Raciborscy gimnazjaliści w Parlamencie Europejskim

Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II było organizatorem wycieczki do Brukseli pod patronatem Prezydenta Raciborza Mirosława Lenka. Wśród uczniów, biorących udział w wyjeździe, znaleźli się także laureaci międzygimnazjalnego konkursu z przedsiębiorczości.

19. uczestników wraz z opiekunami w dniach 7-9 grudnia 2010 r. wyruszyło w podróż, mającą na celu poznanie miejsc związanych z Unią Europejską, ale jednocześnie miejsc odwiedzanych przez Jana Pawła II. Pierwszym przystankiem w podróży był Kraków, gdzie uczniowie wraz z opiekunami udali się na Wawel do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, miejsca pochówku pary prezydenckiej. Następnie przeszli na rynek zwiedzić m. in. Sukiennice i Kościół Mariacki. Z Krakowa samolotem wszyscy udali się do belgijskiego miasta Charleroi.

- reklama -

 

 

Pobyt w Brukseli był szczegółowo zaplanowany przez księdza Wojciecha Czekałę, który nawiązał kontakt z europosłem p. Janem Olbrychtem. Dzięki temu młodzież mogła spędzić w siedzibie Parlamentu Europejskiego kilka godzin, rozmawiając m.in. z europosłanką p. Małgorzatą Hanzlik, zwiedzając budynek i przyswajając ciekawe informacje przekazywane przez pracownika PE – p. Leszka Gosia.

 

 
 

 

Belgijska przewodniczka, znająca świetnie język polski – p. Colette Courtoy, wyczerpująco opowiadała o historii i zabytkach Brukseli. Młodzież zwiedziła wraz z nią Katedrę św. Michała i św. Guduli, Kościół Notre Dame du Sablon, Grand Place z gotyckim ratuszem z XV wieku i zabytkowymi kamienicami oraz Domem Króla. Usłyszała ponadto ciekawą historię Manneken Pis i zobaczyła wiele interesujących miejsc. Podróż ta wywarła ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach , którzy bogatsi w wiedzę o Parlamencie Europejskim, przywieźli ze sobą także mnóstwo zdjęć, niezapomniane wrażenia i słynne belgijskie czekoladki.

 

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here