Zgodnie ze statutem Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych rokrocznie u progu nowego roku akademickiego odbywa się kolejne posiedzenie gremium zrzeszającego rektorów wszystkich państwowych wyższych szkół zawodowych. Tym razem rektorów gościła PWSZ w Suwałkach.
W spotkaniu uczestniczyli rektorzy, prorektorzy lub kanclerze z trzydziestu uczelni. W pierwszym dniu konferencji, w czwartek 23 września, odbyła się pierwsza sesja obrad na temat "PWSZ wobec Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego i projektów nowelizacji ustaw”. Przewodniczył jej przewodniczący KRePSZ, prof. dr hab. inż. Andrzej Kolasa, a głównym jej punktem było wystąpienie podsekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniewa Marciniaka, który szczegółowo zreferował różne aspekty przygotowywanych przez resort reform. 1 września 2010 r. przygotowany przez ministerstwo projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Natomiast 14 września, a więc krótko przed obradami Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ, Rada Ministrów przyjęła ten projekt. Trzeba dodać (ponieważ procedowanie projektu ustawy jest bardzo szybkie i dynamiczne), że już po wrześniowych obradach w Suwałkach, 6 października 2010 r. w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy, zaś 9 listopada przeprowadzono sejmowe wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu z udziałem wielu podmiotów związanych ze szkolnictwem wyższym, w tym również przedstawicieli Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. Również podczas obrad w Suwałkach projekt wywołał wiele kontrowersji, głównie dotyczących biernego i czynnego prawa wyborczego do władz uczelni, dwuetatowości, statusu i kompetencji konwentu oraz stanowiska docenta.
Pierwszy dzień Zgromadzenia zakończył się kolacją z udziałem władz Suwałk. Nazajutrz, w piątek 24 września, w godzinach przedpołudniowych odbyła się, pod przewodnictwem prof. Kolasy, druga sesja obrad, której istotą były sprawy wewnętrzne KRePSZ. Przyjęto protokół z XIII Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ w Wałbrzychu, przedstawiono informację o bieżącej działalności Konferencji, podjęto uchwałę o przyjęciu do KRePSZ nowego członka – gospodarza spotkania, prof. Jerzego Sikorskiego, rektora PWSZ w Suwałkach, dyskutowano o zmianach w Statucie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych, przedstawiono wnioski z kontroli przeprowadzonej w niektórych PWSZ.
Kolejna, trzecia sesja obrad, której przewodniczył prof. dr hab. Józef Zając, zastępca przewodniczącego KRePSZ, dotyczyła aktualnych problemów funkcjonowania Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. W trakcie sesji istotne informacje dotyczące projektowanych reform przekazał prof. Józef Lubacz, Przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. Prof. Lubacz podkreślił konieczność współdziałania Rady Głównej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, polegającego przede wszystkim na opiniowaniu propozycji i działań resortu. Mówca wskazał m. in. na wysoce negatywne konsekwencje umasowienia studiów, takie jak nadmierne obciążenie budżetu państwa, obniżenie poziomu kształcenia, problemy na rynku pracy itd. Prof. Lubocz dotknął także problemu zmian w metodach działania Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz sprawy Krajowych Ram Kwalifikacji (o których mówił również prof. Marciniak) mających zapewnić maksymalną porównywalność kompetencji i kwalifikacji. W tej części obrad Zgromadzenie Plenarne KRePSZ przyjęło stanowisko wobec projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw, a także stanowisko wobec realizacji badań naukowych.
Po zakończeniu trzeciej sesji rektorzy w togach udali się do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach, aby wraz z całą społecznością PWSZ uczestniczyć we mszy świętej na początek roku akademickiego, a następnie w uroczystym korowodzie przejść do gmachu uczelni, gdzie odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2010/2011 w suwałckiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.
Ciekawym punktem programu tego dnia było zwiedzanie klasztoru kamedułów nad Wigrami. Tam też w pięknej Sali konferencyjnej odbyła się wieczorem czwarta i ostatnia sesja obrad pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Zbigniewa Ślipka. Dotyczyła ona problemu internacjonalizacji studiów oraz współpracy międzynarodowej. Z satysfakcją pragnę podkreślić, że nasza uczelnia mogła się pochwalić sporymi doświadczeniami w tym zakresie. Zaproponowano, aby w ramach współpracy międzynarodowej starać się o przyjęcie KRePSZ do European Association of Institutions in Higher Education (EURASHE), stowarzyszenia stawiającego sobie za cel współdziałanie poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej na płaszczyźnie szkolnictwa wyższego.
Sobota, 25 września upłynęła pod znakiem zwiedzania Wilna. Odbyły się m.in. spotkania z rektorem Uniwersytetu Wileńskiego oraz społecznością akademicką tej szacownej uczelni. Rektorzy mieli możliwość zwiedzenia „Starego Campusu” Uniwersytetu oraz obejrzenia tak mocno związanej z historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów wileńskiej starówki.
Niedzielę, 26 września uczestnicy Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ rozpoczęli od mszy świętej w intencji rektorów i uczelni przez nich kierowanych odprawionej w miejscu dla Polaków szczególnym – kaplicy „Tej, co w Ostrej świeci Bramie”. Następnie członkowie Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych udali się na sławną wileńską nekropolię na Rossie, gdzie złożyli wieniec na grobie Marii z Billewiczów Piłsudskiej, Matki Marszałka. W mogile tej, jak wiadomo, zostało także złożone Serce Naczelnika. W godzinach popołudniowych niezwykle ważne dla środowisk Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, a przy tym obfitujące w patriotyczne akcenty obrady XIV Zgromadzenia Plenarnego KRePSZ zakończyły się i rektorzy wyruszyli w drogę powrotną do kraju.
Prof. Michał Szepelawy
Artykuł zaczerpnięto z Eunomii nr 8 (39) / listopad 2010
– inne artykuły zaczerpnięte z Eunomii
– inne artykuły związane z PWSZ