RSS Nasze Miasto odmawia zapłaty

5

9 grudnia RSS Nasze Miasto otrzymało fakturę za usunięcie plakatów wyborczych z drzew przez Przedsiębiorstwo Komunalne, jednak odmawia zapłaty. Poniżej treść oświadczenia, które stowarzyszenie skierowało do Urzędu Miasta.Nasza odmowa jest spowodowana bezpodstawnością Państwa wezwania, na którą składają się następujące fakty:

1. W żadnej korespondencji nie podali Państwo podstawy prawnej, zgodnie z którą moglibyście zażądać usunięcie plakatów wyborczych, a także wykonać czynność ich usunięcia na koszt naszego Komitetu Wyborczego. Jesteśmy przekonani, że jest to wynikiem faktycznego braku takich podstaw w polskim prawie. Ordynacja Wyborcza do Rad Gmin, Rad Powiatów i Sejmików Województw a także ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta nie zabraniają wieszania materiałów wyborczych na drzewach, mimo że zawierają przepisy zakazujące wieszania materiałów wyborczych na wyszczególnionych obiektach. Przepisy tych ustaw ponadto wyłączają  stosowanie przepisów Kodeksu Wykroczeń, do czynności polegających na prowadzeniu kampanii wyborczej, w tym do rozlepiania plakatów. Potwierdzenie takiego stanu rzeczy otrzymaliśmy w rozmowie telefonicznej od przedstawicielki Państwowej Komisji Wyborczej w Katowicach. Zarówno więc wasze żądania ściągnięcia plakatów, jak i Wasze działania polegające na ściąganiu tych plakatów, a także żądanie za to zapłaty są bezprawne.

- reklama -

2. Należy dodać dla jasności, że  KW RSS Nasze Miasto nie dokonało zlecenia wykonania usługi usunięcia plakatów wyborczych żadnemu podmiotowi, w tym Przedsiębiorstwu Komunalnemu. Zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania naszego komitetu, wszystkie zlecenia pociągające za sobą jakiekolwiek skutki finansowe muszą być podpisywane przez Pełnomocnika Finansowego KW RSS Nasze Miasto lub uzyskać jego aprobatę ustną, co nie miało miejsca.

3. Z treści Państwa korespondencji wynika, że Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu na Państwa polecenie usunęło materiały wyborcze wszystkich komitetów, które wieszały plakaty m.in. na drzewach i słupach energetycznych. Jesteśmy jednak w posiadaniu zdjęć wykonanych w późnych godzinach wieczornych (po zapadnięciu zmroku) w dniu 19.11.2010 r., które zostały opublikowane na stronie internetowej: http://www.nowiny.pl/artykul.php?idr=323&id=324&a=show_art&ida=67017 (treść strony jest załącznikiem niniejszego pisma). Zdjęcia te wyraźnie obrazują, że z drzewa i ze słupa energetycznego nie zostały usunięte plakaty Komitetu Wyborczego Wyborców Mirosława Lenka (prezydenta Raciborza, wydającego polecenie o usunięcie plakatów, ubiegającego się jednocześnie o reelekcję) oraz Komitetu Wyborczego Wyborców Ruch Samorządowy Racibórz 2000. Biorąc pod uwagę fakt, że Przedsiębiorstwo Komunalne usuwało plakaty wyborcze naszego komitetu już o godzinie 14.00, jesteśmy przekonani, że zdołałoby usunąć również te będące własnością KWW Mirosława Lenka oraz KWW RS Racibórz 2000 przed zapadnięciem zmroku. Plakaty te jednak nie zostały usunięte przez pracowników PK. Wybiórczość w traktowaniu plakatów różnych opcji politycznych jest przejawem wykorzystania mienia publicznego na potrzeby kampanii wyborczej przez władze gminy i tym bardziej dowodzi bezprawności takich działań.  

4. Należy też zaznaczyć, że żądając zapłaty powołują się Państwo na pismo nr GM.XI.55491-106/10 z dnia 19.11.2010 r., zgodnie z którym mieliśmy zostać wezwani do usunięcia plakatów. Jednak do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy tego pisma i nie mieliśmy możliwości aby zapoznać się z jego treścią. Jeżeli jednak jako pismo rozumieją Państwo korespondencję mailową, przesłaną na prywatną skrzynkę pocztową o godz. 9.47 w dniu 19.11.2010 r., a odczytaną przez adresata około godz. 10.40, gdzie zostało zawarte żądanie usunięcia do godz. 11.00 dnia 19.11.2010 r. plakatów wyborczych, to należy stwierdzić, że wezwanie to nie spełnia wymagań oświadczenia woli złożonego przez uprawnioną osobę.  Pomimo tego uchybienia postanowiliśmy jednak wykazać dobrą wolę i tego samego dnia napisaliśmy tą samą drogą mailową informację do Państwa, że plakaty – o których mowa w mailu – ściągniemy do godziny 18.00 dnia 19.11.2010 r. Korespondencję tę wysłaliśmy Państwu o godz. 12.10. Pomimo tego już około godziny 14.00 otrzymaliśmy informację od jednego z naszych członków, że pracownicy Przedsiębiorstwa Komunalnego w Raciborzu ściągają nasze materiały wyborcze.
    
Mając na uwadze powyższe odmawiamy wykonania przedmiotu Państwa wezwania. Jednocześnie wzywamy Państwa do oddania w stanie nienaruszonym plakatów wyborczych KW RSS Nasze Miasto usuniętych przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Raciborzu z ulic Łąkowej, Ogrodowej, Zakładowej, Królewskiej, M.C. Skłodowskiej, Siwonia, Opawskiej oraz Pl. Arki Bożka w ilości 20 sztuk lub ich ekwiwalentu finansowego w wysokości 30 zł za sztukę.

Piotr Dominiak
Pełnomocnik Wyborczy KW RSS Nasze Miasto 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

5 KOMENTARZE

 1. Jeżeli to co piszą młodzi gniewni, to tylko pogratulować naszym staro-nowym włodarzom.

 2. ergo

  A ja żałuję młodych, bo każdego można „złapać”, jeśli tylko na niego się poluje. I jest to tylko kwestia czasu. Szkoda, bo wszystkie siły zamiast wykorzystywać do zrobienia czegoś dobrego dla miasta trzeba będzie wykorzystywać do „walki” na argumenty i papiery, a to zniechęca do czegokolwiek. Szkoda, bo jest coraz mniej ludzi, którym chce się czegoś chcieć i którzy często robią to coś bezinteresownie

 3. Justa

  Mam nadzieję, że za cztery lata uda się w końcu wykurzyć tych staruchów…

 4. lo

  Panie Myśliwy pogoń Pan Lenka niech zrobi coś z Reymonta, bo znajomym mówiłem że mieszkam w mieście, mają na święta przyjechać , jak zobaczą jakie mamy w centrum miasta drogi to mnie wyśmieją bo u nich na wsi są w dużo lepszym stanie. Ja rozumiem że teraz najważniejsze jest jaką prezio mam mieć pensje, i że muszą teraz podzielić stołki i wpływy kto co za ile i jak długo. No ale liczę że opozycja skutecznie uprzykrzy życie starym wyjadaczom. Życzę powodzenia Panu i pozostałym w opozycji.

 5. lo

  acha i nie słuchaj Pan pier…lenia że to nie jego droga, od tego jest preziem żeby załatwić kase na co trzeba a nie latać tylko przecinać wstążki i wyżerać za publiczną kase

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here