, Przejazdowa, Rudzka, Spółdzielcza, Strażacka, Sudecka, Żeromskiego.

 

Chodniki zimowego utrzymania według potrzeb: Leszka Raciborskiego, Piastowska, Promenada, Smołki.

 

Wanda Gozdek

 

Źródło: BIP UM Racibórz

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here