Hufiec Ziemi Raciborskiej ma nowego komendanta

W piątek, 10 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Kuźni Raciborskiej odbył się Nadzwyczajny Zjazd Hufca ZHP Ziemi Raciborskiej im. Alojzego Wilka.

Celem zjazdu był wybór nowych władz hufca: komendanta, komendy oraz komisji rewizyjnej. Z funkcją komendanta pożegnał się bowiem dotychczasowy szef hufca – phm. Marek Majewski. O przyczynach swojego odejścia mówi krótko: – Od pewnego czasu mieszkam i pracuję w Bielsku-Białej; studiuję z kolei w Krakowie i w związku z tym nie mam na tyle czasu, by fizycznie tutaj być. A funkcja komendanta wymaga jednak tego, by być na miejscu i tutaj działać z ludźmi.

- reklama -

 

 

Ale rezygnacja z komendantury nie oznacza zerwania kontaktów z harcerstwem. – Na pewno nadal będę działał w ZHP. Moim nowym polem działania będzie kształcenie na poziomie Chorągwi. Otrzymałem propozycję bycia członkiem komendy chorągwianej szkoły instruktorskiej w Chorzowie – mówi M. Majewski.

Zanim jednak dokonano wyboru nowych władz, zasłużonym działaczom oraz sympatykom harcerstwa wręczono odznaczenia i listy gratulacyjne. Złotą Odznakę Za Zasługi Dla Chorągwi Śląskiej ZHP z rąk Komendanta Chorągwi hm. Andrzeja Lichoty otrzymała hm. Romana Serafin oraz pwd. Barbara Kowal. Srebrna Odznaka powędrowała do pwd. Przemysława Łyżniaka oraz phm. Marka Rybickiego.

 

 

W trakcie zjazdu nadano również Honorowe Odznaki Ruchu Przyjaciół Harcerstwa. Otrzymali je: dyrektor ZSOiT Kazimierz Szczepanik, burmistrz Rita Serafin oraz działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej – Bartosz Kozina i Marcin Gałuszka-Biernacki, którzy przez ostatnie trzy lata stale współpracowali z hufcem. Wyżej wymienienie otrzymali również z rąk ustępującego komendanta listy z podziękowaniami.

Listy Gratulacyjne otrzymali także działacze hufca: hm. Krystyna Kubiczak, hm. Romana Serafin, phm. Alina Mościcka, phm. Alicja Kołton, phm. Felicja Grzesik-Zawada, phm. Marek Rybicki, pwd. Barbara Kowal, pwd. Przemysław Łyżniak, pwd. Mariusz Gruchała, pwd. Janusz Tril, pwd. Anna Tril oraz dhna Danuta Sobek.

 

 

Podziękowania z trzyletnia, wzorową działalność powędrowały również do ustępującego komendanta – phm. Marka Majewskiego. – To był najmłodszy komendant w całym ZHP – mówił hm. Andrzej Lichota. – Marek podjął się bardzo ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Choć miał wsparcie w osobach pięciu kobiet, to i tak była to rola trudna, gdzie bardzo często trzeba było znaleźć tą płaszczyznę porozumienia. Myślę, że z tej roli phm. Majewski wywiązał się doskonale i jak na najmłodszego komendanta – zachował się bardzo dojrzale – dodał Komendant Chorągwi Śląskiej.

Kolejnym i zarazem najważniejszym punktem obrad był wybór nowych władz. Komendant Marek Majewski oraz członkowie komendy zostali poproszeni o odpięcie ze swych mundurów sznurów funkcyjnych. Na stanowisko nowego komendanta hufca zgłoszono phm. Marka Rybickiego – dotychczasowego członka Zespołu ds. Internetu i Promocji Hufca i to jemu – decyzją uczestników zjazdu – powierzono funkcję komendanta hufca.

 

 

W skład komendy hufca – decyzją komendanta Rybickiego – weszli: phm. Alicja Kołton (z-ca komendanta ds. programowych), Joanna Wramba (skarbnik), phm. Luiza Wieczorek i pwd. Barbara Kowal. Nową komisję rewizyjną tworzą: phm. Alina Mościcka (przewodnicząca), pwd. Janusz Tril (zastępca) i phm. Felicja Grzesik-Zawada.

Dziękując za wybór na stanowisko komendanta hufca, phm. Marek Rybicki powiedział: – Będę się starał pełnić tą funkcję najlepiej, jak mogę. Komendant, to nie jest tak naprawdę funkcja jednoosobowa. Mam do pomocy druhny, które z pewnością udzielą mi swojej pomocy i będą pilnowały, aby sam nie popełniał jakichś błędów.

 

Poznaj sylwetkę nowego komendanta hufca 

/BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here